Yeşil ve yapraklı bitkilere sahip olmak her bahçe tutkununun hayalidir. Kim çiçek açan bir çayıra veya sağlıklı ve dinç büyüyen iç mekan bitkilerine hayran olmak istemez ki? Peki çevreye zararlı gübreler kullanılmadan istenilen sonuca nasıl ulaşılır? Cevap basit; bu güçlü ev gübresi gibi doğal gübreler kullanmak.

Gübre

Bu yazımda sizlere güçlü, hazırlaması kolay ve tamamen ekolojik bir ev yapımı gübreden bahsedeceğim   . Ayrıca doğal yöntemler kullanarak zararlıları değerli bitkilerinizden nasıl uzak tutacağınızı da keşfedeceksiniz   . Peki sağlıklı ve gelişen bitkilerin sırlarını keşfetmeye hazır mısınız?

Güçlü Ev Gübresi ile Sağlıklı, Büyüyen Bitkiler

Hangimiz çiçekli bir bahçeye veya evi ihtişamıyla dolduran iç mekan bitkilerine sahip olmayı hayal etmiyor? Yemyeşil bitkilere bakmak gerçekten keyiflidir,  ancak  canlı kalabilmeleri için genellikle özel bakıma ihtiyaç duyarlar . Bu nedenle bitki ve çiçeklerinizin bakımının sırlarını bilmek, onların sağlıklı ve güçlü büyümeleri için ihtiyaç duydukları her şeye sahip olduklarından emin olmak önemlidir.

Güçlü ev gübresine sahip sağlıklı bitkiler

Bitki bakımının temel yönlerinden biri  gübre kullanımıdır  . Peki gübre tam olarak nedir ve ne içindir? Basitçe söylemek gerekirse gübre, optimum büyüme için gerekli temel besinleri sağlamak üzere toprağa veya bitki köklerine eklenen bir maddedir   . Azot, fosfor ve potasyum gibi besinler sağlıklı kök, yaprak ve çiçek gelişimi için gereklidir.

Ancak hem sevdiğimiz bitkilerimize hem de çevredeki ekosisteme zarar verebilecek çevreye zararlı gübrelere karşı dikkatli olmak önemlidir  . Neyse ki eşit derecede etkili ve çevre dostu doğal alternatifler var. Doğal gübrelerin kullanımı , çevreye herhangi bir olumsuz etki yaratmadan ürünlerimize çok sayıda fayda sağlayabilir   .

Peki size başta bahsettiğim o güçlü yerli gübre nedir  ? Evde birkaç dakikada hazırlayabileceğiniz kadar basit bir tarif. Ve gerçekten şaşırtıcı sonuçlar elde edeceksiniz ve bitkileriniz size teşekkür edecek.

Gübre kullanımı çevreye zararlıdır.

Son yıllarda  çevrenin korunmasına gösterilen ilgi  benzeri görülmemiş düzeylere ulaştı . Giderek daha fazla insan, günlük eylemlerimizin çevredeki ekosistem üzerinde yaratabileceği etkinin farkına varıyor. Önemli fark yaratabileceğimiz alanlardan biri de gübre kullanımıdır.

Gübreler çevreye zararlıdır.

Geleneksel kimyasal gübreler genellikle   nitrat ve fosfat gibi çevreye zararlı maddeler açısından zengindir . Bu maddeler yeraltı sularına ve çevredeki su kütlelerine karışabilir.  Pek çok çevre kirliliği sorununa neden olmakta ve okyanuslarda “ ölü bölgeler ” olarak adlandırılan bölgelerin oluşmasına katkıda bulunmaktadır  . Geleneksel gübrelerde bulunan kimyasallar toprakta uzun süre kalabilmektedir. Doğal bileşimini önemli ölçüde değiştirerek toprağın sağlığını tehlikeye atar.  Bu, etkilenen bölgedeki bitki ve hayvan biyolojik çeşitliliğinin azalmasına neden olabilir  .

Neyse ki geleneksel olarak kullanılan kimyasal gübrelere karşı daha sürdürülebilir ve ekolojik alternatifler mevcut. Doğal gübreler,   bitkilere sağlıklı ve başarılı büyümeleri için ihtiyaç duydukları besinleri sağlamanın etkili ve çevre dostu bir yoludur .

Bu çözümler arasında ev yapımı organik gübre (gübre gibi), besin açısından zengin bitki özleri (turunçgil kabuklarından yapılanlar gibi)  ve toprakta doğal olarak bulunan mineral katkı maddeleri  (kalsiyum karbonat gibi) bulunur. Ve bu güçlü ev gübresini oluşturan da tam olarak bu unsurlardır. Ayrıntılı olarak öğrenelim

Doğal gübreler nelerdir?

Doğal gübreler bitki ve çiçeklerinizin bakımı için ekolojik ve sürdürülebilir bir seçenektir. Bu tür gübreler  hayvan gübresi, kompost veya bitki özleri gibi organik maddelerden elde edilir  . Doğal gübrelerin kullanılması sadece bitkilerin doğal olarak beslenmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda çevre üzerindeki olumsuz etkinin azaltılmasına da yardımcı olur.

