Tuvalet kağıdı rulosu çiftleri bölebilir ve birbirine en sıkı sıkıya bağlı ailelerde bile tartışmalara yol açabilir. Bunun bir nedeni var: Bugüne kadar hiç kimse kağıdın tuvalete nasıl yerleştirilmesi gerektiğini anlamadı.

Tuvalette tuvalet kağıdı rulosu

Sorun yaratmadan olduğu gibi düzenlenebileceğini düşünenler de var , bir sistem varsa ona her durumda saygı gösterilmesi gerektiğine inananlar da var.

Herkesin sorduğu soru şu: Yırtılma duvara doğru mu yoksa karşı tarafa doğru mı konumlandırılıyor?

Tuvalet kağıdını kim icat etti ve geleneksel konumu neydi?

Tuvalet kağıdının mucidi , 1981 yılında kağıdın patentini alan ve daha sonra işlevini ve banyodaki yerini açıklayan Seth Wheeler’dı . Çizim o yıllara dayanıyor ve her türlü şüpheye açıklık getiriyor. Tuvalet kağıdının doğru konumlandırılması gereken yer yatay , kağıdın çıktığı kısım öne doğru olacak şekilde konumlandırılmalıdır.

Geleneksel yöntem bu nedenle tam olarak budur, bunu bilmek önemlidir çünkü hala merak konusudur. Ancak kimsenin alışkanlıklarını değiştirmesi pek mümkün görünmüyor. Tuvalet kağıdının asılı bile olmadığı bazı banyolar var ; lavabonun üzerinde, pencere kenarında, pencerede, küçük bir masanın üzerinde, bidenin üstünde.

Diğer banyolarda dikey, diğer banyolarda yatay, dikey, kısacası herkesin kendi yöntemi vardır ve kimse eleştiremez, doğru mu yanlış mı olduğunu tespit edemez. Sadece patente en yakın olanların kağıdı yatay olarak veya yırtık tarafı duvara bakacak şekilde yerleştirdiğini biliyoruz. Wheeler’ın yöntemi en basitidir ; etkililiği, mantığı ve kullanışlılığı bünyesinde barındırdığı için hayat kurtarır.

Tuvalete giderken hepimizin yaptığı hata nedir?

Her durumda dilediğiniz gibi konumlandırabilirsiniz, işinizi yaptıktan sonra kendinizi kurulama ve temizleme sorununu çözdüğü için her zaman kullanışlıdır. Umumi banyolarda çok daha fazla amaca hizmet eder . Bu durumda hepimiz kendimizi korumaya çalışırken aynı büyük hatayı yapıyoruz.

Tuvalet kağıdının konumu bir yandan kullanışlıdır çünkü tuvalete yakın konumlandırılmıştır ve bu nedenle kolayca alabilirsiniz. Öte yandan, kötü hijyene, enfeksiyonlara ve hatta bazı durumlarda hastalıklara bile neden olan gerçek bir dezavantajdır.

Çünkü umumi banyolardaki tuvalet kağıtları çok kirli

Hepimizin, özellikle de çocukların yanında yaptığı şey, tuvalet kağıdını alıp, üzerine oturmamak veya herhangi biri tarafından kullanıldığı için kirli yüzeye temas etmemek için klozet oturağının üzerine yerleştirmektir.

Çok az insan bu şekilde durumu daha da kötüleştirme riskiyle karşı karşıya olduğunuzu biliyor çünkü tuvalet kağıdı banyodaki en kirli şey. Dışkı mikropları ve bakteriler havaya karışarak oraya yerleşir. Kullanmaktan kaçınmak ideal olacaktır ancak özellikle yanınızda mendil yoksa bunu yapamazsınız. Yani minimum bu şekilde kullanmaktan kaçınmaktır.

Orta Çağ’da tuvalet kağıdının olmadığı zamanlarda yapıldığı gibi

Günümüzde herkes tuvalet kağıdının nasıl, ne zaman kullanılacağını ve yerleştirileceğini merak ediyor. Bir zamanlar, örneğin Orta Çağ’da tuvalet kağıdı yoktu. 

Kazımak için sopa kullananlar olduğu gibi saman, taş, kum, kenevir, yün, mısır koçanı, kabuk, meyve kabuğu, eğrelti otu, sünger veya kabuk ve hatta seramik hurdası kullananlar da vardı.

ev