Mantar mevsimi başlıyor ve ormana doğru yola çıkıyoruz! Koleksiyoncuların tüm yıl boyunca hasatlarının tadını çıkarabilmeleri için mantarları dondurmak mümkündür.

Şu anda orman tabanından tüm hızıyla çeşitli mantarlar çıkıyor. Sıcak ama yağışlı iklim, mantarların yoğun sezona (Eylül-Ekim) erken girmesine olanak tanır. Ormanda mantar toplarken bazı noktalara dikkat edilmelidir. Elbette zehirli mantarlardan ne pahasına olursa olsun uzak durulmalıdır. Ancak mantarları, chanterelles’i vb. işlerken ve temizlerken, lezzetlerini korumak için bazı püf noktalarına da uymak gerekir.

Mantarları doğru şekilde nasıl dondurursunuz?

Çok fazla mantar toplasanız bile bu lezzetleri dondururken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Aslında farklı mantar türleri oldukça zorludur ve hatta bireysel tedavi gerektirir. Ancak mantar uzmanlarının genel olarak geçerli olan bazı ipuçları var.

İpucu 1: Mantarları bütün olarak dondurun

Çözdürme sırasında acı bir tat oluşmasını önlemek istiyorsanız mantarları bütün olarak dondurmak en iyisidir. Bu özellikle küçük mantarlar için geçerlidir. Daha büyük mantarları küçük parçalara ayırmak en iyisidir.

İpucu 2: Mantarları küçük parçalar halinde kesin.

Eğer elinizden gelmiyorsa ve bıçak kullanmak zorunda kalıyorsanız mutlaka mutfağın en keskin bıçağı olmalı. Mantarların her zaman küçük porsiyonlar halinde dondurulması gerektiğinden bazen bu gerekli olabilir. Bu nedenle küçük parçalara ayırmak tabi ki daha pratiktir. Ayrıca daha hızlı donup çözülürler.

İpucu 3: Çiğ mantarları dondurun

Petrol ve istiridye mantarları hem çiğ hem de pişirilerek dondurulabilen mantar türleri arasındadır. Çiğ olarak dondurmanız gerekse bile bazı önlemlerin alınması gerekir. Hatta dondurmadan önce mutlaka dikkatlice temizlemelisiniz.

İpucu 4: Haşlamadan sonra dondurun

Chanterelles, sonradan acı tat vermemesi için yalnızca pişirildiğinde dondurulmalıdır. Bu ipucu özellikle chanterelles için kullanışlıdır. Bunu önlemek için, dondurmadan önce, biraz limon suyu katılmış kaynar suda bir dakika haşlayın. Soğuduktan sonra küçük parçalara ayırabilirsiniz. Çünkü buzları çözüldükten sonra yumuşak olurlar ve kesilmesi zordur.

İpucu 5: Mantarların buzunu iyice çözün

Mantarların buzunu çözmek için hiçbir durumda yavaş yavaş oda sıcaklığına ısıtılmamalıdır. Halen donmuş olan mantarlar hemen işlenmeli ve doğrudan tencereye veya tavaya konulmalıdır. Bunları yüksek ateşte kızartmak önemlidir. Bu gözeneklerin kapanmasına ve buzlu suyun buharlaşmasına neden olur. Ayrıca mantarların mümkün olduğu kadar çabuk ısıya maruz kalması için tüm hazırlık adımları dondurmadan önce yapılmalıdır. Ayrıca mantarları en az 70 dereceye kadar mikrodalgada pişirebilirsiniz.