Doğal gübrenin avantajları

Doğal gübre kullanmanın temel faydalarından biri  , azot  (N),  fosfor  (P)  ve potasyum (K)  gibi temel bitki besin maddeleri açısından zengin olmalarıdır   . Bu maddeler uygun kök gelişimi, yaprak büyümesi ve çiçek üretimi için gereklidir. Ayrıca doğal gübreler   bitkinin genel sağlığını destekleyen eser elementleri de içerir .

Doğal gübrelerin tercih edilmesinin bir diğer nedeni de toprağa ve çevredeki ekosistemde bulunan organizmalara zarar vermemesidir.  Toprakta dengesizliğe neden olabilecek ve yeraltı suyunu kirletebilecek sentetik kimyasalların aksine , doğal gübreler biyolojik olarak parçalanabilir ve çevre dostudur.

Doğal gübrelerin kullanımı   bahçede veya evdeki meyve bahçesinde daha fazla biyolojik çeşitlilik sağlar . Aslında bu tür ürünler, organik maddenin ayrışmasını teşvik eden ve toprağın değişmeden kalmasını sağlayan bakteri ve mantar gibi faydalı mikroorganizmaların gelişimini teşvik eder.

Dakikalar içinde güçlü bir ev yapımı gübre

Doğal gübrelerin sayısız faydası vardır. Her şeyden önce, uygun maliyetlidirler ve elde edilmesi kolaydır. Meyve kabukları, kahve telvesi veya yumurta kabuğu gibi yaygın malzemeleri kullanarak kendi güçlü ev yapımı gübrenizi yapabilirsiniz   . Ama bugün sizinle konuşmak istediğimiz şey mandalina kabuklarından oluşuyor.

Mandalina kabukları ile çok güçlü yerli gübre.

Mandalina kabukları bitkiler için güçlü bir ev yapımı gübre olabilir ve en iyi yanı,  bunu sadece iki dakika içinde hazırlayabilmenizdir  . Bu doğal yöntem, bitkilerinizin bakımını sürdürülebilir ve ekonomik bir şekilde yapmanızı sağlar.

Bu gübreyi oluşturmak için tükettiğiniz mandalinaların kabuklarını toplamanız yeterli   , yaklaşık 1 litre yapmak istiyorsanız sadece iki tanesi yeterli. Kalan posayı çıkardığınızdan ve kabukları daha küçük parçalara ayırdığınızdan emin olun. Daha sonra onları suyla dolu bir tencereye koyun ve yaklaşık iki saat orada bırakın. Bu sayede  kabuklarda bulunan besinler  suya karışacak ve  çok güçlü bir doğal gübre oluşacaktır. Her şey bittiğinde, filtre, tülbent veya süzgeç kullanarak sıvıyı bir sürahiye veya şişeye dökün.

Artık bu gübreyi bitkilerinizde kullanmaya hazırsınız. Çeşitli turunçgillerin kabuklarını kullandıysanız 1:10 oranında daha fazla su ile seyreltebilirsiniz ve bu solüsyonu çiçek ve sebzelerinizi sulamak için kullanmanın çok büyük faydalar sağlayacağını göreceksiniz. Bitkiler  ev yapımı gübrenin içerdiği besin öğelerinden faydalanarak  daha sağlıklı ve daha yapraklı hale gelecektir.

Gübre kullanırken her zaman farklı bitki türlerinin özel ihtiyaçlarına dikkat etmeyi unutmayın  . Bazıları farklı dozlara ihtiyaç duyabilir veya diğer besin türlerini tercih edebilir. Dikkatli bir şekilde denemeler yapın ve bitkilerinizin nasıl tepki verdiğini yakından izleyin.

Doğal yöntemlerle parazitleri bitkilerden nasıl uzak tutabiliriz?

Bahçecilik tutkunlarının çoğu sıklıkla  bitki zararlıları gibi sinir bozucu bir problemle karşı karşıya kalır  . Bu istenmeyen canlılar, sevdiğimiz bitkilerimizin görünümünü ve sağlığını bozabilir. Ama neyse ki onları uzak tutmanın doğal yöntemleri var.

Bitki parazitlerine karşı uçucu yağlar.

Zararlıları uzak tutmanın en etkili yollarından biri   uçucu yağ kullanmaktır. Neem veya nane gibi bazı yağlar   ,   zararlı böcekleri korkutan kovucu özelliklere sahiptir . Birkaç damla yağı suyla seyreltin ve bitkilerin yapraklarına püskürtün. Bu sayede  sadece zararlıları korkutmakla kalmayacak  , aynı zamanda bahçenize veya evinize taze bir koku da katacaksınız.

Bir diğer çok etkili doğal yöntem ise aromatik bitkilerin böcek kovucu olarak kullanılmasıdır. Lavanta, biberiye ve adaçayı gibi bitkiler pek çok haşerenin hoşuna gitmeyen ve tamamen zararsız olan kokular yayarlar.

ev