Orkidelerin doğal olarak kalıcı olmasını nasıl sağlarsınız? İşte bitkilerinizi güçlü ve gür hale getirmenin ekonomik yolu.

Orkideler şüphesiz en güzel ve zarif iç mekan bitkileri arasındadır. Onları güzel ve gür tutmak için onlara dikkatli bakmak, gübre kullanmak, su ve ışığı doğru dozda kullanmak gerekir. Sadece bitki mükemmel durumda olduğunda ortaya çıkan çiçeklenmeden bahsetmiyorum bile. Bu bitkilerin herkese uygun olmadığı doğrudur ancak doğru önlemlerle uzun süre dayanabilirler. Bunu bir DIY yöntemi kullanarak nasıl başarabileceğinizi görelim.

Orkideler, büyüleyici iç mekan bitkileri

Birkaç yıl öncesine kadar orkide yetiştiriciliği azınlığın elindeydi çünkü bu bitkiler pahalıydı ve her şeyden önce bir seraya ihtiyaç duyuyordu.

Yıllar geçtikçe birçok orkide türü daha soğuk ülkelerden de ithal edilmiştir ve bu nedenle özel ekipman gerektirmeden evde yetiştirmeye çok uygundur. Bu olgu ve araştırmacıların yarattığı melez türler, orkideleri çok daha popüler ve uygun fiyatlı hale getirdi. Aslında orkideler, Asya ve Amerika’ya özgü, 60 cm yüksekliğe ulaşabilen tropik bitkilerdir. Bakımı günlük dikkat gerektirmez, bu da kolay olduğu anlamına gelmez.

Aslında piyasada orkideler için en iyi durumda kalmalarını sağlayacak birçok gübre bulunmaktadır. Daha ucuz bir çözüm için ev yapımı gübreyi tercih edebilirsiniz. Sadece bir ana malzemeye ihtiyacınız var: küçük bir patates.

Ekonomik ve etkili bir gübre üretin

Orkidelerinizin canlılığını geri kazanması için sadece küçük bir patates ve yarım litre suya ihtiyacınız var.

  • Gübre olarak patates

Çok az insan patateslerin pişirme dışında bile mükemmel özelliklere sahip yumrular olduğunu biliyor. Mükemmel gübreleme özelliklerinden dolayı özellikle bahçecilikte kullanılırlar. Örneğin patates kabukları doğal gübre olarak normal toprağa eklenebilir. Patates, bitkilerin güçlü ve gür büyümesini ve hepsinden önemlisi çiçek açmasını sağlayan potasyum içerir. Yarıya kesilmiş patatesler bile sıklıkla gül veya sardunya gibi diğer bitkilerden kesimler yapmak için kullanılır ve kesimin köklerinin gelişimi için gerçek bir “kuluçka makinesi” görevi görür. Ama şimdi bu yumrunun çeşitli özellikleriyle orkidelerimizin bereketli bir şekilde büyümesine nasıl yardımcı olabileceğini görelim.

Patatesten orkide gübresi nasıl yapılır?

Kendi orkide gübrenizi yapmak için 20 gram patatesi parçalara ayırıp blendera koyun ve yarım litre kireçsiz su ekleyin. Homojen bir karışım elde edene kadar mikseri çalıştırın. Kalıntıları gidermek için sıvıyı bir süzgeçle süzün ve bir püskürtücüyle bir şişeye dökün.

Bitkinin daha güçlü ve sağlıklı büyümesine yardımcı olmak için yapmanız gereken tek şey, karışımı orkidelerinizin yapraklarına ve köklerine ayda iki kez cömertçe püskürtmek. Bu operasyon için en uygun zaman sabah veya öğleden sonradır. Elbette ev yapımı gübremizden arta kalanları diğer bitkiler için de kullanabiliriz ki bu da şüphesiz bundan büyük fayda sağlayacaktır.