Kendilerini evde yetiştirmeye adamayı sevenler için geçerli bir müttefik olabilecek bir sır sayesinde, gardenya veya yasemin süresiz olarak nasıl çoğaltılır. Sektör uzmanları bize denenecek bir yöntemden bahsediyor. Bunun ne olduğunu ve bunu başarmak için ne yapılması gerektiğini öğrenelim.

Gardenya veya yasemin çoğaltın

Birazdan sizlere sunacağımız yöntem sayesinde, gardenya ve yasemin gibi çiçeklerin verimli bir şekilde çoğaltılması gibi önemli bir avantajdan yararlanma imkanına sahip olacaksınız. İşte bunu gerçekleştirmek için yapmanız gerekenler. Detaylar aşağıda.

Sonsuz bir şekilde gardenya veya yasemin nasıl çoğaltılır

İlk birkaç satırda bahsettiğimiz gibi yasemin gibi çiçeklerin çoğaltılmasında faydalı olabilecek bir yöntemden bahsedeceğiz . Sonraki birkaç satırda bileceğiniz kesin adımları kesinlikle içeren bir yöntem.

Yasemin

Bu bitki türünün süresiz olarak çoğaltılabilmesi için atılması gereken ilk adım, kesilecek parçaların dikkatli bir şekilde seçilmesidir . İdeal olanlar kesildikten sonra, seçilen dalın yaprağının doğduğu noktaya gitmeniz gerekecek. Orada düğümleri bulacaksınız ve yapraklardan birkaç düğümü çıkarmak için müdahale edeceğiniz nokta tam olarak burasıdır .

Örneğin birinci düğümün bulunduğu yaprak kaldırılacak, ikinci düğümün üzerine yerleştirilen parçaların da çıkarılması gerekecektir. Bu şekilde, yaprakların kesildiği noktalar, yani düğümlere karşılık gelen noktalar açıkça görülebilir.

Makas yardımıyla ilk düğümü keserek ilerlemeniz gerekecek.

Şimdi dalın tüm kısmını düğümlerle etkili bir şekilde örtmek için kullanılacağından, kendinizi musluk suyuyla dolu bir kavanozla donatmanız gerekecek . İkincisi, aslında, tatmin edici bir nihai etki elde etmek için her halükarda bu suya daldırılmalıdır.

Şimdi tüm ince dalların bu kavanoza konması ve böylece onları iyi  aydınlatılmış bir yerde bırakması gerekecek .

Sonsuz bir şekilde gardenya veya yasemin nasıl çoğaltılır – hazırlığın sonraki aşamaları

Dikkatlice uyulması gereken bir öneri, sivrisineklerin varlığını önlemek için suyu haftada en az bir kez değiştirmektir . Çelikler yaklaşık 6 haftaya tekabül eden bir süre bu şekilde kalmalıdır .

kesme

Bu zamanlamanın ardından, kesimlerin dallarını sudan çıkaracağınız zaman, bu haftalarda suyun içinde büyüyen alt kısımda yer alan ek varlığı hemen fark edeceksiniz.

Bu şekilde tedavi edilen gardenya ve yasemin dalları, bu altı hafta boyunca yapılan tedavi sayesinde tam köklerini gösterecektir .

Bu noktada, örneğin gardenya dalları, substrat ve toprakla birlikte ikinci bir geçiş için hazırdır .

Bu nedenle, büyük bir vazo alın ve içine dalları yerleştirmek için toprakla doldurun . Yeni eklenen dallara zarar vermemek için kökleri ezmeden her birine bir kesim yapmak için yerde delikler açın.

Gardenya dallarını da aynı şekilde çok dikkatli bir şekilde yerleştirin. Sonraki haftalarda, bu yüzey her zaman yeterince nemlendirilmeli , ancak suyla dolu olmamalıdır.

Bu bağlamda, daha küçük kavanozlar kullanıldığında, fidelerin kurumasını önleyerek nemin korunmasına yardımcı olan hindistancevizi lifi ile doldurulması gerektiği bilinmelidir .

Ne olacak: nihai sonuç bu olacak

Bu şekilde ekilen bitkiler sadece sabahın erken saatlerinde güneş görebilecekleri uygun bir yere yerleştirilmelidir .

Bu muameleden bir ay sonra , çiçekçilerin yukarıda açıklanan gizli muamelesi sırasında doğan birçok yeni sürgünün ve daha küçük yaprakların varlığı bulunacaktır .

Bu yöntem sayesinde, bu prosedürle yapılan yeni yapraklar çok güzel ve renk açısından zengin olurken, bu şekilde işlenen gardenyalarınız ve yaseminleriniz, zengin ve renkli bir çiçekle büyüyerek sonsuz ve en  uygun şekilde çoğalabilecektir .

Gardenya

Sunulan,  çiçekçiler tarafından önerilen yöntemdir ve bu nedenle bu bitkileri süresiz olarak çoğaltabilmenin sırrını temsil eder. Tüm adımları belirtilen şekilde takip edebilmek önemlidir, çünkü ancak bu şekilde harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Ve bu yöntem hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha önce hiç kullandın mı?

ev