Mangonun sarı ve sulu etli kısmı sizde karşı konulmaz bir yaz isteği uyandırıyor mu? Evde tohumdan nasıl mango ekeceğinizi ve onu nasıl yetiştireceğinizi öğrenin

Hindistan’a özgü egzotik bir bitki olan mango , tüm sıcak enlemlere iyi uyum sağlar ve tohumundan başlayarak saksılarda da yetiştirilebilir. Mango tohumunu bir saksıya dikmek, bu tuhaf tropik bitkinin güzelliğinin keyfini çıkarmanızı sağlayan çok basit bir işlemdir ve onu evinizin balkonunun kraliçesi yapar.

Mangonun ekilmesi ve yetiştirilmesi kolaydır, ancak meyve vermesini istiyorsak, kendimizi sabır ve alanla donatmalıyız. Aslında mango, doğada, 25 metre boyunda bile susuzluk giderici ve vitaminli meyveler üretmeyi başaran bir ağaç haline gelene kadar hızla büyür ve bu, esaret altında ancak belirli koşullar altında mümkündür: boşluk ve aşılama.

mango tohumu ne zaman ekilir

Mango ekimi için en uygun mevsimler ilkbaharın sonları veya daha da iyisi yaz başlarıdır. Yılın bu dönemi aslında ılıman sıcaklıklar ve daha uzun günlerle karakterize edilir, bu da fidenin daha fazla saat güneş radyasyonunun keyfini çıkarmasını sağlar.

Mango ise sıcaklık değişimlerini tolere etmeyen bir bitkidir ve bu nedenle ılıman sıcaklıklar ekim, büyüme ve aynı zamanda onu canlı tutmak için idealdir. Bitkiyi daha soğuk aylarda termal gezilerden korumak için, limon bitkilerini korumak için kullanılan önlemlerin aynısını (ör. doğrudan ışıkla birkaç saat aydınlatılabilir).

Mango ekimi: çimlenme

Mango tohumunun toprağa ekilmeden önce çimlenmesi, genç köklerin yeterince güçlenmesini sağlar, bu da köklenme ve fidemizin büyümesini sağlama olasılığını artırır.

Mangoları çimlendirmenin en iyi yolu , ‘kuluçka makinesi’ olarak plastik bir torba veya yiyecek kabı kullanmaktır. Mangonun çimlenmesini sağlamak için üç temel adıma saygı gösterilmelidir.

  1. Önce mango çekirdeğinin kabuktan çıkarılması gerekir . Kürkün içinden çıkarılan çekirdeğin temizlenmesine ve her şeyden önce zarar verilmemesine özen gösterilmesi gereken hassas bir işlemdir.
  2. İkinci adım olarak, tohum için yapay yuva oluşturmak gerekir. Bunun için bir parça mutfak kağıdını ıslatmak ve mango çekirdeğini çok fazla sıkmadan ya da boğmadan içine yerleştirmek gerekiyor. Bu noktada, her şey yemek kabına veya şeffaf plastik poşete yerleştirilmelidir: nemi yüksek tutmak için kapatılabildiği sürece her şey olur.
  3. Filizlenmiş mango tohumunun bakımı çok önemlidir. Sarıldığı kağıtlar en az haftada bir kez değiştirilmeli ve daima nemli kalmalıdır (bu amaçla bir bitki püskürtücü kullanabiliriz). Mango tohumunun kök salması birkaç gün ve filizlenmeye başlaması yaklaşık iki hafta sürer. Filiz yaklaşık 4 santimetre boyunda olduğunda toprağa ekilmeye hazırdır.

mango tohumu nasıl ekilir

 Kök güçlü ve sürgün kuvvetli olduğunda, mango tohumunu ekme zamanı gelmiştir ve ideal  yer , fideyi yerleştirmek ve ilk başta büyümesini sağlamak için yeterli olan yaklaşık 10 cm çapında çok büyük olmayan bir saksıdır. büyüme aşaması, yaşam ve daha sonra daha büyük bir kaba aktarın.

Toprak olarak , ev yapımı kompostla zenginleştirmek için süpermarketlerde ve bahçe dükkanlarında kolayca bulunabilen evrensel toprağın kullanılması tavsiye edilir . Tohum kesilerek ekilmelidir , yani kök aşağı ve sürgün yukarı doğru olmalıdır. Kök, sürgünün yanına sarılmış tohumlarsa endişelenmenize gerek yok: mango tohumu vazoda olduğunda, kök doğal olarak aşağı inecektir. Filizin yerden uzak durması gerektiğini hatırlamak önemlidir.

mango bitkisi nasıl yetiştirilir

Mango bitkisi , özellikle büyüme aşamasında çok fazla suya ihtiyaç duyar . Bu nedenle, toprağın tamamen kurumasını ve acı çekmesine neden olabilecek durgunluklar oluşturmasını önlemek için düzenli olarak sulandığından emin olunmalıdır.

 Mango bitkisi güçlendiğinde, gövdeyi  ilk boğum yüksekliğinden kesmek gerekecektir . Bu operasyon onu güçlendirmeye ve büyümesine ivme kazandırmaya hizmet edecek. Ayrıca bitki, özellikle kavurucu yaz günlerinin en sıcak saatlerinde, bol ışık alan ancak aşırı doğrudan güneş ışığı almayan bir yere yerleştirilmelidir .

Rengi parlak, uzun ve gergin olması gereken yapraklardan sağlık durumunu kontrol etmek mümkündür. Mango bitkisi hızlı büyür ancak sağlıklı ve sağlam bir bitki meyve elde etmek için yeterli değildir.

Mango bitkisini verimli kılmak için bir aşılama gereklidir ve bu nedenle uzman bir fidanlık ile iletişime geçilmesi tavsiye edilir, alternatif olarak Güney İtalya’da ve özellikle Sicilya’da organik olarak yetiştirilenler gibi yerel bir mango çeşidinin tohumunu seçmek mümkündür.

mango ne zaman meyve verir

Mango çok özel bir bitkidir ve tohumdan doğan bir mango bitkisinin meyve vermesinin sekiz yıla kadar sürebileceğini (ancak aşılanmadığı takdirde başarısız da olabileceğini) düşünürsek, meyve vermesi yıllar alır; greftler bunun yerine 3-5 yıl sonra meyve verir ve iyi bir hasadı garanti eder.

Genellikle üç veya dört yaşındaki mango, ağaç başına 10-20 meyve verir, sonraki yıllarda 50-75 meyveye yükselir ve onuncu yılında yaklaşık 500 meyve verir. Açıkçası, bitki yıldan yıla büyür ve bunun giderek daha büyük saksılara veya köklerini genişletebilen topraklara aktarılması gerekecektir.

Meyve veren bir mango ağacına sahip olmak gerçekten bir ayrıcalıktır çünkü bu meyve  farklı şekillerde tadını çıkarabileceğiniz gerçek bir sağlık iksiridir . Özellikle mangolar,  ağır bağırsaklara yardımcı olan  iyi bir C vitamini, vitaminler, mineraller ve diyet lifi kaynağıdır .

Ayrıca, özellikleri arasında, quercetin gibi flavonoidlerin varlığından dolayı anti-enflamatuar ve antimikrobiyal olanları dahil etmeye değer.