Domates reçeli hazırlamak çok basittir ve çok az malzemeye ihtiyaç vardır. Artık kış aylarında süpermarketten bunları satın almanıza gerek kalmayacak.

Taze domates

Domates konserveleri, soslu ve fesleğenli spagetti gibi taze yemekler veya herhangi bir yemeği baharatlamak için mükemmeldir . Domatesin mevsimi olmadığı zamanlarda bile yılın herhangi bir zamanında kullanışlı olacak ve süpermarketten satın alınan soyulmuş domateslere başvurmadan ev yapımı malzemeleri kullanmanıza olanak sağlayacaktır.

Yaz, yıl boyunca tüketilecek olan domatesleri saklamak için mükemmel bir zamandır, ancak onları iki yıla kadar saklamanıza olanak tanıyan bir yöntem vardır. Domates konservesi yapmak fazla bir şey gerektirmez, sadece sabır, taze domates, hatta kendi bahçenizden olursa daha iyi ve bol miktarda fesleğen yeterlidir.

domates

İyi bir domates konservesi elde etmek için domatesin olgunluk derecesi ve türü önemlidir , bu da reçelin lezzetini belirleyecektir, bu nedenle uzman değilseniz manavınızdan tavsiye almanız daha doğru olacaktır. Küçük bir püf noktası, domatesleri aldıktan birkaç gün sonra reçellere sos hazırlamaktır.

Ve domateslerin tam gövdeden geldiğini anlayabilirsiniz. Bu, domatesin geri kalanından kolayca ayrılacağı zaman. Domates sosunun saklandığı kavanozların saklama süresi boyunca değişmeden kalıp kalmadığını tüketmeden önce mutlaka kontrol etmek de önemlidir.

kutu domates

Aynı tat, renk ve kokuyu korumalıdırlar. Bunlardan sadece biri bile geçerli değilse, domates konservesini tüketmemek ve dolayısıyla çöpe atmak önemlidir. Bir diğer önemli husus ise domates konservelerinin saklanacağı kavanozların sterilizasyonudur.

Domates konserveleri: İşte tarifi

Kavanozları domates konserveleriyle muhafaza etmek kolay değildir ancak bunu başarmak için fazla bir şey gerekmez. Sirke eklemeden iki yıla kadar saklayabilirsiniz. İşte mükemmel domates konservelerinin tarifi:

3 adet 2L kavanoz için malzemeler: 

  • 7 kg domates
  • gerektiği kadar fesleğen
  • Kavanozları sterilize etmek için kaynar su

Zamanlar:

  • Hazırlama süresi: 15 dakika
  • Pişirme süresi: 30 dakika
  • Raf ömrü: 2 yıl
domates konservesi

Hazırlık :

  • Domatesleri dilimler halinde kesin ve karıştırın. Tavaya aktarılması gereken ve kaynama noktasına gelene kadar ateşte bırakılması gereken bir püre elde edeceksiniz.
  • Sıcakken yüzeyde oluşan köpüğü bir kepçe yardımıyla çıkarın. Bir iki dakika daha kaynattıktan sonra ateşi kapatın.
  • Domatesleri çatalla delin ve daha önce kaynar suda sterilize edilmiş cam kavanozlara koyun. Daha sonra elde ettiğiniz domates püresini kavanoza doldurun.
  • Son olarak, bunları pişirmek için, bir tavayı kaynar suyla doldurun ve kapakları kapatılmış domates kutularını içine yerleştirin ve vakum oluşturun. Bunları serin ve kuru bir yerde saklayın.

Kavanozun iyice kapatılması ve vakumlanması önemlidir, aksi takdirde domatesler 1-2 yıl dayanmayacaktır. Bu, ev yapımı koruyucu malzemeleri her zaman elinizin altında bulundurmanın harika bir yoludur. Bunları yapmak çok az zaman alır ve hızlı bir spagetti yapmak veya yemeklerinizi baharatlamak için her zaman domatesleriniz hazır olacaktır!

ev