Güzel, gür ve sağlıklı bitkilere sahip olmak için onlara iyi bakmak önemlidir. Bitkilerinize büyümeleri için ihtiyaç duydukları miktarda su ve ışığı sağlamanın yanı sıra, bitkilerin besin maddelerine de ihtiyacı vardır. Bunun için hepimizin mutfağında bulunan doğal malzemeleri kullanabilirsiniz.

Bazı doğal ve kolayca bulunabilen bileşenler bitkileri etkili bir şekilde gübreler ve onlara sağlıklı ve güçlü bir büyüme için ihtiyaç duydukları besinleri sağlar. Bu, onu beslemek için tenceremize koyabileceğimiz bir malzemenin durumudur.

Büyümelerini teşvik etmek için saksılara hangi malzemeleri eklemeliyim?

Bu bileşen, yemeklerimizi güzelleştirmek için yemek pişirmede kullanılır ve ayrıca beklenmedik başka kullanımları da vardır. Bu, bitkilerin bakımı ve sağlıklı büyümelerini desteklemek için kullanılabilir. Ve en önemli malzememiz pirinçten başkası değil.

Bunlar, bitkiler için doğal bir gübre olarak pirincin çeşitli faydalarıdır.

Pirinç bitkiler için faydalı bir maddedir. Aslında vitaminler, kalsiyum, demir, potasyum, çinko, fosfor, lif ve amino asitler açısından zengindir. Bu besinler çiçekli bitkilerinizi beslemek ve sağlıklı büyümelerini desteklemek için idealdir. Bunun için pirinç tanelerini saksılarınızın toprağına serpin ve toprağı sulayın. Pirinç taneleri suyla temas ettiğinde şişer ve nişastayı serbest bırakır. İkincisi bitkiler için de faydalıdır. Onlara enerji sağlar ve büyümelerini teşvik eder.

Pirincin yanı sıra bitkileri gübrelemek için yeşil çay poşetleri, kahve telvesi, odun külü veya muz veya narenciye kabukları gibi kompostu çok etkili bir şekilde zenginleştiren başka doğal gübrelerin de bulunduğunu belirtmek gerekir.

Pirinç suyu, çiçekli bitkiler için organik bir gübre

Pirinç suyu bitkilerin beslenmesinde etkilidir. Bitkiler için de önemli besin maddeleri olan fosfor, azot ve potasyum bakımından zengindir. Aslında fosfor bitkilerin çiçeklenmesini ve meyve vermesini uyarır, potasyum onların güçlü ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve nitrojen bitkilerin yapraklarının ve yeşil gövdelerinin büyümesini destekler.

Pirinç suyu doğal bir gübre olarak kabul edilir çünkü içerdiği nişasta toprakta kökleri besleyen ve onları daha güçlü ve sağlıklı hale getiren iyi bakterilerin gelişimini destekler.

Bitkilerinizi beslemek ve gübrelemek için pirinci 40 dakika suda bekletin. Daha sonra pirinç suyunu depolamak için bir kavanozu beyaz sirkeyle temizleyin. Bu suyun faydalarından yararlanmak için camın ışıktan korunması tavsiye edilir çünkü bu bakteri oluşumunu engeller. Kavanozun ağzını lastik bantla bağlanmış pamuklu bir bezle kapatın, havanın geçmesine izin verin. Sıvı gübrenizi iki gün saklayabilirsiniz.

Haftada bir kez uyguladığınız pirinç suyunu 15 gün boyunca sulama suyu olarak kullanabilirsiniz. Bu yöntem, birincisinden farklı olarak, besin maddelerinin toprağa hızlı bir şekilde salınmasına izin verir.

Pirinç suyuyla gül gibi çiçekli bitkileri veya çalıları, ayrıca sansevieria veya bambu gibi iç mekan bitkilerini ve domates gibi sebze bitkilerini gübreleyebilirsiniz. Pirinç suyunun sıcak veya tuzlu olmaması gerektiğini unutmayın, aksi takdirde bitkilerinize zarar verebilir.

Tavsiye :

  • Ayrıca makarna veya sebzelerin pişirme suyunu saklamayı da unutmayın. Bu, bitkilerinizi gübrelemek için sıvı gübre görevi görür.
  • Tahıl veya sulama suyu biçimindeki pirinç, saksı bitkilerine, kimyasal gübrelere ihtiyaç duymadan büyümeleri ve güçlü, yemyeşil bitkiler oluşturmaları için ihtiyaç duydukları besinleri sağlayabilir.