Dört incir topraklı bir saksıya ekildiğinde muhteşem incir bitkileri elde edilir.

yerdeki incirler

Lezzetli meyveler veren bir süs bitkisi olan incir ağacı çeşitli şekillerde dikilip çoğaltılabilir. İncir çok beğenilen, hoş kokulu ve faydalı maddeler açısından zengin bir meyvedir. Bu meyve ağaçlarının saksıda veya bahçede yetiştirilmesi gerekir  ancak mutlaka tam güneş alan ve korunaklı yerlerde yetiştirilmelidir  .

Saksıya 4 adet incir ekerek güzel incir bitkilerinin nasıl elde edileceğini öğrenmek için burada anlatılan prosedürü çok dikkatli uygulamanızı öneririm.

İncir özellikleri

Moraceae familyasına  ait  incir  ağacı veya incir ağacı  doğrudan ışığı tercih eden bir bitkidir ancak yüksek sıcaklıklardan kaçınmak önemlidir, bu nedenle korunaklı yerlere yerleştirmek daha iyidir. İncirin pek çok çeşidi vardır   , koyu tenli olanlar taze olarak tüketilmek veya reçel yapmak için yetiştirilenlerdir.

Budistler için hakikatin sembolü olan incir, hem taze hem de kurutulmuş olarak yenebilir  İncirin mineral tuzlar, vitaminler ve lif açısından zengin olduğu söylenmelidir. Kalori konusuna gelince, taze incirin  az kalorili olduğunu, kuru incirin ise daha yüksek kalorili olduğunu belirtmek gerekir  .

incir

Bitkinin meyveleri ağustos-eylül ayları arasında olgunlaşır, ancak ekim ayında geç olanlar da vardır. İncirler yumuşayınca tüketilebilir. Ürettikleri beyaz özsu ile temas etmemek için toplarken eldiven kullanmanın daha iyi olduğunu belirtmekte fayda var. Mineral bakımından zengin ve enerji gücü yüksek meyvelerdir. Meyveler buzdolabında saklanmalı ve çeşitli tariflerde kullanılabilir.

İncir ağaçlarının dikimi ve bakımı için ipuçları

İncir ağacı, yılda birkaç kez meyve veren, çok uzun ömürlü bir ağaç olduğundan, çok kolay bir şekilde dikilebilmektedir. Akdeniz havzasında yaygın olarak görülen rustik bir bitkidir.

İnciri bir saksıda yetiştirmeye karar verirseniz   , ıslak toprağı sevmediğinden en az 60 santimetre genişliğinde, uygun drenaj için alt kısmında delikler bulunan saksılar kullanmak daha iyidir. Başarılı bir şekilde büyümesi için soğuktan korunan bir yere konulması önemlidir. Bu güzel Akdeniz bitkisinin yağmura karşı direnci çok azdır, bu da meyvelerin çürümesine neden olur. Yirmi beş ila otuz derece arasındaki sıcaklıklarda iyi yetişir ve soğuğa karşı direnci azdır.

incir

Sıcak ve güneşli bir iklime ihtiyaç duyan, boyları 5 metreye ulaşabilen bitkilerdir. İncir yetiştirmek için en iyi toprak şüphesiz   verimlidir ancak kurak topraklarda da iyi direnç gösterir. İlkbahar veya sonbahar mevsiminde yapılmak üzere greftlerden veya çeliklerden yetiştirilebilir.

Bir tencereye dört incir ekerek incirleri çoğaltın.

İncir bitkisini çoğaltmak için  dört incirle  başlayıp  bunları toprakla dolu bir tencereye koyabilirsiniz. Öncelikle dört incirin üst kısımlarını mutfak bıçağıyla kesmeniz gerekiyor. Bundan sonra dört incir, zeminde oluşturulan küçük oyuklara eşit aralıklarla yerleştirilmelidir.

Bu noktada  incirlerin üzerini toprakla kapladıktan sonra  toprağı iyice düzleştirip su ile sulamak gerekir. Bundan sonra  gömülü incirlerin bulunduğu toprak kap plastik bir kapla kapatılmalıdır. Birkaç hafta içinde küçük incir bitkileri ortaya çıkacak.

İncir bitkileri geliştikten sonra   onları saksıdan çıkarmanız, köklerini biraz kesmeniz ve ayrı saksılara dikmeniz, böylece dört  güzel incir ağacı elde etmeniz gerekir  . Birkaç hafta içerisinde  incir bitkisi  gür bir görünüme bürünecektir.

Küçük incir ağaçlarının meyve vermesi ve gelişmesi için   bitkilerin balkon veya bahçenin güneşli fakat korunaklı bir alanında tutulması önemlidir. Ayrıca incir bitkisinin düzenli olarak sulanması ve sadece yılın ilk altı ayında gübrelenmesi gerekmektedir.

ev