Limonların inanılmaz bir şekilde çoğalmasını sağlamak için bu çok etkili yönteme güvenin: buna inanmayı deneyin.

Limonlar nasıl yayılır?

Bahçeleri ve meyve bahçelerini zenginleştiren meyveler arasında hiç şüphesiz limon yer alır. Limon, yemeklerin baharatlanmasında ve limonata gibi içeceklerin hazırlanmasında sıklıkla kullanılır. Ayrıca limon olağanüstü bir fayda kaynağıdır ve bu nedenle evlerimizde asla eksik olmaz. Ancak limon ağaçlarımızın sürekli büyümesini ve sürekli limon üretimi sağlamak için deneyimli yetiştiricilerin çok iyi bildiği bazı ipuçlarını ve yöntemleri takip etmemiz gerekir. Bu basit çözümlerden birini uygularsanız limonlarınız çoğalacak ve daha lezzetli hale gelecektir.

Bu yöntemle limon çoğaltmak çok basittir: burada nasıl yapılacağını açıklıyoruz

Öncelikle bir limon dalını alıp makasla küçük parçalara ayırın. Küçük dal parçaları tamamen yapraksız olmalıdır.

Bunun yerine, bir sonraki adım bir soğan almak, bir kısmını soymak ve kestiğiniz dal parçalarının yüzeyine nazikçe ve kuvvetli bir şekilde sürmektir.

Bu adım tamamlandıktan sonra toprakla doldurulması gereken vazomuzu hazırlıyoruz. Ortasına parmaklarımızla küçük bir delik açalım ve bu boşluğa bir çay kaşığı kök büyümesi için kullanılan çok popüler bir uyarıcı jel olan köklendirme hormonunu yerleştirelim.

Köklendirme hormonunu uyguladıktan sonra üç adet dalı doğru mesafeye dikkat ederek yere yerleştirebiliriz. Artık her şeyi daha fazla toprakla kaplamamız ve vazomuz için doğru yeri bulmamız gerekiyor.

Şimdi ne yapmalıyız? Elbette vazomuzun suya ihtiyacı var, bu yüzden köklerin yeterli beslenmesini sağlamak için toprağı sulayarak başlayalım. Gerekirse bu işlemi tekrarlayıp ilk sürgünlerin çıkmasını bekliyoruz.

Tipik olarak, ilk fidelerin saksıdan çıkması için yaklaşık bir ay beklemeniz gerekir. Yeşil dostlarımız tamamen dışarıdayken elbette zarar vermemeye dikkat ederek toplayabiliriz.

Limonun tüm faydaları: çığ gibi büyüyen özellikler

Ayrıca saksıyı her zaman çok dikkatli bir şekilde boşaltıp, köklere zarar vermeden fideleri topraktan çıkarabiliriz. Bu basit yöntemle bu olağanüstü narenciye meyvelerinin çoğalmasını garanti eden limon bitkileri elde edebiliriz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi limon, birçok faydalı özelliğinden dolayı vücudumuz için en iyi besinlerden biridir. Her şeyden önce bu narenciye, mükemmel antioksidan etkileri garanti eden C vitamini açısından zengindir.

Ayrıca limon tüketmek sindirimi de kolaylaştırır ve vücudu arındırır. Limon ayrıca kötü kolesterol seviyesini düşürür, boğaz ağrılarına karşı korur ve idrar sistemini olası enfeksiyonlardan korur.

Son olarak limon, soğuk algınlığı için her derde devadır ve mükemmel antimikrobiyal ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle cilt sağlığı için sıklıkla tavsiye edilir. Bu nedenle bu narenciye ağaçlarının çoğaltma yöntemini kullanmak en iyisidir.