Güzel bir çiçek bahçesine sahip olmak, çaba harcamadan ve yeşil bir başparmak bile olmadan mümkündür. Gerçekten de, birkaç sağlam bitki, düzenli bir su kaynağı gerektirmeden büyüme özelliğine sahiptir. Bunlar şiddetli kuraklık dönemlerinde bile çok iyi gelişebilir ve suyu unutmayı kolayca tolere edebilir. Susuz veya neredeyse hiç büyüyen 15 bitkiyi keşfedin.

Bazı dayanıklı bitkilerin yetiştirilmesi kolaydır ve gelişmek ve çiçek açmak için düzenli sulamaya ihtiyaç duymazlar. Gerçekten de kuraklığa dayanabilir ve çok fazla suya ihtiyaç duymadan büyüyebilirler.

Neredeyse susuz büyüyen 15 bitki nedir?

Bu bitkiler gelişmek ve çiçek açmak için çok az suya ihtiyaç duyarlar.

1. zakkum

zakkum

Bu yaprak dökmeyen çalı, ilkbahardan sonbahara kadar oldukça renkli çiçekler verir. Bakımı kolay olan bu Akdeniz bitkisi  kuru iklimlerde yetişir.  Ayrıca, zakkum aşırı nemi sevmez. Bu çiçekli çalı daha sonra düzenli sulama gerektirmeden yetiştirilebilir.

2. Allium bitkisi

allium

Allium veya süs sarımsak, yaprak döken yaprakları olan çok yıllık çiçekli bir bitkidir. Pembe, beyaz veya mor tonlarda çiçek açması, bahçeyi aydınlatmak için idealdir. Allium güneşi takdir eder  ve az su ile tatmin olur. Üstelik düzenli olarak sulamayı düşünmenize gerek yok, gelişimi için yağmur suyu yeterlidir.

3. Sedum

sedum

Sedum etli çok yıllık bir bitkidir. Sedum bitkilerinin farklı çeşitleri, herhangi bir bakım veya su gerektirmeden tam güneşte büyüyebilir  .  Bu arada, sulu meyveler kuru ve kurak iklimlerde yetişen bitkilerdir. Bu nedenle, özellikle  etli yaprakları su depoladığından, kuraklığı tolere ederler.

4. Ceanothe bitkisi

ceanothe

Ceanothe, renk ve koku bakımından leylaklara benzeyen kümeler halinde çiçek açan çiçekli bir çalıdır,  bu nedenle takma adı California leylaktır. İyi köklendiğinde, ceanothus  artık sulamaya ihtiyaç duymaz.

5. Cytisus scoparium

Cytisus scoparium

Takma adı Scotch süpürge olan cytisus, az su gerektiren çiçekli bir çalıdır  .  Gerçekten de, sadece az su ile büyür. Ayrıca bu dayanıklı bitki  kökleri sayesinde topraktaki azotu sabitleyerek fakir toprakları zenginleştirir ve gübreler . 

6. Galliard

galliard

Gaillardia, dayanıklı ve sağlam bir çiçekli bitkidir. Sıcak renklerde çiçek açması, bahçeyi aydınlatmak ve güzel buketler oluşturmak için idealdir. Bu bitki az bakım gerektirir. Üstelik, kuraklığın yanı sıra soğuğa da  dayanabilir  . Suyun olmaması, galliard’ınızı öldürme riskini almaz.

7. Eschscholzia

eschscholzia

Eschscholzia veya California haşhaşı, az bakım gerektiren dayanıklı bir bitkidir. Üstelik  bu çiçekli bitki bir kez ekildikten sonra tek başına çiçek açar.  Aynı haşhaş ailesine ait olan Amerikan haşhaşı,  kuru toprakta  çok nemli topraktan daha iyi yetişen yıllık bir bitkidir.

8. sütleğen

sütleğen şarküteri

Euphorbia, çeşitli türlerde bulunan çiçekli bir bitkidir. Dayanıklı ve bakımı kolay sütleğen çeşitleri  kuru iklimlerde gelişir.  Bu, özellikle garnitürlerin şükrü veya Korsika’nın şükrü için geçerlidir. Bu bitkiler  özellikle güneşi ve kuraklığı takdir eder.

9. Choisya ternata

Meksika portakal ağacı

Choisya veya Meksika portakal ağacı, aromatik yaprakları olan çiçekli bir çalıdır. Büyümesi kolay ,  kuraklığı kolayca tolere eder.  Çiçek açması ve güzel, küçük, kokulu beyaz çiçekler vermesi için çok az suya ihtiyacı vardır.

10. Karahindiba

çöpleme

Hellebore veya Noel gülü, yaklaşık 15 türü olan çok yıllık çiçekli bir bitkidir. En az su gerektiren çeşit Korsika karaca otudur. Bu Akdeniz bitkisi  de kuraklık için kullanılır. 

11. Mavi Çayır

mavi çayır

Mavi fescue, bakımı kolay bir çim bitkisidir. Yaprak dökmeyen mavi-gri yaprakları, taş döşemeleri veya yatakları süslemek için idealdir. Mavi fescue kuraklığı  ve fakir toprakları tolere eder.

12. Gündüzlü

günlük

Daylily, büyümesi kolay çok yıllık bir bitkidir. Bu soğanlı  düzenli sulama gerektirmez  ve yaz aylarında muhteşem çiçeklenme sunar.

13. Agav

sabır otu

Agave, az suya ihtiyaç duyan ve yüksek ısıya dayanabilen çok yıllık bir sukulenttir. Ayrıca kalın yaprakları su depolamasına yardımcı olur.

14. Begonvil

begonvil

Begonvil, düzenli sulama gerektirmeyen dayanıklı, çok yıllık çiçekli bir çalıdır  .

15. Esnaf

Ticaret kantiyası

Tradescantia, hem kuraklığa hem de neme dayanabilen sürünen çok yıllık bir bitkidir. Güney Meksika’ya özgü bu bitki  neredeyse hiç sulama gerektirmez.

ev