Bir Akdeniz bitkisi olan lavanta özel ilgi gerektirir. Büyüklüğe çok önem veriyor. Budama yapılmazsa bitki gözle görülür şekilde zarar görür.

Lavanta genellikle yazın büyük bölümünde bol miktarda güzel mor çiçek sivri uçlarını sergiler. Ancak bu, lavantanızı budamayı unuttuğunuz gerçeğini hesaba katmaz. Sadece çiçeklenme riski değil, çok daha fazlası var.

Lavanta budamamanın sonuçları:

Budama yapılmaması lavanta için ciddi sonuçlar doğurmaktadır, bu nedenle ihmal etmemelisiniz. Bir veya birkaç kez budama işlemi unutulursa lavantada aşağıdaki sonuçlar ortaya çıkabilir:

  1. Orman yavaş yavaş
  2. Aşağıdan giderek bodurlaştı
  3. Daha az çiçek üretir
  4. Görsel olarak parçalanır
  5. Saplar artık çiçekleri destekleyemediği için deforme olur.
  6. Hastalıklara karşı daha duyarlı hale gelirsiniz.
  7. Boyutu bilin – doğru zaman

Budamaya ihtiyacı olduğunu fark ederseniz lavantayı hemen budamayın. Bu bitki dona karşı çok hassastır ve bu nedenle sonbaharda veya ilkbaharın başlarında budamak tavsiye edilmez. Budama yeni büyümeyi teşvik eder ve yeni büyüme donda hızla donar. Budamak için ilkbahar veya yaz aylarına kadar beklemek en iyisidir. Lavanta genellikle ilkbaharda, Mart ortası ile Mayıs başı arasında, yeniden büyümeden önce kesilir.

Çok odunsu lavanta çalıları için ölçümler

Budamayı unuttuğunuz için lavantanızda zaten çok fazla odun mu var? Bu durumda radikal budama yardımcı olabilir. Bunu yapmak için tüm sürgünleri üçte ikiye bölün. Ancak dikkatli olun: çok derin kesmeyin, tercihen ilk dalın üstünden kesin. Aksi takdirde lavanta bir daha büyümeyebilir. Daha sonra sabırlı olmalısınız çünkü lavantanın bu kadar radikal bir budamadan sonra toparlanması biraz zaman alabilir.

Lavantayı nasıl budamalısınız?

Temel olarak bitkinin odunsulaşmasını ve bodurlaşmasını önlemek için lavantayı yılda iki kez budamalısınız. Lavanta ilk kez ilkbaharda budanır. İkinci kesim, ilk çiçeklenme döneminden sonra yaz aylarında yapılır. Bunu yapmak için, harcanan çiçek salkımlarını kesmeniz yeterlidir. Düzeltmek için çit düzelticileri kullanabilirsiniz.

Lavantaları budamayı unutan kimse herhangi bir önemli etki yaşamayacaktır. Boyutu değiştirilebilir. Ancak bu Akdeniz bitkisinin yoğun budamasının yılda en az bir kez yapılması tavsiye edilir.