Sonbaharda ekilen patatesler, erkenci patateslere göre daha erken hasada hazır olur ve ayrıca telkurdundan daha az etkilenir.

Kıştan önce kompost haline gelen eski patateslerin yeni sürgünler verdiğini kim fark etmedi? Bahçede unutulan patatesler bile her zaman yeniden iyi bir şekilde büyür ve etkileyici yeni bir ürün verir. Bu İrlandalılara düşünecek bir şey verdi; Bu yüzden patateslerini Eylül ayında gömüyorlar ve yüzlerce yıldır da bunu yapıyorlar. Bu uygulamanın faydalarını ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatıyoruz.

Sonbaharda ekim yapmanın avantajları nelerdir?

Eylül ayında ekilen patatesler sonbaharın neminden yararlanır ve şimdiden köklenmeye başlar. İlkbaharda toprak ısınır ısınmaz havadan büyüme başlar.

Hızlı böceğin larvası olan tel kurdundan daha az etkilenirler. Aslında sonbahar genellikle ilkbahardan önemli ölçüde daha yağışlıdır. Kuraklık dönemlerinde hayvanlar nem arar.

Sonbaharda ekilen patatesler, hasat zamanında erkenci patateslerden bile daha iyi performans gösterir.

Sonbaharda hangi patatesleri ekebilirsin?

Eylül ayında ekim için erken patates kullanmak daha iyidir. Donmaya karşı koymak için yumrular ilkbahardan biraz daha derine yerleştirilmelidir. Bu, özellikle bahçenin sert iklime sahip bir bölgede bulunması durumunda geçerlidir. Patatesler nispeten büyük olmalıdır. Ancak o zaman dürtülerini derinliklerden yüzeye çıkaracak güce sahip olacaklar.

Sonbaharda patates yetiştirmek hakkında bilmeniz gerekenler.

Eylül ayında patates ekimi, toprakta kalan nemden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır. Kışın yumrular köklerini geliştirir ve ilkbaharda bitkiler doğrudan yüzeyde büyümeye başlar. Yumruların donmasını önlemek için, ilkbaharda dikildiklerinden biraz daha derine, yaklaşık 20 santimetre derinliğe dikilmesi tavsiye edilir. Büyük erken patatesler sonbahar ekimi için en iyisidir. Eylül ayında ekim yapmanın avantajları: Patatesler telkurdundan kurtulur ve yılın başında hasat edilebilir.

Patates yatağı nasıl hazırlanır?

Kışsa, o zaman güneşte: Aksi takdirde, gölgeli bir yatakta sonbaharda patates ekiminin hiç şansı yoktur. Kış güneşi toprağı ısıttığında büyümeyi teşvik eder. Geçen yıl besin açısından iyi bir şekilde sağlanan bir yatakta başladık. Ayrıca olgun kompostu ekimden dört hafta önce yayabilir ve üst toprakla iyice karıştırabilirsiniz. Genellikle sonbaharda bol miktarda üretilen kurutulmuş yaprakları da yatağa eklemek mümkündür. Katman altı santimetre kalınlığında olabilir. Toprağı iyice gevşettiğinizden emin olun.

  • Patates bahçesini hazırlayın

Patates ekiminde her zaman olduğu gibi, dört yıldır planlanan alanda patates yetiştirilmemesi mantıklı geliyor. Bu, haşere ve hastalık istilası riskini azaltır. Patates, kendilerinden önce fasulye, bezelye, ıspanak gibi bitkilerin toprak üstünde yetişmesinden yararlanır.

  • Doğru ekim tekniği

Patates ekerken zeminin hala açık olması gerekir. En iyi ihtimalle yatak biraz kuru olacaktır. Toprak ağırsa ekim sırasında patates için uygun olmayan sıkışmalar meydana gelebilir. Daha sonra çapayı kullanarak toprakta yaklaşık 20 santimetre derinliğinde oluklar açıyoruz. Patates tohumları oraya 20 ila 30 santimetre mesafeye ekilir. Daha sonra patateslerin üzerini patatesle kaplayıp sırayı biraz istifliyoruz. Uygulanan ağaç kabuğu malçları topraktaki nemi tutar ve soğuğun toprağın derinliklerine nüfuz etmesini önler.

İlkbaharda toprağın ısınması için yılın başında malç tabakasının kaldırılması gerekir. Hala soğukluk varsa çiçek yatağının üzerine termal bir örtü yerleştiririz. Taşlarla dolu gazete de iyi bir yalıtkandır.