Barış Zambakını nasıl büyüteceğinize ve onu sağlıklı ve başarılı kılacağınıza dair ipuçları. İşte spathiphyllum’unuzun bakımı için yapmanız gerekenler.

Barış Zambak

Barış zambağı olarak da adlandırılan zambak çok zarif bir bitkidir . Kendine özgü çiçekleri ve eşsiz yaprakları ile göz alıcı ve genellikle iç mekanlarda kullanılan bir bitkidir. Aslında özel bir bakım gerektirmez ve aslında ev ortamını da arındırır.

Bu bitki Araceae familyasına aittir ve bilimsel adı spathiphylum’dur. Aslında, genellikle spathiphyllum olarak adlandırılır. Yaprak dökmeyen grubun bir parçasıdır ve kendine özgü bir özelliği vardır. Aslen Amerika’nın tropikal bölgelerinden gelen zambak, köksaptan filizlenen gövdeye ve yapraklara sahip olmama özelliğine sahiptir.

zambak

Ancak bazen zambakın büyük yeşil yaprakları yanabilir ama endişelenmeyin çünkü bu sorunu çözecek bir çözümümüz var . Bu şekilde her zaman sağlıklı ve bereketli olacaksınız, bunu nasıl yapacağınızı aşağıda birlikte görelim.

Barış Zambak: İşte her zaman sağlıklı olması için nasıl

Zambak dediğimiz gibi çok fazla bakım isteyen bir bitki değil ama kesinlikle dikkat isteyen bir bitkidir, evet. Her şeyden önce, bitkiyi sıcak ve nemli bir yere yerleştirmek ve cereyan olan yerlerden kaçınmak önemlidir, aksi takdirde bitkinizi yakma riskiniz vardır.

Sulama da önemlidir, toprak nemli olmalı ama aşırıya kaçmayın. Zambak yaprakları yanmışsa başka bir ipucu da bitkinin yapraklarına her gün bir sprey şişesiyle su püskürtmektir. Yavaş yavaş kesinlikle iyileşecek, ama ona yardım etmen gerekecek.

gür zambak

Bunu yapmak için gübre kullanmanız gerekecek .   Zambak verimli toprağa ihtiyaç duyar ve bu nedenle özel kimyasal gübrelere gerek yoktur, ancak tüm bahçecilikte veya bitki ürünleri mağazalarında bulunan doğal gübre  veya basit alt tabakayı kullanabilir ve basitçe yüzeye koyabilirsiniz.

Bu nedenle vazonun yüzeysel toprağını tamamen örtmek ve ayda bir veya iki kez yapmak yeterli olacaktır. Bitkinin en az 8 litrelik bir saksıda olması da önemlidir ki kökleri geniş olsun ve büyüyecek yer olsun. Daha sonra sağlıklı bir bitkiye sahip olmak için, tamamen yanmış yaprakları da ortadan kaldırın.

Bahçıvanlık

Bu nedenle, zambakınızın her zaman sağlıklı ve bereketli olması için sabır ve çok az dikkat gerekecektir . Bu küçük ipuçlarını takip ederseniz yanlış gidemezsiniz. Zambakın ışığı sevdiğini de ekleyebiliriz ancak güneş ışınlarının doğrudan üzerine gelmemesine dikkat edin.

Ayrıca daha yüksek sıcaklıkları sever . Ve aslında ideal sıcaklığı 22°C civarındadır. Öte yandan düşük sıcaklıklara dayanamazlar, bu nedenle kışın donmamaları için çok dikkatli olmalısınız.

ev