Sararmış yatak ve yastıkların çözümü elinizin altında ve doğrudan evinizde bulunabilir. Çamaşır suyu kullanmadan onları nasıl beyazlatacağımızı ve akarların çoğalmasını nasıl önleyeceğimizi öğrenelim.

sararmış yastıklar ve şilteler

Çarşaflar ne sıklıkla değiştirilir? Belki üç hafta, hatta eğer iyilerse her bir buçuk ayda bir. Ancak yastıkları ve yatakları kirli bırakmaktan kaçınabileceğimizi herkes bilmiyor.

Yatak ve yastıkları klorsuz temizlemenin ve beyazlatmanın birçok yöntemi vardır .

Tamamen temiz bir yatağa sahip olmak, dinlenmemizi sağlamak için çok önemlidir, çünkü dolgulu her şey toz ve ölü hücreleri biriktirme eğilimindedir. Yastıkları ve yatakları nasıl beyazlatacağınızı arıyorsanız, çamaşır suyu kullanmadan bazı etkili ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Sararmış yatak ve yastıklar

Her gün zamanımızın büyük bir kısmını evi temizlemeye ayırsak da bir anda ortaya çıkan ve nereden gelebileceğinden emin olamadığımız lekeler olabiliyor .

Sararmış yatak ve yastıklar

Bunlardan biri, zamanla kurtulmak istediğimiz o çirkin sarı rengi alan yatak çarşafları ve daha doğrusu şilteler ve yastıklarla ilgilidir .

Çünkü yeterince temiz olmayan yatak ve yastıklar, cilt sorunlarına, alerjiye ve astıma neden olarak sağlığımızı etkileyen toz akarlarının çoğalması için mükemmel bir yaşam alanıdır .

Toz akarları nelerdir?

Toz akarları, ölü deri hücreleriyle beslenmeyi seven küçük böceklerdir; bu nedenle şilte, yastık ve evdeki tüm dolgu malzemelerine daha çok ilgi duyarlar.

Toz akarı

Ancak uzun vadede, alerjen görevi görerek rinit, astım veya diğer solunum yolu hastalıklarının gelişimini kolaylaştırarak solunum problemlerini daha da kötüleştirebilirler .

Öte yandan toz akarı ısırıkları zararsız kabul edilir ancak kaşıntıya, şişmeye ve kızarıklığa neden olabilirler.

Sararmış yastık ve şilteler nasıl beyazlatılır?

Zamanla yastıklarımızın ve yataklarımızın beyaz renginin daha sarımsı bir tona dönüştüğünü mutlaka fark etmişsinizdir , çünkü uyuduğumuzda vücudumuz terler ve kumaşın içine sızarak bu lekelere, neme ve akarların çoğalmasına neden olur.

Çarşafların en az haftada bir kez değiştirilmesi, yatak ve yastıkların ise yılda en az üç kez temizlenmesi önerilir .

Her durumda, her minderin etiketinde bulunan özel talimatlara uymanızı ve temizlemeyi bitirdiğimizde, tamamen temiz olduğundan emin olmak için hiçbir kalıntı kalmadığını çok dikkatli bir şekilde kontrol etmenizi öneririz.

Donna yatağı yapar

Bu bağlamda, hak edilmiş ve rahat bir dinlenmeyi garanti etmek için mükemmel temiz bir yatağın nasıl garanti edileceğine dair birkaç ipucu öneriyoruz.

Yastıkları ağartıcı olmadan beyazlatmak için ihtiyacımız var:

  • 4 litre su
  • 150 ml hidrojen peroksit
  • 4/5 limonun suyu
  • 200 gram çamaşır deterjanı
  • 200 gram bulaşık deterjanı
  • 130 gram boraks

Hidrojen peroksit ve limon suyuyla 4 litre su karışımı hazırlayın. Öncelikle yastık etiketlerinin makinede yıkanabilir olup olmadığını kontrol etmek ve ardından yastık kılıfını veya diğer koruma türlerini yastıklardan çıkarmak iyi bir fikirdir.

Sararmış yatak ve yastıklar için limon

Bu noktada çamaşır makinesini sıcak suyla doldurmanız, ardından deterjan, bulaşık sabunu ve boraksı ekleyip iyice karışıp karışmadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

Yastıkları çamaşır makinesine yerleştirin ve bir yıkama programı çalıştırın.

Sirke ve hidrojen peroksit ile temizleyin

Yatak için ihtiyacımız olan:

  • 250 ml beyaz sirke
  • 250 ml hidrojen peroksit

Öncelikle yatağın üzerindeki tozları önce elektrikli süpürgeyle, sonra da yarı nemli bir bezle almalısınız.

Leke çıkması durumunda, su ve sodyum bikarbonattan yapılmış bir solüsyonu kullanarak lekenin üzerine püskürtün ve ardından bir süngerle ovalayın.

kadın temiz çarşafların arasında uyuyor

Daha sonra bir leğende beyaz sirke ile hidrojen peroksiti karıştırıyoruz ve nemlendirdikten sonra sarımsı lekelerin çözüldüğünü görene kadar temiz bir bezi yatağın üzerine sürüyoruz.

Tedaviden sonra odayı havalandırmak daha iyidir , bu şekilde yatak daha hızlı kurur.

ev