Tüm gözlüklerin çerçevelerinde numaralar vardır. İşte ne anlama geldikleri ve neden onları bilmeniz gerektiği.

Gözlük tapınağının içindeki numara

Herkes en az bir kez gözlük çerçevelerinde numaralar fark etmiştir . Spesifik olarak, bu numaralar genellikle bir gözlük şakağının içine damgalanır . Bu sayıların ne anlama geldiğini ve neden önemli olduklarını öğrenelim .

Çerçevelerdeki sayılar: ne oldukları ve ne için oldukları

Gözlük çerçevelerinin içinde bulduğumuz küçük sayılar, çerçevenin kendisiyle ilgili bir dizi ölçümü gösterir . Genellikle bu ölçüler milimetre cinsinden belirtilir ve belirtilen rakamlar en az 3’tür . 

Gözlük çerçevesi içinde gösterilen küçük sayılar, hastanın görmesine uygun camlar üretmek için gerekli teknik önlemleri belirtmek açısından önemlidir . Bu sayılar arasında lens çapı , gözbebekleri arası mesafe ( DIP), burun-şakak mesafesi, lens yüksekliği , pantoskopik açı ve lens çapı bulunur . 

İlk sayı: lens kalibresi

Gözlük çerçevesi üzerindeki sayıların ilki genellikle camın çapını , yani camların genişliğini veya çapını gösterir Bu ölçüm genellikle 40 ile 62 mm arasında değişir ve hastanın gözüne giren ışık miktarı üzerinde etkisi olduğu için önemlidir . 

Çerçevelerdeki sayılar: DIP

DIP , göz bebeklerimiz arasındaki mesafedir ve milimetre cinsinden ölçülür Bu ölçüm, doğru görüş ve rahat bir deneyim sağlamak için lensleri tam olarak hastanın gözlerinin önünde ortalamak için gereklidir .

Gözlük çerçevelerindeki numaralar

Bu nedenle gözlük çerçevelerinde belirtilen rakam, köprünün genişliğini , yani bir lens ile diğeri arasındaki mesafeyi ifade eder . Genellikle bir çerçevenin köprüsü 14 ila 24 mm uzunluğundadır . 

çubukların uzunluğu

Bir çerçevenin çubuklarının uzunluğu genellikle camlarda gördüğümüz üçüncü rakamla belirtilir . Bu uzunluk, camların menteşelerinden şakakların sonuna kadar ölçülür . Bu rakam 120 ila 150 mm arasında değişebilir . 

Çerçevelerdeki diğer sayılar

Lens kalibre boyutunu ve köprü boyutunu gösteren sayılar genellikle küçük bir kare ile ayrılır . Ayrıca bu saydıklarımızın dışında çerçevelerin içine yazılabilecek başka numaralar da bulunmaktadır. Bunların arasında, bazıları çerçevenin rengini veya modelini belirtebilir . Potansiyel olarak belirtilen diğer sayılar şunlardır:

  • burun köprüsü ile şakaklar arasındaki mesafeyi ifade eden burun -şakak mesafesi . Bu ölçüm önemlidir çünkü gözlük çerçevesinin şeklini ve oturmasını etkiler ;
  • Lenslerin yüksekliği . Hastanın reçetesinin yerleştirildiği lens segmentinin yüksekliğini gösterir . Bu ölçüm, normalden daha büyük veya daha küçük bir çerçeve takmış olsalar bile hastanın lenslerden düzgün görebilmesini sağlamak için önemlidir ;
Gözlük çerçevelerindeki numaralar
  • Pantoskopik açı : lens ile hastanın yüzü arasındaki açıyı ifade eder . Bu önlem , hastanın periferik görüşünü etkileyerek her yönde keskin ve net görüş sağlar .

Gözlük çerçevelerindeki rakamlarla ilgili sonuçlar

Son olarak, gözlük çerçevesi içinde gösterilen sayılar , hastanın görme duyusuna uygun  kusursuz camlar üretmek için gerekli teknik önlemleri gösterir . Bu ölçümler, hasta için uygun görüş ve rahat bir deneyim sağlamak ve gözlük çerçevesinin hastanın yüzüne sıkıca oturmasını sağlamak için gereklidir . 

Gözlüklerin mümkün olan en yüksek kalitede görüş sağlamasını sağlamak için bu ölçümlerin son derece hassas ve dikkatli bir şekilde alınması önemlidir .

ev