Belki de herkes, her şeyi doğrudan kuma dikerek gül dallarını çoğaltmanın mümkün olacağını bilmiyor. İşte yapmanıza izin vereceğimiz inanılmaz keşif.

gül dalları

Gül   dünyanın en popüler çiçeklerinden biridir Güller her renkte mevcuttur: kırmızı, pembe, mavi, sarı, beyaz ve çok daha fazlası. Bu güllerin her birinin kendine has  güzelliği vardır  ve kişiye farklı bir duygu gösterebilir.

Örneğin partnerinize hissettiğiniz sevgiyi göstermek için kırmızı güller verebilirsiniz.  Dünyada 150’den fazla farklı gül türü bulunmaktadır . Çok sayıda renk, hepsi tek bir parametrede birleşiyor: Bu çiçeklerin inanılmaz güzelliği. Yalnızca İtalya’da 30’dan fazla farklı gül türü kendiliğinden yetişiyor.

Bahsedildiği gibi gül dünyanın her yerinde en sık verilen çiçeklerden biridir. Bazıları sevgi anlamını taşırken bazıları güzelliği, mükemmelliği, neşeyi ve dostluğu ifade eder.  O halde, ister balkon ister bahçe olsun, dış mekanlarını güzelleştirmek için kişisel olarak gül yetiştiren birçok kişi var  .

Güller aslında çok güzel görünüyor ve bahçenizin renklerini, canlılığını artırıyor. Kumda gül dalları çoğaltmanın harika bir yöntemini keşfedelim   . İşte okuyucularımızın yapmasına izin verdiğimiz keşif.

Kumdaki gül dalları: Bu şekilde yeni kökler büyüyebilir

Gül yetiştirmek için en iyi zamanlar ilkbahar   ve sonbahardır. Ancak tohumdan başlayarak en iyi dönem Ocak ayı olacaktır.

Besin açısından zengin ve tehlikeli su durgunluğunu önleyebilecek toprağa ihtiyaç duyarlar. Güller yalnızca toprak özellikle kuru olduğunda tabandan sulanmalıdır. Budama da önemlidir çünkü yeni tomurcukların mümkün olduğu kadar gelişmesini sağlayacaktır.

Rosa

Güller hem çok derin olmak şartıyla  saksılarda hem de açık alanda yetiştirilebilmektedir   . Bu ikinci durumda güllerin en az 5 santimetre derinliğe ve aralarında yaklaşık 60-70 santimetre mesafeye dikilmesi tavsiye edilecektir.

Ancak bunlar gül yetiştirmenin ve dallarını etkili bir şekilde çoğaltmanın klasik yöntemleridir. Bu yazıda yukarıda da bahsettiğimiz gibi okuyucunun dikkatini  bu muhteşem çiçekleri köklendirmenin ve  büyütmenin başka bir harika yoluna çekmek istiyoruz.

Aslında kumda gül dalları çoğaltmak mümkün olacak   . Bu inanılmaz süreç hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulacaksınız.

Yeni kökler edinme süreci.

Polistiren kutunun içine  bir miktar “temiz” kum  yerleştirmeniz gerekecektir   .  Ancak devam etmeden önce drenajı kolaylaştırmak  ve  tehlikeli su durgunluğunu önlemek için kutunun altında küçük bir delik açmak gerekli olacaktır  . Artık kumu kutunun içine yerleştirebilirsiniz. Şimdi tüm gül dallarını  kumla dolu kutunun içine dikeceksiniz  .

Arena

Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra geriye sadece  içindeki kum ve gül dallarının bulunduğu kutuyu her gün sulamanız yeterli olacaktır  . Bir ay sonra bitkilerin nasıl filizlendiğini göreceksiniz   . Aslında her dalın altında  yeni kökler oluşmuş olacaktır  .

Kumun bulunması çok kolay olduğundan gül dalı çoğaltma işlemini herkes yapabilir. Bu nedenle, yeni gül kökleri yetiştirmek için bitkinizden birkaç dal ayırıp hepsini kumla doldurulmuş bir Strafor kutuya ekebilirsiniz.

Yeni kökler yetiştirmek için toprağı düzenli olarak sulayın. Gerçekten inanılmaz bir keşif

ev