Evde kalan o lanetli küf ve kötü kokulara bir son vermek ister misiniz? Kış mevsiminde havadaki nemin sinsice duvarları kapladığı doğrudur. Birçok kişinin şikayet ettiği yinelenen bir sorun. Bu rahatsızlığı ihmal etmeyin: Evdeki nem, iç mekanınızın sağlamlığı ve orada yaşayan insanların sağlığı üzerindeki yansımaları önlemek için mümkün olan en kısa sürede çözülmesi gereken bir sorundur. Harika olan şey, doğanın her zaman her soruna bir çözümü olmasıdır.

Örneğin, duvarlarda küfle savaşabilen, nemi emen ve havayı temizleyen nem önleyici bitkiler olduğunu biliyor muydunuz?

Gerçekten de doğa bize tüm bu parazitlerden sessizce kurtulacak güzel bitkiler sunuyor. Yaprakları aracılığıyla havadaki su parçacıklarını çeken gerçek nem gidericilerdir. Bonus olarak, mükemmel doğal oda spreyleri görevi görürler!

Evinize yemyeşil bir karakter kazandıracak bu 7 iç mekan bitkisini, nem hasarından korurken yakınlaştırın!

Palmiye ağaçları

Palmiye ağaçları

Palmiye ağaçları – Kaynak: spm

Palmiye ağaçları, yaprakları aracılığıyla nemin bir kısmını emer ve evdeki havadaki kirleticileri, özellikle formaldehiti temizlemeye yardımcı olmak için harikadır. Oda sıcaklığındaki bir ortamda gelişen ve kanserojen olduğuna inanılan renksiz, yanıcı bir gazdır. İç mekan havasında bulunduğundan, çok fazla maruz kalmamak için evin tam olarak havalandırılması tavsiye edilir.

Tam olarak, bir palmiye ağacının varlığı çevreyi temizlemeye ve bu zehirli maddeden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Bakımı kolay olan kamış palmiyesi, düşük ışık koşullarında hayatta kalabildiği ve hatta iç mekanlarda bile büyüyebildiği için en sık önerilen türdür. Sadece toprağı her zaman nemli tutun.

barış zambağı

barış zambağı

Barış Zambağı – Kaynak: spm

Gerçek adı “Spathiphyllum” olan bu bitki daha çok “Barış Zambağı” veya “Ayın Çiçeği” adlarıyla bilinir. Doğal bir hava temizleyici olarak bilinen, yaprakları aracılığıyla havadaki su parçacıklarını emme özelliğine sahiptir. Zarif, narin ve özgün, muhteşem yeşil yaprakları ve ışıltı dolu beyaz çiçekleri ile ayırt edilir. Avantajı, bakım gerektirmemesidir: Çiçek açmak için az güneşe ihtiyaç duyar ve yoğun sulama gerektirmez. Barış Zambağı, ortam havasını arındırıcı özelliği sayesinde, iç mekanınızı çevredeki tüm kirleticilerden arındırmanıza yardımcı olacaktır.

Boston eğreltiotu

boston eğreltiotu

Boston eğreltiotu – Kaynak: spm

Daha basit olarak “Boston Eğreltiotu” olarak adlandırılan “Nephrolepis exaltata”, çok özel bir tarza sahip bir bitkidir. Sarkık ve dalgalı yaprakları ile kolayca fark edilir. Parlak, oldukça dekoratif bir görünüm sunuyor. Üstelik bu bitki sadece iç mekanları sever ve dış mekanlarda kışa dayanmaz. Islak alanlarda büyümeyi sever, bu yüzden bu sorunu çözmek için çok uygundur. Dahası, bu eğreltiotu var olan en kirletici bitkilerden biri olarak kabul edilir.

Bakımı kolaydır, yılın zamanına bağlı olarak değişken güneş ışığı gerektirir, ancak evin veya apartmanın içindeki dolaylı güneş ışığı ile iyi çalışır. Dikkatli olun, yoğun yaz döneminde güneşten uzak tutmak daha iyidir, çünkü ölme riski vardır. Nemi çok tercih ederek, örneğin banyoda ideal bir köşe bulacaktır.

Mükemmel bir hava nemlendirici olan Boston Fern, toksinleri doğal olarak ortadan kaldıracak ve nemi emerek hoş bir kokunun buharlaşmasına izin verecektir.

orkide

Orkide

Orkide – Kaynak: spm

Görünümü çok güzel, zarif ve narin çiçekleriyle orkideler, genellikle iç mekan havasını en çok temizleyen bitki türleri olarak sıralanır. Gerçekten de evlerde ve ofislerde çokça bulunan formaldehit, ksilen veya toluen gibi kimyasal maddeleri ortadan kaldırarak ve oksijen getirerek hava kalitesini iyileştirmek için çok faydalıdırlar.

Sonuç olarak, yakındaki havadan besin ve nem elde ettikleri için duvarlarda küf oluşumunu büyük ölçüde azaltırlar. Havada en fazla su buharının üretildiği iki ortam olan banyo ve mutfağa yerleştirildiğinde mükemmel bir iş çıkarırlar. Bir bonus olarak, orkideler, bu zehirli maddeleri havadan solumaktan kaynaklanan birçok rahatsızlıktan bizi kurtarır. Etrafta birkaç orkide ve hemen bir demir enerjisi bulacaksınız!

Bromeliadlar

bromeliad

Bromeliads – Kaynak: spm

Bromeliads, Tillandsias’a çok benzer ve aynı aileye aittir. Ana fark, bromeliad’lerin toprağa ekilebilmesidir. Oldukça renkliler ve herhangi bir odaya çok fazla güzellik katıyorlar. Cıva gibi zararlı maddeleri filtrelemesiyle tanınan bu bitkiler, özellikle yemek pişirmekten kaynaklanan kötü kokuları ve dumanı emmek için de yaygın olarak kullanılmaktadır. Gerçek bir çevre dostu oda spreyi arıyorsanız, bu ev bitkisi tam size göre!

Örümcek Bitkisi

kurdele çiçeği

Örümcek Bitkisi – Kaynak: spm

Örümcek bitkileri, az bakım gerektirmeleri ve etkileyici görünümleri nedeniyle ev bitkileri olarak çok popüler hale geldi. Onları diğer bitkilerden ayıran şey, çok az güneş ışığı ile hayatta kalabilmeleridir.

Ayrıca Örümcek Bitki, ev içindeki havadaki zararlı kirleticilerin %90’a kadarını giderir ve su partiküllerinin %20’sini emer.

Çok nemli ortamlarda çok iyi yetişir. Ancak, biraz filtrelenmiş ışığa ihtiyacı var, bu yüzden onu güneye veya batıya bakan bir pencereye yerleştirin.

Tillandsia

Tillandsia

Tillandsia – Kaynak: spm

Güzel bir şekilde “Havanın Kızları” olarak adlandırılan Tillandsias, Güney Amerika kökenli Bromeliaceae ailesinin bir parçasıdır. Simli yaprakları ve eşsiz çiçekleri ile bu yabani bitki, mükemmel bir hava temizleyici ve ortam sıcaklığında gelişen inanılmaz bir nem gidericidir. Bol güneş ışığına ihtiyaç duyduğu için banyoya, aydınlık bir pencerenin önüne kurmanızı öneririz. Bu bitkinin kökleri olmadığı için toprak veya saksıya gerek yoktur. İç dekorasyon için gerçek bir zevk!

Tillandsia, haftada 2 veya 3 kez sulamaya ek olarak, yapraklarıyla emdiği havadaki besinlere ve neme bağlıdır.

ev