İç mekan bitkilerinin yemyeşil çiçeklenmesini sağlamak için ihtiyacınız olan tek şey, basit bir malzemeden bir çorba kaşığıdır. İşte hangisi.

Yeşil başparmağınız olsun veya olmasın, herkes güzel, yemyeşil bitkilerin tam çiçek açması sonucunu elde etmek ister. Çoğu zaman piyasada bulunan gübrelere ve kimyasal bileşiklere güveniyoruz, ancak çok az kişi basit bir bileşenin paradan tasarruf etmek ve süper çiçeklere sahip bitkiler elde etmek için yeterli olduğunu biliyor. Her bitki için mükemmel bir tonik olan keten tohumundan bahsedelim.

Bitkiler için keten tohumu.

Bitki gübresi denilince akla ilk gelen genellikle bahçe merkezlerinde ya da süpermarketlerde satılan şişelerdir. Kesinlikle etkilidir ancak nadir durumlar dışında bu ürünlerin çoğu kimyasal bileşiklerdir. Kimyasal gübreler bitkilere besin sağlamanın hızlı ve kolay bir yolu olsa da aslında insan sağlığı veya çevre için iyi değildir. Kimyasal gübreler fosfat, nitrat ve tuz gibi zararlı kimyasallar içerebilir. Bu bileşikler solunduğunda veya yutulduğunda insanlara ve özellikle evcil hayvanlara zararlı olabilir.

Ayrıca kimyasal gübreler suyu kirletebilecek maddeler içerebilir. Bu nedenle mümkün olduğunca bitkilerimizi doğal yollarla gübrelemeye çalışmak tercih edilir. Keten tohumu birçok optimal özelliğe sahip çok faydalı bir içeriktir.

Gübre olarak keten tohumu

Keten tohumu besin açısından zengin bir besindir ve bitkiler için mükemmel bir doğal gübre olarak kullanılabilir. Hem insanlar hem de bitkiler için iyi bir protein, sağlıklı yağlar, lif, vitamin ve mineral kaynağıdırlar.

Bu tohumlar aynı zamanda B1 vitamini, B6 vitamini, E vitamini, demir, magnezyum, çinko ve selenyum gibi önemli vitamin ve mineraller açısından da iyi bir kaynaktır. Bitkilerin yanı sıra bu besinlerin tümü, bağışıklık sistemi sağlığı, cilt ve kırmızı kan hücresi üretimi de dahil olmak üzere çeşitli vücut fonksiyonları için de önemlidir.

Keten tohumu, toz veya sıvı bileşik haline getirilerek bitkiler için doğal gübre olarak hızlı ve kolay bir şekilde kullanılabilir. Öyleyse bitkileri düzenli olarak sulamak için nasıl sıvı gübre yapılacağını görelim.

Keten tohumu ile yemyeşil çiçekler sağlayın

Ev yapımı gübrenin ana maddesi olarak keten tohumunu kullandığınızda yemyeşil çiçekli bitkilere sahip olmak gerçekten kolaydır.

Gerekli malzemeler su, kabartma tozu ve tabii ki keten tohumudur. Bir çorba kaşığı tohum alın ve içine bir çorba kaşığı 4444444444444444444444444 koyduğunuz büyük bir kaba dökün.

Keten tohumu ile yemyeşil çiçekler alın

Ev yapımı gübrenin ana maddesi olarak keten tohumunu kullandığınızda yemyeşil çiçekli bitkilere sahip olmak gerçekten kolaydır.

Gerekli malzemeler su, kabartma tozu ve tabii ki keten tohumudur. Bir çorba kaşığı tohum alın ve içine bir çorba kaşığı karbonat ve oda sıcaklığında bir litre su eklediğiniz büyük bir kaba dökün. Her şeyi iyice karıştırın ve en az üç saat dinlenmeye bırakın. Bu sürenin sonunda her şeyi blenderda karıştırın ve 2 litre suyu bir süzgeç kullanarak süzerek 3 litrelik bir çözelti elde edin.

Besin açısından zengin gübrenizi alacaksınız. Kullanımı çok basittir. Basitçe bir kaba dökün ve beslemek istediğiniz bitkileri ıslatın. Yaklaşık 5 dakika bekletin ve bitkiyi gübreyle sulayın. Bitkilerinizi sağlıklı ama her şeyden önce gür tutmak için bu işlemi her 30 günde bir tekrarlayabilirsiniz.