Poinsettia’nıza bakmak ve tatil için hazırlamak için beş ipucu.

Daha çok “Poinsettia” olarak bilinen Poinsettia, karakteristik kırmızı çiçekleri Noel atmosferine katkıda bulunduğu için bu mevsim için mükemmel bir bitkidir.

Sağlıklı, yemyeşil ve güçlü büyümesi için, bu bitkinin özellikleri için özel bakıma ihtiyacı vardır.

Öyleyse Poinsettia’nın bakımı hakkında bilinmesi gereken 5 şeyi görelim.

  1. su: Bu özellikle suyu sevmeyen bir bitkidir, bu yüzden çok fazla verilmesi tavsiye edilmez: kökleri çürüyebilir. Haftada bir kez veya her gün çok az suyla sulayın. Su vermeden önce, henüz çok ıslak olmadığından emin olmak için toprağı kontrol ederseniz daha iyi olur.
  2. Toprak: Diğer birçok bitkide olduğu gibi, temel şey Poinsettia toprağına çok drenajlı (bu nedenle fazla suyun dışarı akışını destekleyen) vermektir.
  3. Işık ve sıcaklık: Poinsettia, sıcaklığı seven (yaklaşık 15/20 derece) ve bunun yerine doğrudan güneş ışığına tahammül etmeyen bir bitkidir. Bu nedenle, sıcaklık çok yüksek olduğunda değil, sadece birkaç saat güneşe maruz bırakılması önerilir.
  4. Gübre: Poinsettia’nızı barındıran toprağı, tercihen kompost veya başka bir şekilde ekolojik olarak tercih ettiğiniz gübre ile zenginleştirin. Bu şekilde ihtiyacınız olan tüm besinlere sahip olabilirsiniz. Ayda bir kez eklemeniz önerilir.
  5. Renk: Bu bitkinin yaprakları genellikle yeşildir. Onları ayıran ve Noel tatilleri için mükemmel kılan karakteristik kırmızı rengi elde etmek için, paradoksal olarak, bu bitkinin karanlığa ihtiyacı vardır. Aslında, ışık eksikliği, yapraklarının klorofilinin güzel vermilion tonlarını almasına neden olur. Bu yüzden Ekim ayından itibaren, bitkinizi günde 14-16 saat karanlıkta tutun.