Şimdi tüm bahçe severleri memnun edecek bir konu hakkında konuşalım. Kaç kez hastalanan bir orkideniz oldu ve ne yapacağınızı bilemiyorsunuz? 

Siyah malzemeli kaşık

Çoğu zaman orkidelerin güzelliğinden etkileniriz   ve ister evde ister balkonda olsunlar bize ekstra bir merak duygusu verirler. Ancak bitki ve çiçeklere bakmak, özellikle hastalandıklarında  veya  acı çekmeye başladıklarında o kadar basit değildir. Şimdi bir orkideyi kurtarmak için doğal bir gübreye bakalım.

Bir orkide ne zaman sağlıklıdır? 

Orkideler   evimize veya balkonumuza ekstra bir dokunuş katan güzel çiçeklerdir . Çoğu kişi için bitkilerle ilgilenmek gerçek bir tutku iken diğerleri için bir iştir. Ancak gerek  bitkinin zorluğu, gerekse iklim veya bazı hastalıklar nedeniyle bakımı her zaman kolay olmamaktadır  .

Hasta orkideler için çare

Orkide gibi bir çiçek,   iyi bir toprak ortamına ve iyi bir besin dozuna sahip olduğunda, bitki çok daha güçlü bir şekilde büyüyecek ve kesinlikle çok daha çarpıcı bir çiçeklenme göreceğiz. Açıkçası, yeşil sevenler için  iyi bir gübrenin  görevde yardımcı olduğunu söylemek önemsizdir. Ancak durum o kadar belirgin değil. Aslında bir şeyler ters gidebilir, ancak çok az kişinin bildiği bir çare var.

Orkide bakımı nasıl yapılır, bu doğal gübreden sadece bir çorba kaşığı yeterli olacaktır.

 Çok sayıda orkide dikmeye karar verdiğimizde , bitkinin kendisinde veya yapraklarında çürük bulunması nadir görülen bir durum değildir  ve bu nedenle bu durumu fark ettiğimizde hemen harekete geçmeliyiz. Öncelikle   çürüyen kısım derhal kesilmeli ve etkilenen orkidenin bulunduğu saksı diğerlerinden izole edilerek onların da etkilenmemesi sağlanmalıdır.

Hasta bir orkide için hangi çareler var?

Çürümüş kısmı çıkardıktan sonra  çürüyen çözeltiyi emici kağıtla dahi olsa kurutmak  ve atıkların uzaklaştırılıp mümkün olduğunca izole edilmesi çok önemlidir.  Daha sonra doğal kuru odundan yapılmış bir parça aktif kömür alıyoruz  . Daha sonra kömürü karıştırıp toz haline getirmelisiniz  .

Daha sonra bitkinin “yarasına” püskürtmemiz gerekecek ve bu onun  daha çabuk iyileşmesini sağlayacak  ve daha fazla hastalığın yayılmasını önleyecektir. Ayrıca aktif kömürün  çok önemli bir sterilizasyon fonksiyonuna sahip olduğunu belki de herkes bilmiyor. Bitkinin tabanına da serpmek ve   orkidenin bulunduğu vazoyu diğer her şeyden izole etmek için daima kömür tozu kullanın. Daha sonra bir hafta su vermeyin.

 Bitkinin kendi kendine nasıl toparlanacağını hemen görebiliyoruz  . Bu bizi çok yararlı ipuçlarına götürüyor. Bir çay kaşığı toz aktif kömürü alıp   1 L su ile karıştırıyoruz ve bitkinin tabanını ıslatmak için buna ihtiyacımız olacak. Buna en az haftada bir kez devam edilmesi, substratın PH’ının daha fazla hastalığın gelişmesini engellemesine yardımcı olacaktır. Bir diğer ipucu ise   bitkinin bulunduğu tencereyi en az 30 dakika boyunca suya ve kömüre batırmaktır .

Bu uygulamayla ne gibi sonuçlar elde edeceğiz? 

Özellikle evde gerçekleştirilmesi çok uzun bir süreç gibi görünüyor ama öyle değil. Hatta bunu alışkanlık haline getirebilirsek   orkidelerimiz çok daha güçlü, sağlıklı ve aynı zamanda güzel olacaktır. Açıkçası süreci anladıktan sonra   bu ipuçlarını takip edersek ne gibi sonuçlar elde edeceğimizi merak ediyoruz.

 Gerçek sonuçları görmeden önce atılması gereken son bir adım, orkidemizin yapraklarını yıkamak için kömür filtreli su kullanmaktır  . İhtiyacınız olan tek şey, suya batırılmış ve tüm yaprakların üzerine hafifçe silinmiş bir parça pamuk veya emici kağıttır. Bu sayede   bitkiyi mantarlardan ve böceklerden koruyacağız ve sıvının içinde bulunan kalsiyum yaprağın kendisini güçlendirecektir.

Son olarak filtrelenmiş sudan arta kalanları bir difüzöre koyup  bitkinin  her tarafına püskürtmek için kullanabiliriz. Böylece ondan daha fazla güç ve güzellik elde edeceğiz. Böcekleri ve mantarları uzak tutacağımızdan bahsetmiyorum bile. Sonuçlara gelince  ,  köklerin daha hızlı ve daha güçlü büyüdüğünü, orkidenin çok daha fazla beslendiğini, çiçeklerin daha güçlü ve parlak göründüğünü ve aynı gövde üzerinde daha fazla tomurcuk büyüdüğünü hemen fark edeceğiz.

ev