En popüler kış bitkilerinden biri olan Noel kaktüsü nasıl yetiştirilir ve bakımı yapılır, böylece tatil sezonundan sonra da gelişmeye devam edebilir.

Yaklaşan tatil sezonunda, hediye olarak bir Noel kaktüsü alabilirsiniz. Herhangi bir odayı aydınlatabilecek güzel ve rengarenk çiçekleri ile sorunsuz yaşayabilmesi ve size uzun süre eşlik edebilmesi için ona iyi bakmanız gerekecek.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki Noel kaktüsünün anavatanı Brezilya olan, botanik olarak Schlumbergera olarak adlandırılan ve genellikle tropikal ormanlarda yetişen Cactaceae familyasına ait bir bitki türüdür. Gölge ve nemi tercih eden bir bitkidir. Bu nedenle, kışın evlerimizin kapalı ortamı, ısıtmanın açık olması, yemyeşil büyüme için ideal bir iklim haline gelir.

noel-kaktüsler

1. Noel kaktüsü ne zaman çiçek açar?

Cacraceae’nin farklı çiçeklenme dönemleri olabilir, ancak Noel kaktüsünü karakterize eden şey, çiçeklerinin tam yıl sonu kutlamalarının yaklaşırken açması gerçeğidir, dolayısıyla bu yabani bitkinin adı Brezilya’dan ve Latin Amerika’nın diğer bölgelerinden gelen bu yabani bitkinin adıdır. Avrupa’ya bir houseplant olarak ithal edildi.

Aralık ve Ocak ayları arasında Noel kaktüsünün çiçeklerine hayran olabilirsiniz. Renkleri pembeden kırmızıya ve mordan kırmızı-mora kadar değişebilir. Çiçek tomurcuklarının açmadan solmaması için Noel kaktüsünü cereyan ve ısı kaynaklarından özenle uzak tutmak gerekir. Bu nedenle Noel kaktüsü sık açılan bir kapının yanına veya bir şömine, soba veya radyatörün çok yakınına yerleştirilmemelidir.

2. Nereye yerleştirmeli?

Kapalı Noel kaktüsü için ideal sıcaklık 20°C’dir. Kaktüsün kış döneminde çiçeklenmesini uzatmak için onu aydınlık bir odaya yerleştirmeniz gerekir. Yazın ilerleyen saatlerinde Noel kaktüsü, doğrudan güneş ışığına aşırı maruz kalmanın yaprak kavrulmasına neden olmaması için kısmen gölgeli bir konuma dış mekana yerleştirilebilir. Sonbaharda, Eylül ayının başından itibaren bitki iç mekana taşınabilir. Gün ışığının azalması ve güneşe maruz kalması, çiçeklenmesinin Noel dönemine kadar ertelenebileceği anlamına gelir.

Aralık ve Ocak aylarında Noel kaktüsünü evinizde tutmak için mükemmel yerlerden biri, iç pencere pervazıdır, böylece çiçekler kış boyunca çiçek açmak için gün ışığından faydalanabilir.

Köpek veya kedi gibi evcil hayvanlarınız varsa bitkinin yükseltilmiş konumu önemlidir. Bitkinin belirli kısımlarının yutulması evcil hayvanlarda ishale veya kusmaya neden olabilir. Bu nedenle evcil hayvanların kolayca ulaşamayacağı şekilde yerleştirilmelidir. Herhangi bir sorun varsa, derhal veterinere danışılmalıdır.

3. Noel kaktüsünü ne zaman sulamalı?

Noel kaktüsü, Güney Amerika’nın yağmur ormanlarına özgüdür ve bu nedenle nemli bir iklimi tercih eder. Bu nedenle hem yaz hem de kış aylarında sulamaya özel dikkat gösterilmelidir. Kışın düzenli olarak, azar azar sulanmalıdır, bu da tabağın suyu emmesini önler, ancak toprağı nemli tutar. Yaz aylarında ise bir püskürtücü ile yapraklara biraz su püskürtme imkanı ile aynı şekilde ilerliyoruz. Yaz aylarında az miktarda suya ihtiyaç duyan Noel kaktüsünü sulamak için en iyi zaman akşamları. Özellikle kuru iklimlerde, küçük bir nemlendiricinin veya diğer bitkilerin bulunduğu bir odada tutmayı deneyin.

Özellikle çiçeklenme döneminde su durgunluğundan kaçınmak ve düzenli fakat aşırı olmamak kaydıyla sulamak önemlidir. Aşırı sulama, bitkinin ölümüne yol açabilecek kök çürümesine neden olabilir. Bu çürümeye bir mantar da neden olabilir, maalesef ilk hasar görünene kadar dışarıdan görülmez. Bitkinin çiçeklenmesi bazen Aralık’tan Şubat’a kadar sürebilir. Her durumda, çiçeklenme bittiğinde, sulama azaltılabilir. Bitkinin ömrü boyunca sadece toprak yüzeyde kuru göründüğünde sulama yapılmalıdır. Kış aylarında haftada sadece bir veya iki kez sulamak yeterli olabilir.

Noel kaktüsü asidik pH’lı ve mümkünse turba içeren toprakları sever. Bitkinin beslenmesini sağlamak için çiçeklenme döneminde doğal gübrelerin kullanılması isteğe bağlıdır. Çiçekler düştüğünde gübrelemeye ara verilmelidir. Döllemek istiyorsanız, fizyolojik büyümenin devam ettiği ilkbahar ve yaz aylarında en iyi şekilde yapılır.

kaktüs noel ışığı

4. Noel kaktüsünüzü nasıl çoğaltır ve çoğaltırsınız?

  • Kesimlerle yayılma

Kaktüsünüzü çoğaltmak istiyorsanız, ekimden önce birkaç gün kurutulan bir önceki yılın saplarını kullanarak evde bunu yapmak oldukça mümkündür. Aşağıdaki gibi ilerleyin:

Bitkinin yaklaşık 10-15 cm uzunluğunda bir sapını alın.

Kesimi en az 48 saat bir kenara koyun.

Kuruduktan sonra mümkünse kumlu bir karışımla toprağa ekebilir, en az 3 cm derinliğe gömebilirsiniz.

  • Elle tozlaşma ile yayılma

Farklı renkli çiçeklere sahip iki veya daha fazla bitkiniz varsa, Noel kaktüsünüzü çoğaltmanın bir başka yolu da elle tozlaşmayı kullanmaktır. Somut olarak, birinden poleni toplamak için küçük bir fırça kullanmalı ve diğerinin üzerine koymalı ve bitkinin meyve vermesini beklemelisiniz. Bunlar, ilkbaharda ekilebilecek küçük tohumlara sahip olacaktır.

5. Ömrü

Noel kaktüs bitkileri, 20 veya 30 yıla kadar çok uzun bir ömre sahip olabilir ve bu da onları daha da sembolik bir Noel hediyesi haline getirir.

ev