Sardunyalar tartışmasız olmasa da bahçe ve balkon tasarımında en popüler çiçeklerden biri olmaya devam ediyor. Bitkilerin mümkün olduğu kadar uzun süre ve güçlü bir şekilde çiçek açması için uygun bakıma ve gübreye ihtiyaçları vardır. Ancak kimyasallardan kaçınmak istiyorsanız sardunyalarınızı aşağıdaki ev ilaçlarıyla gübreleyebilirsiniz.

Sardunyalar arılar için işe yaramaz, ancak diğer çiçeklerle birlikte onları balkonunuza veya bahçenize güvenle ekebilirsiniz. Sardunyaları gübrelemek için yapmanız gereken tek şey, hemen hemen her mutfakta bulabileceğiniz aşağıdaki ev ilaçlarından birini kullanmaktır.

Sardunyaları ev ilaçlarıyla gübreleyin

  1. Sardunyaları sütle gübreleyin.

Süt sadece kalsiyum değil aynı zamanda diğer önemli besinleri de içerir. Bu nedenle sardunyaların gübrelenmesi için idealdir. Doğal gübre yapmak için bir ölçü sütü üç veya dört ölçü su ile karıştırın. Canlı çiçeklerin tadını çıkarmak için sardunyalarınızı ayda bir kez bu karışımla sulayın.

Süt birçok besin içerir ve sardunyaların gübrelenmesi için idealdir.

  1. Fırıncı mayasının gübre olarak kullanılması

Fırıncı mayasının sardunyaların çiçeklenme süresini uzattığı ve tomurcuk gelişimini hızlandırdığına inanılmaktadır. Bunu yapmak için 10 gr kuru mayayı bir litre suda eritip bir tutam şeker eklemeniz yeterlidir. Şeker mayanın etkisini daha da artırır. Çiçeklenmenin başladığı ilkbaharda ayda bir kez bitkilerinizi bu karışımla gübreleyin. Yaz aylarında azot içeren gübre kullanmak daha iyidir.

  1. Sardunyalar için muz kabukları

Muz birçok vitamin ve mineral içerir. Cildiniz ayrıca fosfor, magnezyum ve potasyum gibi önemli besinleri de içerir. Bu nedenle muz kabukları sardunyalar da dahil olmak üzere çeşitli bitkiler için gübre olarak mükemmeldir. İkincisi, her şeyden önce kabuklarda da bulunan kalsiyumdan yararlanır. Yemyeşil çiçeklerin tadını çıkarabilirsiniz. Ancak muz kabukları çok az nitrojen içerdiğinden yalnızca ek gübre olarak uygundur.

Sardunyalarınızı muz kabuklarıyla gübrelemek için şu adımları izleyin: Yedi ila sekiz organik muzun kabuklarını birkaç gün güneşte kurutun. Daha sonra kurutulmuş muz kabuklarını bir karıştırıcıda ince bir toz haline gelinceye kadar işleyin. Bu tozu bir çay kaşığı Epsom tuzu ve dört litre suyla karıştırın. Sardunyalarınızı her üç haftada bir muz kabuğu gübresiyle sulayın.

Kurutulmuş muz kabukları sardunyalar için iyi bir gübredir.

Kahve telvesinin nitrojen içeren yararlı bir gübre olduğu kanıtlanmıştır. Tozu doğrudan saksı toprağına ekleyin veya önce biraz suda çözün. Bu, güçlü çiçek açan bitkiler elde etmenin doğal bir yoludur. Sardunyaları gübrelemek için başka ev ilaçları biliyor musunuz?