Orkide, sonsuza dek çiçek açması gibi mi? Güzel, sağlıklı ve gür büyümesi için bu malzemeye ihtiyacınız var. Bitkileriniz size teşekkür edecek.

Evde orkidesi olan herkes genellikle şu sorundan şikayet eder: Çiçeklenme olmaması . Nasıl giderilir? İhtiyacınız olan tek şey bu bileşen ve bitkiniz sonsuza kadar sağlıklı ve bereketli büyüyecek.

Orkide, dünyanın en sevilen bitkisi hakkında her şey

İster uzman bir yeşil başparmak olun, ister çiçekçilik dünyasına yeni yaklaşan bir acemi olun , kendinizi mutlaka bir orkide ile evinizde bulacaksınız .

Orkide

Bazı istatistiklere göre bu, dünyanın en çok satan bitkilerinden biridir . Sağlam ve sağlam yapısı, parlak renkleri ve avlayabildiği harika çiçekler, evinize renk ve canlılık katmak için mükemmeldir.

Bu küçük yeşil mücevher hakkında ne biliyoruz? Her şeyden önce, orkidenin , floristik çevrede genellikle çiçeklerin karmaşıklığıyla bilinen monokotiledon ailesine ait olduğunu söyleyelim .

Yaklaşık 25.000 tür ve 6.000’den fazla melez vardır . Orkideler alacalı bir morfolojiden oluşur. Bitkinin boyu ve ağırlığı 15 ila 20 cm arasında değişebilir.

Orkide ayrıca oldukça karakteristik bir aromaya sahip olabilir veya bazı durumlarda Bulpophyllum türlerinde olduğu gibi keskin veya iğrenç olabilir Epifitik, karasal, çok yıllık ve otsu bitkiler, çoğu durumda klorofil içermez.

Diğer birçok bitkinin aksine, özellikle kayalık toprakları tercih ederler , ancak bazı türleri de suya yakın yerlerde iyi yetişir. Bir orkideye sahip olan herkes genellikle aynı sorundan şikayet eder: Çiçeklenme olmaması . Bu rahatsızlık nasıl aşılır? Bu malzeme ile sonsuz gür ve çiçek açan bir orkideye sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı ve bereketli bitkiler için gizli içerik

Siz de çiçek avlamakta zorlanan bir orkideye bakmak zorunda kalırsanız , sorununuza bir çözümümüz var. Bitkinizi kurtaracak bir bileşen var. Sonsuza dek çiçek kovalayabilen gür, sağlıklı bir orkideye nasıl sahip olacağınızı öğrenmeye hazır mısınız? Hemen başlayalım.

orkideler

Öncelikle, bir orkideye bakmanın göründüğü kadar basit olmadığını söyleyelim. Bitkinizin solmamasını sağlamak için dikkate almanız gereken bazı önlemler vardır .

Örneğin, doğrudan güneş ışığının yaprakları ve çiçekleri yakabileceğini biliyor muydunuz ? Aydınlık bir ortama ancak bitkinin doğrudan güneş ışığından etkilenmeyeceği bir yere koyun.

Ayrıca sulama ile ilgili olarak aşırı ıslatmamaya dikkat edin. Toprağın nemini kontrol etmeyi öğrenin : çok ıslak olduğunu görürseniz, bu bitkinin suya ihtiyacı olmadığı anlamına gelir, aksi halde toprak dokunulamayacak kadar kuru görünüyorsa, onu sulamanız gerekir.

Ama şimdi sonsuz çiçek açabilen bir orkideye sahip olmanızı sağlayacak gizli içeriği açıklamaya geçelim . Ne olduğunu merak mı ediyorsunuz? Hemen anlatıyoruz. Tek yapmanız gereken kırmızı mercimek almak !

Evet, doğru okudunuz. Yararlı ve olağanüstü özelliklere sahip bu baklagiller , bitkinize yeni bir hayat verecek vitamin ve besin maddeleri açısından oldukça zengindir. Nasıl devam etmelisin? Tek yapmanız gereken 250 ml’lik bir bardağı alıp , orkidenizin sağlıklı ve bereketli büyümesi için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlayan , özellikle B grubu mineral ve vitaminler açısından zengin mercimekle doldurmak .

Daha sonra mercimeklerdeki magnezyum, fosfor ve potasyum varlığı , orkidenizin sağlıklı bir görünümün yanı sıra bir parlaklık kazanmasına da yardımcı olur. Peki bu mercimekleri nasıl kullanmalısınız? Çok basit bir şekilde.

500 ml kaynar su ile kaplayacağınız bu baklagillerden iki yemek kaşığı dökeceğiniz oldukça büyük bir cam kavanoz alın . Mercimeği en az 6 saat suda bekletin ki tüm özellikleri suya karışsın.

Kalan mercimeklere de ihtiyacımız olacak. Kısık ateşte ocağa koyacağınız bir tavaya iki çay kaşığı koyun . 5 dakika kızarmalarına izin verin, ardından öğütmek için bir karıştırıcıdan geçirin.

Bir cam veya plastik kaba dökeceğiniz bir toz oluşacaktır . Bu tozdan bir çay kaşığı alın ve bir sürahiye dökün ve üzerine biraz kaynamış su dökün (yaklaşık bir litreye ihtiyacınız olacak).

Gübreniz hazır! 15 günde bir , sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonra erken saatlerde kullanılması tavsiye edilir , bu ikisi bitki büyümesi için en iyi kabul edilen zaman dilimleridir.

6 saat beklettiğimiz mercimek yerine ne oluyor? Suyu filtrelemeniz ve ardından bir sprey şişesine dökmeniz yeterli olacaktır . Ürünü hemen daha parlak ve birkaç gün içinde sağlıklı ve güzel görünecek yapraklara püskürtün .

Gübre orkideleri