Onlara ne kadar özen gösterirseniz gösterin ve gardırobunuza katlayın, kıyafetlerimizin ömrünü uzatmak her zaman zordur. En yaygın hatalar yıkama ve kurutma sırasında meydana gelir. Yıkamaların sonunda çamaşırlarınızın parlaklığını ve orijinal görünümünü kaybettiğini fark edeceksiniz. Muhtemelen kıyafetlerimizi karartan ve kumaşlara yapışan bazı hoş olmayan kokuları tetikleyen bu ünlü deterjan kalıntılarının nedeni.

Ancak kıyafetlerimize bakmak o kadar da zahmetli değil. Bazen doğru jestlere sahip olmak ve doğru ilaçları uygulamak yeterlidir. Tüm farkı yaratacak bazı doğal ürünleri kullanmak genellikle tercih edilir! Örneğin, normal bir yıkama döngüsü sırasında klasik deterjanınızı birkaç tane karabiberle değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Size önemsiz ve hatta sıra dışı görünebilir, ancak bu yöntemden o kadar etkileneceksiniz ki, onsuz yapamayacaksınız!

O biber mutfağımızın olmazsa olmazı baharattır, tüm yemeklerimize tat verir, herkes bilirdi bunu. Ancak çamaşır makinesinde kıyafetlerimize bakmak için kullanılabileceğini, öte yandan orada hayal etmek zor. Ve yine de, bu ev ilacı giderek daha popüler! Endüstriyel ürünlere pek düşkün değilseniz ve doğal çözümleri denemeyi seviyorsanız bu ipucu tam size göre!

Çamaşır makinesine neden biber eklenir? Bu seçenek akıllıcadır, çünkü bu baharatın tohumları, tekrarlayan yıkamayla kararan giysilerin parlaklığını geri kazanmasına yardımcı olur. Biberin ayrıca çamaşır ürünlerinden kalıntıları etkili bir şekilde çıkarma yeteneğine sahip olduğu söylenir. Böylece koyu renk giysilerin rengini koruyacak ve daha temiz hale getirecektir.

Çamaşırlarınızı daha uzun süre korumak ister misiniz? İşte kıyafetlerinizi temiz ve renkli tutmak için bazı ipuçları!

Biber tüm sabun köpüğünün giderilmesine yardımcı olur

karabiber

Son olarak, yıkanan giysilerdeki en büyük sorun her zaman kirin kendisi değil, yanlış deterjan kullanımı nedeniyle oluşan tortulardır. Bazı sıvı deterjanlar çamaşırlara zarar verebilirse, her zaman biber gibi doğal içerikli solüsyonları tercih edebilirsiniz.

Çok çamaşır yıkamak istiyorsanız 4 ila 6 biberiye yeterli. Çamaşır makinesi hortumunuzu tıkayabileceklerini düşünüyorsanız, genellikle sütyenlerinizi yıkadığınız gibi yıkanabilir bir ağ ile örtün. Ardından normal yıkama programınızı başlatın. Döngü tamamlandığında kıyafetleriniz temiz ve parlak olacak!

Bir başka etkili yöntem: Biberi toz kıvamına gelene kadar öğütün. Ardından deterjan çekmecesine iki kaşık ekleyin. Normal programı kullanın, kalıntılar yıkamayla birlikte kaybolacaktır. Çamaşırlar bittiğinde, kıyafetlerinizi her zamanki gibi asın. Daha az kırışık olduklarını, güzel koktuklarını ve parlaklıklarının çok canlı olduğunu göreceksiniz!

Beyaz çamaşırlar nasıl beyazlatılır

karbonat

Giysilerinizi beyazlatmak ister misiniz? Biber bazı küçük koyu lekelere neden olabileceğinden beyaz ve açık renkli çamaşırlar için uygun olmayacaktır.

Evde çok yıpranmış kumaş parçalarınız varsa, ihtiyacınız olacak:

  • 1 yemek kaşığı kabartma tozu
  • 1 yemek kaşığı sıvı deterjan
  • 2 yemek kaşığı tuz

Bir kovaya veya uygun başka bir kaba sıcak su dökün. 2 yemek kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı kabartma tozu ekleyin ve iyice karıştırın. Ardından bir yemek kaşığı sıvı deterjan ekleyin. Her şeyi tekrar iyice karıştırın. Ardından çamaşırlarınızı 15 dakika bekletin. Ancak çamaşırlarınız çok kirliyse yaklaşık 30 dakika bekletin. Daha sonra elde yıkamalı ve son olarak çamaşır makinesine atmalısınız.

Ayrıca kabartma tozunu tek başına kullanabilir ve koku giderici, yağ giderici ve beyazlatıcı özelliklerinden tam olarak yararlanabilirsiniz. Ancak, çarşafın gece boyunca ıslanmasına izin verin. Ve çamaşırlarınızı artık çamaşır makinesinde yıkamak istemiyorsanız, temiz, ılık suyla iyice duruladığınızdan emin olun. Dikkatli olun, asla radyatör üzerinde kurutmayın, aksi takdirde sarı lekeler oluşabilir.

Toz lekelerini çıkarın

çamaşır makinesi bulaşık deterjanı

Toz lekelerini gidermek istiyorsanız bu hileyi kullanabilirsiniz.

İhtiyacın olacak:

  • 8 yemek kaşığı sıcak su
  • 1 yemek kaşığı gliserin
  • 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı

Tüm malzemeleri karıştırın ve bir sprey şişesine dökün. Çözeltiyi çalkalayın ve lekenin üzerine püskürtün. Yaklaşık 15 dakika etki etmesini bekleyin ve son olarak çamaşırları çamaşır makinesinde normal bir programda yıkayın. Ayrıca herhangi bir giysi üzerindeki yağ lekelerinden veya diğer inatçı lekelerden de kurtulur. Ayrıca gliserin, özellikle yün veya kaşmir gibi hassas kumaşlar için yumuşatıcı ve koruyucu özelliklere sahiptir.

ev