Kokulu ve aromatik defne , bin bir kullanıma sahip bir bitkidir.

Hem yemek pişirmede hem de kozmetikte kullanımı yüzyıllardır kanıtlanmıştır: Halep sabunu ünlüdür , MÖ 2500’e dayanan zeytinyağı ve defne bazlı doğal bir sabundur.

Ayrıca defne , antik Yunanlılar tarafından tanrı Apollon’un bir bitki sembolü , aynı zamanda zafer, ün ve başarının sembolü olarak kutsal kabul edildi .

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bugün bile, defne çelenkleri eski Yunanistan’da Delphi oyunlarının kazananlarını taçlandırmak için kullanıldığı gibi mezunları taçlandırmak için kullanılıyor.

Ama evde defne yaprağı yakmak ne anlama geliyor ?

Basit bir prosedür , ancak çevre ve vücut için faydaları bakımından zengindir . Defne nasıl yakılır ve bu faydaları nelerdir birlikte öğrenelim .

Uyarı: Defne yapraklarını yakmadan önce kendinizi yakmamak için verilen tüm önlemleri alın. Ayrıca yanan defneyi çocuklardan, hayvanlardan ve alev alabilecek şeylerden uzak tutun .

Ayrıca, burada listelenen etkiler herhangi bir tıbbi durumun tedavisini temsil etmez : bu durumda, yalnızca tıbbi tavsiyeye güvenmeniz gerekir.

Defne nasıl yakılır

Yanan defne herhangi bir özel alet gerektirmez. Sadece miktarı aşmamak ve çok fazla sigara içmemek için ÇOK DİKKATLİ olmalısınız. Maksimum dikkat ve dikkati tavsiye ederim!

Bir çömlek kap veya tencereniz , birkaç kuru defne yaprağı , bir çakmak veya kibritiniz olması yeterlidir .

Bir kez yandığında, onları konteynere koyun ve yayılan dumanı yayarak odanın içinde dolaşın.

Defne yapraklarının çok çabuk yandığını unutmayın , bu yüzden acele edin.

Yaprakların kokuyu odaya yayamayacak kadar çabuk yanmasını önlemek için, birkaç kuru defne yaprağını bir ip veya pamuk ipliği ile bir araya getirebilirsiniz. Ancak miktarı abartmayın çünkü çok yoğun ve dolayısıyla zehirli dumanlar olabilir.

Bu çeşit defne demetine dilerseniz kokuya biraz daha tatlı bir nota eklemenin yanı sıra defnenin etkisini artıran biberiye de ekleyebilirsiniz.

Yararlar

Şimdi bakalım evde defne yakarsak faydaları nelermiş!

Not: Ancak bu bir yanma olduğundan, havanın kalitesini bozmamak için yatak odanızdaki yaprakları uyumadan önce yakmamanız tavsiye edilir.

Kaygı ve stresi azaltır

Evde defne yaprağı yakmak kaygı ve stresi azaltır .

Aslında, defne yandığında rahatlatıcı ve sakinleştirici etkileri olan aktif bir bileşen olan linalool salgılar .

Zihinsel yorgunluğu azaltır

Yoğun bir haftalık çalışmadan mı dönüyorsunuz? Haftasonuna biraz defne yakarak ve aromasını evin her tarafına yayarak başlamaktan daha iyi bir yol yoktur .

Laurel, aslında, tükenme hissini azaltan, size zihinsel berraklık ve daha fazla uyanıklık veren iki madde olan sineole ve elemisin içerir.

Etkisini arttırmak için, sıcak bir banyo veya duştan önce banyoya biraz aroma serpebilirsiniz .

Daha iyi nefes almanıza yardımcı olur

Soğuk algınlığı nedeniyle kapalı burun ve boğaz? Defneden yardım gelebilir .

Defneyi yakmak yerine geceden bir bardak suda demleyebilirsiniz . Ardından, özelliklerini korurken aromayı yayacak odalar için sıvıyı bir buharlaştırıcıya koyun .

Evi parfümlemek

Evde defne yaprağı yakmak oda spreyinden daha çok işe yarar !

Defne aslında biraz keskin ama her zaman hoş bir kokuya sahiptir . Yandığında bu koku havaya yayılır ve diğer kokuları kaplar ve çok dayanıklıdır .

Ayrıca bu durumda dumanı odalara iyi yaymalı ve yanık kokusu yerine alevlendirebilecek yoğun alevlerden kaçınmalısınız .

Uyarılar

Kendi inisiyatifinize göre hareket etmeden önce daima doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatırız. Burada listelenen ilaçlar, herhangi bir tıbbi durum için herhangi bir tedaviyi temsil etmemektedir .

ev