Evinize çok fazla böcek getirdiği için uzak durmanız gereken bitkiler olduğunu biliyor muydunuz? Hangi bitkilerin evde bulunmamasının daha iyi olduğunu öğrenelim!

evdeki böcekler

Böceklerin girmesi kesinlikle hoş bir şey değildir ancak bazı bitkilerin onları çektiğini bilmelisiniz. Doğru, böcekleri çeken ve dairenizde bulundurmamanız gereken bitkiler var. Peki bu bitkiler nelerdir? İşte kesinlikle kaçınmanız gerekenlerden bazıları!

Böcekleri çeken lavanta ve calla zambak bitkileri.

Böcekleri çeken bitkiler arasında  güzel ve hoş kokulu bir bitki olan ve aynı zamanda birçok avantaj sağlayan lavantayı buluyoruz  . Yüzyıllardır tıbbi amaçlarla ve güzellik kozmetiği olarak kullanılan bu çiçeğin rahatlatıcı bir aroması vardır ve çiçekleri kurutmak ve potpuri veya çamaşır yıkamak için kokulu torbalar haline gelmek için mükemmeldir.

Arıları ve kelebekleri çekmek için mükemmel olan  lavanta, tatlı aroması sayesinde bombus arılarını çeken bir çalıdır. Bombus arıları polenleriyle beslenirler, bu nedenle  onları evinize çekmek istemiyorsanız bu bitkiyi dairenizde bulundurmaktan kaçının  , bahçeye dikin.

lavanta bitkisi - doğal böcek ilacı

Calla Zarafet ve zarafetin sembolü olan calla, bahçeyi süslemek için mükemmel olan harika bir çiçektir ancak  peygamber devesi ve cırcır böceği gibi böcekleri de çektiğini bilmelisiniz.

Kıvrımlı şekli nedeniyle son derece  aranan bu  ürün, muhteşem dekorasyonlar oluşturmak ve özel etkinlikleri süslemek için idealdir, ancak aynı zamanda  bahçedeki veya balkondaki çiçek tarhlarını ve çitleri süslemek için de uygundur  . Evinizde böcekleri cezbettiği için görmek istemiyorsanız dışarıda tutun, tüm güzelliğiyle hayran kalabilirsiniz.

adaçayı ve yasemin

Yoğun aromaya sahip bir bitki olan adaçayı,   daha çok carabinero böceği olarak bilinen sinir bozucu bir böcek olan Pyrrhocoris apterus’u çeker . Bu böcek, esas olarak bitkinin yaprakları üzerinde yoğunlaşan siyah noktalarla noktalı kırmızı rengi nedeniyle benzersizdir.

Aslında adaçayı çeken  böcek, yapraklarının üzerine konur  ve yeşille oldukça anlamlı fantastik bir kromatik kontrast yaratır.

Ancak adaçayı özellikleri nedeniyle oldukça faydalı aromatik bir bitkidir ve karın şişliği, ağız iltihabı, aşırı terleme ve menopoz dönemindeki rahatsızlıkların semptomlarını gidermek için kullanabilirsiniz.

Küçük beyaz çiçeklerin hakim olduğu uzun sapları nedeniyle harika bir bitki olan yasemin,  ateşböceklerini kendine çekiyor. Ancak ortamda gürültü olmadığında ve ortam sakin olduğunda bu böcekler çekilir.

Öte yandan yasemin  birçok özelliğe sahip bir bitkidir. Aslında hafif bir sakinleştiricidir, dinlenmeyi teşvik edebilir, sakinlik ve dinginlik aşılayabilir. Bir anti-stres olarak mükemmeldir, aynı zamanda öksürüğün sakinleşmesine yardımcı olur ve solunum problemlerini önemli ölçüde hafifletir.

Yasemin

Böcekleri çeken diğer bitkiler: karahindiba ve yabani rezene

Daha çok karahindiba adıyla bilinen  karahindiba, yaygın olarak doğal ilaç olarak kullanılan bir bitkidir  , ancak çiçek açmaya bırakılırsa  arılar ve uğur böceği gibi böcekleri kendine çeker  . Bitki hem vücutta biriken zararlı maddelerin temizlenmesinde hem de sindirim bozukluklarında çare olarak kullanılmaktadır. Ayrıca safra kanalları, karaciğer bozuklukları ve idrar yolu iltihabının tedavisinde de mükemmeldir. Böceklerin eve girmesini önlemek için bahçeye dikin veya saksıyı balkona veya terasa yerleştirin.

Yabani rezene, yaygın olarak kullanılan aromatik bir bitkidir, ancak  kırlangıçları  , yani  sırtında siyah çizgiler ve kanatlarında turuncu lekelerle karakterize edilen kelebekleri çeker  .

bitkiler için soğan gübresi - hemen çiçek açacaklar

Rezene  çiçeği aynı zamanda uğur böceklerini ve parazit yaban arılarını da çeker  , bu nedenle bitkinin kapalı alanda değil meyve bahçesinde veya bahçede tutulması tavsiye edilir. Ayrıca tohumların her yere yayılmasını önlemek için yaz sonunda toplamak en iyisidir.

Gördüğünüz gibi evinizde bulundurmamanız gereken birçok bitki var çünkü böcekleri çekiyorlar, ancak pek çok faydaları var ve birçok avantaj elde etmek için onları nereye yerleştireceğinizi seçebilirsiniz!

ev