Parfümlü bir eve sahip olmak önceliktir, uzun bir iş gününden dönmek ve yoğun bir parfümle karşılanmak kadar keyifli bir şey yoktur.

sadece bir adaçayı dalı AdobeStock 233430594

Bütün bunlar her zaman kolay değildir, özellikle kışın, akşam yemeğinden sonra kapılar ve pencereler kapalı kaldığında, yiyecek veya duman kokuları içeride hapsolur.

Sorunu çözmemize yardımcı olabilecek pek çok endüstriyel parfümcü var, ancak maliyetler uzun vadede bütçeyi zorlayabilir ve en kötüsü kendimizi sürekli olarak kimyasalları solurken bulmamızdır.

Bu durumda doğa bize basit ve ekonomik bir şekilde yardımcı olabilir. Ayrıca, hangi maddeyi kullanmaya karar verdiğimize bağlı olarak, farklı faydalar elde ederiz.

Bu durumda adaçayı ile ilgileneceğiz.

adaçayı faydaları

Adaçayının mutfakta rostoları tatlandırmak için gerçek bir koz olduğunu hepimiz biliyoruz ama özellikleri bununla sınırlı değil.

Parfümünün kaygı ve stresi azaltma özelliği vardır, bu nedenle sinirlilik veya uyku güçlüğü durumunda yardımcı olur.

Hepsi bu kadar da değil, balgam söktürücü gücü, astım ve üst solunum yollarındaki iltihaplanma süreçlerinden muzdarip olanlar için bir müttefiktir.

Evinizi güzelleştirmek ve bundan faydalanmak için adaçayı nasıl kullanılır?

İyi bir miktar adaçayı yaprağı alalım. Bahçede bir bitkimiz olsaydı ideal olurdu, yoksa henüz almayı düşünelim. Bu bitki çok dayanıklıdır ve saksıda bile iyi büyür, bu nedenle bahçemiz olmasa bile evde tutmak için bir tane almak iyi bir fikirdir.

Yaprakları güzelce temizliyoruz, tüm kir kalıntılarını temizlemeli, emici bir kağıt veya bir bez üzerine koymalı ve 4-5 gün hava kurumaya bırakmalıyız.

Hazır olduklarında küçük pamuklu torbalara koyun, kapatın ve evin çeşitli köşelerine yerleştirin.

Daha yoğun bir koku için radyatörün üzerine poşetleri yerleştirin, ışık yandığında ev çok güzel kokulu olacaktır.

Şok etkisi için kokulu buharlar

Odalara kötü bir kokunun yayıldığı bu durumları hızlı bir şekilde çözmek için adaçayı diğer baharatlarla karıştırarak kullanabiliriz.

Biraz adaçayı yaprağı, birkaç dal biberiye, biraz defne yaprağı ve bir limon alıyoruz, ikincisini küçük parçalara ayıracağız.

Her şeyi suyla bir tencereye koyup kaynamaya bırakıyoruz. Ortaya çıkacak olan buhar odalara yayılarak kötü kokuyu giderecek ve aynı zamanda tüm odaların güzel kokmasını sağlayacaktır.

Şimdi eve gelmek her zaman çok rahatlatıcı olacak!

ev