Kompostun faydalarının neler olduğunu biliyor musunuz? Ve bunlardan en iyi şekilde nasıl yararlanılır?

 

Kompost, doğal bir gübredir, atık ve organik atıkların kompostlaştırılmasından (dolayısıyla adından) elde edilen bir tür topraktır.

Piyasadaki ticari ve endüstriyel ürünlerin bahçeciliğinde yerini alır, çünkü bitkiler için özellikler ve faydalar bakımından zengindir.

Öyleyse özellikle ne olduklarını ve bitkilerimiz için doğru şekilde nasıl kullanılacağını görelim.

  1. Besinler: Kompost esas olarak bitkiler için bir dizi önemli besin içerir. Bunlar büyüme ve gelişme süreci için temeldir; Aynı zamanda toprağın verimliliğine de katkıda bulunur.
  2. Pestisit: Kompostun daha az bilinen ancak daha az önemli olmayan bir işlevi, doğal pestisittir. Yukarıda belirtilen besinler, bitkileri güçlendirmeye ve hastalık geliştirme ve böcek ilacı saldırısına maruz kalma olasılığını azaltmaya yardımcı olur.
  3. drenaj: kompost kullanmak da toprağın kendisinin sağlığına ve dolayısıyla bitkinin sağlığına katkıda bulunabilir. Aslında, toprağı daha az kompakt ve sert hale getirir ve fazla suyu tahliye etme kabiliyetini destekler.
  4. Kökler: Bazı kesimleri köklendirecekseniz, kompost bu süreçte çok yardımcı olabilir. Daha sonra sağlıklı, güçlü kökler geliştirmek için kesimleri toprak ve kompost karışımına yerleştirin.
  5. Nasıl kullanılır: Yukarıda açıklanan özelliklerin sonuna kadar kullanılmasını sağlamak için, kompost doğru kullanılmalıdır. Uygulamak için, bitkinizi barındıran toprağın üst tabakasında hafifçe “kazmanız” gerekir, burada kompost dozunuzu ekleyin ve ardından toprakla karıştırın. Son olarak, su verin. Bu işlemi her 20-25 günde bir tekrarlayabilirsiniz.