Evde bulundurmak için avokado çekirdeği nasıl filizlenir?

Avokado çekirdeğinin filizi vitaminler, mineraller ve eser elementler içerir.

Meksika mutfağından alınan avokado ağacının meyvesi, ünlü ve lezzetli guacamole ve avokado burgerleri de dahil olmak üzere birçok tarifte Avrupalıların damak zevkine yön verdi.

Bir avokado çekirdeğini çimlendirin, bir bitki büyütün, bir kök büyütün.

Avokadonun yalnızca ev bitkisi olarak yetiştirildiği zamanlardan çok uzakta değiliz. Avokado, içerdiği vitaminler, eser elementler ve mineraller sayesinde artık mutfak harikaları listesinin başında yer alıyor. Tıpkı çıtır ekmek, taze avokado dilimleri, bir tutam limon ve bir tutam tuzun birleşimi gibi, canlandırıcı bir kış kahvaltısı fikri.

Ayrıca cildinizin, yüz maskeleri ve doğal yaşlanma karşıtı tariflerde önemli bir bileşen olarak avokadonun faydalarından yararlanabileceğini unutmayın.

Avokado ağacını iç mekanda yetiştirmek, tohumun kök salmasına ve çimlenmesine izin vermekten ibarettir. Herhangi bir meyve vermeyebilir, ancak hediye olarak sevimli, küçük bir ev bitkisi alacaksınız. Avokado çekirdeğini çimlendirmek için önceden bilmeniz gerekenler nelerdir?

Avokado çekirdeğini filizlendirmek için hangi yöntemi seçmelisiniz? – Çubuklu veya çubuksuz

Özelliklerine inandığınız için bu çok yönlü meyveyi yemeye başlamak için sabırsızlanıyorsunuz. Pişirmek veya cildinizi tedavi etmek için kullandıktan sonra çekirdeğini atmayın. İyice yıkayıp kurulayın. Kürdan olmadan avokado çekirdekleri nasıl filizlenir? İşe yaramadığını kastetmiyoruz! Aksine, bu yöntem en popüler olanıdır, ancak tek yöntem değildir.

Çimlenme için tahıl hazırlama aşamaları.

  1. İlk adım elbette sağlıklı bir çekirdek elde etmektir. Avokadonun güzel görünmesini istiyorsanız keserken çok dikkatli olun.
  2. Meyvenin kabuğunu bir bıçakla dikkatlice delin. Avokadonun kenarını çizin ve ardından yavaşça çevirerek açın. Çekirdeğini bıçakla değil kaşıkla çıkarın. Daha sonra çekirdeği çıkarmak için avokadonun etini durulayın.
  3. İkinci olarak, küçük bir kaseyi yaklaşık bir inç sıcak suyla doldurun ve avokado çekirdeğini içine yerleştirin. Tamamen suya batırılmalıdır. Kabı yeterli güneş ışığı alan bir pencere pervazına yerleştirin.
  4. Kabı tamamen boşaltarak suyu iki günde bir değiştirin. Daha sonra avokado çekirdeğini akan su altında durulayın, yapışkanlığı giderin ve tekrar suya koyun.

Çekirdek ekim aşamaları.

Bir süre sonra çekirdek çatlaklarla kaplanmaya başlar. Bu yaklaşık iki hafta sürer ve tohumunuzun ekilmeye hazır olduğunun bir işaretidir.

Bir kabı saksı toprağıyla doldurun ve yaklaşık bir inç derinliğinde bir delik açın. Avokado çekirdeğini sivri tarafı yukarı bakacak şekilde oraya yerleştirin. Üzerini toprakla örtün. Toprağı aşırı yüklememeye dikkat ederek iki günde bir sulayın. Eğer bunalmışsanız damla sulama sisteminizi açın.

Bu süre zarfında avokado çekirdeği koyu renkli kaplamasını “döker” ve geriye yalnızca fıstık renginde iç kısım kalır ve bu iç kısım açılır ve merkezde bir kök oluşturur. Kök yukarıya bakan sivri tarafta gelişir.

Yaklaşık dört ay içinde oldukça büyük olmalı ve bol miktarda yaprağa sahip olmalıdır. Yaklaşık 30 cm uzunluğa ulaştığında ikiye bölün (yaklaşık 15 cm). Bu kadar beklemenin ardından insan şunu merak ediyor: Peki büyümeyi teşvik etmek gerekli mi? Aksi takdirde gövde büyük ve zayıfsa uzun süre hayatta kalamaz.

Bir ay daha sabır ve sevincinize yeni dallar yeşerecek. Bu, yapmanız gereken son kesim değil. Yeni bir dal yaklaşık 8 inç uzunluğunda olduğunda onu da kesin. Bu, uzun süreli güç ve dolgunluk sağlar.

Bir avokado çekirdeğini hızlı bir şekilde çimlendiremezsiniz

Çalılığın ilk iki yılı en önemlisidir. Budama zamanlarına sadık kalırsanız hayallerinizdeki avokado ağacına sahip olmayı bekleyebilirsiniz.

Yapraklar başlangıçta pas rengindedir ve daha sonra güzel bir yeşile döner. Endişelenmenize gerek yok çünkü sarı renk normaldir. Su miktarını azaltmanız gerektiği gerçeğinin yanı sıra, toprağın kurumasını bekleyin, normale döneceksiniz.

Avokadolar genellikle sıcak sıcaklıklarda yetiştirilir. Torbalı saksı toprağına değil, yalnızca toprağa ekim yapıyorsanız toprağın pH’ının doğru olduğundan emin olmanız gerekir. Yumurta ve muz kabuklarıyla gübreleyenler için bu muhtemelen işe yarayabilir, ancak iki yemek kaşığı kahve telvesini ayda iki kez toprağa karıştırmak bitki örtüsünü canlandırıyor gibi görünüyor.

Kırık bir tahıldan başlıyor olabilirsiniz, sadece çimlenmeyi destekliyorsunuz.

Avokado çekirdeğinin büyümesi ne kadar sürer?

Avokado çekirdeğinin neden filizlenmediğini merak ediyor olabilirsiniz. Çimlenme koşullarından biri nemdir. Sulamanın düzenli ve yeterli olduğundan emin olun.

Bir bitkinin avokado çekirdeğinden büyümesi yaklaşık iki ay sürer. Ne yazık ki, eğer çok daha uzun zaman geçtiyse ve hala herhangi bir bitki göremiyorsanız, avokadonun çekirdeğini çıkarmanız ve baştan başlamanız gerekecektir.