Belki de herkes, her şeyi doğrudan kuma dikerek gül dallarını çoğaltmanın mümkün olacağını bilmiyor. İşte yapmanıza izin verdiğimiz inanılmaz keşif.

Gül dünyanın en popüler çiçeklerinden biridir. Güller her renkte mevcuttur: kırmızı, pembe, mavi, sarı, beyaz ve çok daha fazlası. Bu güllerin her birinin kendine has güzelliği vardır ve her insanda farklı bir duygu uyandırabilir.

Örneğin partnerinize hissettiğiniz tüm sevgiyi göstermek için kırmızı güller verebilirsiniz. Dünya çapında 150’den fazla gül çeşidi bulunmaktadır. Çok sayıda renk, hepsi tek bir parametrede birleşiyor: Bu çiçeklerin inanılmaz güzelliği. Yalnızca İtalya’da 30’dan fazla farklı gül türü kendiliğinden yetişiyor.

Daha önce de belirttiğimiz gibi gül dünyanın her yerindeki en yetenekli çiçeklerden biridir. Bazıları sevgi anlamını taşırken bazıları güzelliği, mükemmelliği, neşeyi ve dostluğu ifade eder. Bu nedenle pek çok kişi ister balkon ister bahçe olsun, dış mekanlarını güzelleştirmek için gül yetiştiriyor.

Aslında güllerin görünümü çok güzeldir ve bahçenizin renklerini ve canlılığını artıracaktır. Kumda gül dalları çoğaltmanın harika bir yöntemini keşfedelim. İşte okuyucularımıza sunduğumuz keşif.

Kumdaki gül dalları: Bu şekilde yeni kökler büyüyebilir

Gül yetiştirmek için en iyi zamanlar ilkbahar ve sonbahardır. Ancak ekim nedeniyle Ocak ayı en uygun zamandır.

Tehlikeli su durgunluğunu önleyebilecek besin açısından zengin toprağa ihtiyaçları vardır. Güller ancak toprak özellikle kuruysa dipten sulanmalıdır. Budama, yeni tomurcukların daha iyi gelişmesine olanak sağladığı için de önemlidir.

Gül çalıları hem çok derin olmaları şartıyla saksılarda hem de toprakta yetiştirilebilir. Bu ikinci durumda güllerin en az 5 santimetre derinliğe ve birbirlerinden yaklaşık 60-70 santimetre mesafeye dikilmesi tavsiye edilir.

Ancak bunlar gül fidanı yetiştirmek ve dallarını verimli bir şekilde çoğaltmak için kullanılan klasik yöntemlerdir. Bu yazıda, yukarıda da belirttiğimiz gibi, okuyucunun dikkatini kök salmanın ve bu muhteşem çiçekleri doğurmanın başka bir harika yoluna çekmek istiyoruz.

Aslında gül dallarını kumda çoğaltmak mümkün olacak. Bu inanılmaz süreç hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulacaksınız.

Yeni kökler oluşturma süreci.

  1. Strafor kutuya “temiz” kum koymalısınız. Ancak devam etmeden önce drenajı kolaylaştırmak ve tehlikeli su birikmesini önlemek için mutlaka kutunun altına küçük bir delik açmalısınız. Artık kumu kaseye koyabilirsiniz.
  2. Tüm iş bittiğinde geriye kalan tek şey kutuyu her gün kum ve gül dallarıyla sulamak. Bir ay sonra bitkilerin filizlendiğini göreceksiniz. Hatta her dalın altından yeni kökler filizlendi.
  3. Kumun bulunması çok kolay olduğundan bu gül dalı çoğaltma işlemini herkes yapabilir. Yeni gül kökleri oluşturmak için bitkinizden birkaç dal kesip hepsini kumla dolu bir Strafor kutuya ekebilirsiniz.
  4. Yeni kök gelişimini teşvik etmek için tek yapmanız gereken toprağı düzenli olarak sulamaktır. Gerçekten şaşırtıcı bir keşif.