Yumurta herkesin mutfakta az ya da çok miktarda tükettiği besindir. Binlerce tarifte, lezzetli lezzetler hazırlamak için kullanılabilirler.

Yumurta

Yumurtaları sıklıkla unutuyoruz: Buzdolabında uzun süre saklanıyorlar, hatta muhtemelen ambalajı atılıyor ve artık son kullanma tarihinin ne olduğunu bilmiyorlar.

Çürük yumurta tüketerek neyi riske atarsınız?

Kilerdeki veya buzdolabındaki yumurtaların hala yenilebilir olup olmadığını veya atılması gerekip gerekmediğini bilmiyor olabilirsiniz . Son kullanma tarihini bilmeden yumurta tüketmek, Escherichia coli veya salmonella gibi enfeksiyonlara yakalanabileceğiniz için risklidir .

Bozulmuş yumurtalar ateşe, kusmaya veya ishale neden olur . Bu nedenle güvenilirliğinden emin olmadığınız durumlarda tüketimden kaçınmanız tavsiye edilir.

Hala tüketilip tüketilemeyeceklerini nasıl öğrenebilirim?

Kabuğu kırmadan önce uygulamaya koymanız gereken bazı küçük püf noktaları vardır ; bunlar hâlâ yemenin iyi olup olmadığını veya onlarsız yemenin daha iyi olup olmadığını anlamanıza yardımcı olur. Yumurtaların iyi olup olmadığını kontrol etmenin en kolay yolu onları oda sıcaklığında bir bardak suya batırmaktır.

Taze bir yumurta veya hala tüketilebilen bir yumurta suya daldırıldıktan sonra bardağın dibine gider ve oraya yerleştirilir. Atılacak kadar taze olmayan bir yumurta suya daldırıldıktan sonra yüzer durumda kalır.

Yumurta

Bunun nedeni tat ile içerik arasında bir zarın bulunmasıdır. Yumurta taze olmadığında zar ayrılır ve böylece yumurtanın yüzeye çıkmasını sağlayan bir hava odası oluşur.

Kabuğu kırdıktan sonra yumurtaların hala iyi durumda olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Ancak yumurta çiğ halde kırılmışsa, yumurta sarısını analiz ederek iyi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu yoğun ve kompaktsa ve yumurta akına bağlı kalıyorsa yumurta taze demektir . Yumurta akı sulu ise yumurta eskidir ve atılması gerekir demektir .

Açıkçası kokuya da güvenebilirsiniz. Kükürtlü bir koku, yumurtanın artık taze olmadığını veya doğru şekilde saklanmadığını gösterir. Her durumda, iyi durumda olmayan bir yumurtayla karşılaştığınızda riske atmamak daha iyidir.

Yumurta ne kadar süre tüketilebilir?

Tehlikeli enfeksiyonlara yakalanma riski nedeniyle yumurtalar yumurtlandıktan sonra en fazla 28 gün içerisinde tüketilmelidir . 28 gün içinde yumurtalar genellikle iyidir ancak özelliklerini kaybederler. Bu yüzden %100 keyif alabilmek için iki hafta içinde tüketmek en iyisidir.

Açıkçası, 28 günden önce bile bozulabilirler, bu nedenle şüpheye düştüğünüzde, özellikle de çocuklar bunları yiyorsa, asit testi yapmak daha iyidir . Bazen yetersiz depolama nedeniyle bozulurlar . Buzdolabında saklayanlar var, mutfak raflarında saklayanlar da var.

Yumurta

Son kullanma tarihinin her zaman hazır olması için, bunları sabit bir sıcaklığı korudukları buzdolabında saklamanız ve ambalajında ​​bırakmanız önerilir . Yumurtalık yerine orta raflarda saklanmaları daha iyidir. Hem sıcaklık sorunu için hem de buzdolabının kirlenmesini önlemek için .

Bir de hijyen ve temizlik açısından buzdolabına koymadan önce yıkamayı tercih edenler var. Bu yanlış bir alışkanlıktır çünkü bu şekilde kabuğun koruyucu kütikülü ortadan kaldırılarak mikroorganizmaların yumurtanın içine girmesi kolaylaştırılır .

Temiz bir kabuk, yumurtayı olduğu gibi saklamanıza olanak tanır. Kirli bir kabuk, kullanımdan önce daima nemlendirilmiş basit emici kağıt kullanılarak temizlenebilir.

Yumurta satın almak zorunda kalan herkes mutlaka 0 kategorisindekileri seçmelidir . Bunlar , tavukların açık havada kaldığı ve organik yem yediği organik çiftliklerden gelen yumurtalardır .

ev