Evde kolayca ve güvenli bir şekilde maydanozun nasıl yetiştirileceğini merak ediyor musunuz? İşte bu aromatik bitkiden bol miktarda hasat elde etmenin en iyi yöntemi.

tencerede maydanoz

Maydanoz, mutfaktaki herkesin sayısız ilk yemeği, ikinci yemeği, mezeleri ve garnitürleri tatlandırmak için kullandığı aromatik bir bitkidir  Bu nedenle mutfakta kullanımı oldukça fazladır. Genellikle çok küçük parçalar halinde kesilir ve   tarifleriniz için lezzetli kızartmalar hazırlamak için kullanılır.

Bu aromatik bitki aynı zamanda balık veya et bazlı tariflere eşlik edecek sosların yapımında ve diğer pek çok yiyeceği tatlandırmak için de kullanılabilir. Çok sayıda tarifin lezzetini artırabilen, tamamen çok yönlü bir aromatik bitki.

Maydanoz bitkisinin  evde yetiştirilmesi çok kolaydır  ve balkon, teras veya bahçedeki bir tencereye yerleştirmek için mükemmeldir. Ancak önemli olan bu vazonun derinliğinin iyi olmasıdır. Maydanozun kökleri aslında çok derinlere inmektedir.  Bu nedenle maydanozumuzu koyacağımız saksının kapasitesi ve derinliği , büyürken dikkate alınması gereken önemli bir husus olacaktır.

Bu yazımızda maydanoz bitkisini doğrudan evde yetiştirmenin en iyi yönteminden bahsedeceğiz   . Her zaman zengin ve bol bir maydanoz hasadına sahip olmak için izlenmesi gereken tüm adımları keşfedeceğiz. Burada bu konuda bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız.

Maydanoz her zaman bol mudur? İşte bu aromatik bitkiyi yetiştirmenin en iyi yöntemi.

Avantajlı bir maydanoz ekimine devam etmek için yapılacak ilk şey, daha önce de söylediğimiz gibi,  yeterince büyük bir saksı elde etmek olacaktır  . Aslında bitkinin köklerinin yeterli alana sahip olması gerekir. Vazo pişmiş topraktan, taştan veya plastikten yapılabilir.

Maydanoz

Genellikle maydanoz için herhangi bir malzemeden yapılmış bir vazo uygundur. Ancak  plastik bir vazo daha uygundur. Aslında  fazla suyun akmasını ve köklerde durmamasını sağlar  . Gibi? Plastik tencerenin altına küçük delikler açıyoruz   . Bu nedenle maydanoz ekimine geçmeden önce yapılması gereken ilk işlem budur.

 Şimdi tencerenin içine uygun toprağı yerleştirmeye devam etmeniz gerekecek  . Dikim için pH’ı 6 ile 8 arasında olan, oldukça kumlu ve suyu iyi tahliye edebilen gübreli bir toprak uygun olacaktır. Solucan gübresi solucan   gübresinden elde edilir ve maydanoz gibi bir bitki için mükemmel bir gübreyi temsil eder .

Alternatif olarak piyasada bu aromatik bitkinin yetiştirilmesi için ideal olan çeşitli gübreler bulunmaktadır.  Çok fazla toprak ekledikten sonra, herhangi bir bahçe mağazasından satın alınabilecek  tohumları saksıya rastgele dağıtmanız gerekecektir   . Maydanozun yemyeşil büyümesini sağlamak için birkaç avuç dolusu tohum yeterli olacaktır.

Tohumları saksıya yerleştirdikten sonra  üzerlerini en az 2 santimetre daha toprakla örtmeniz gerekecektir  . Şimdi maydanoz bitkinizin en iyi şekilde büyümesi için ideal koşulları keşfedelim. Detaylar burada.

Maydanoz Yetiştirmek: Bol Hasat İçin İpuçları

Maydanozun güçlü ve gür büyümesi için   doğrudan güneş ışığına maruz kalması gerekir. Günde en az 5 veya 6 saat güneş ışınlarının maydanozunuzu “öpmesi” önemli olacaktır   . Balkonunuzda veya bahçenizde hafif gölgeli bir yere yerleştirmeniz önemli olacaktır. Ancak sıcaklığın yoğun olduğu günlerde fidenin doğrudan güneş ışığından çıkarılması ve sadece ışık altında bırakılması önerilir.

Maydanoz ekimi

Ancak doğrudan maruz bırakma yalnızca ve yalnızca bitki büyüdüğünde  yapılmalıdır   . Aslında fide, yaşamının ilk aşamalarında yalnızca çok fazla ışığa ihtiyaç duyacaktır, ancak güneş ışınlarıyla doğrudan temasa ihtiyaç duymayacaktır.

Ayrıca toprağın daima oldukça nemli tutulması gerekir. Maydanozun sulanması çok önemlidir. Aslında bu bitki   özellikle başlangıçta çok fazla suya ihtiyaç duyar .

Ekimden yaklaşık  30-40 gün sonra  maydanoz bitkisi zaten  iyi bir büyüklüğe ulaşmış olacak  ve tüm adımlar doğru bir şekilde uygulandığında ne kadar hızlı büyüyebileceğini gösterecek. Maydanoz  ılıman iklimleri çok iyi tolere eder  ve istediğiniz yere, hatta pencere kenarına bile yerleştirilebilir.

ev