Bitkileri yeniden sağlıklı ve gür hale getirmek için son derece etkili bir gübreye güvenebilirsiniz.

Evinde ve bahçesinde bitki yetiştirmeye karar veren herkes, onların sağlıklı, güçlü ve gür büyümelerini ister. Aslında bitkiler her ortama o kadar parlaklık ve muhteşem renkler sunabiliyor ki, daha da keyifli mekanlarda yaşayabiliyorsunuz. Ancak yeşil dostlarımızın her zaman sağlıklı kalabilmeleri için onlara hak ettikleri özen ve ilginin maksimum düzeyde gösterilmesi gerekmektedir. Özellikle bitkilerin bereketli bir şekilde büyümesi ve muhteşem çiçeklenmeye izin vermesi için mükemmel gübreye ihtiyacı vardır.

Bu gübre ile bitkiler sağlıklarına ve canlılıklarına kavuşur.

Piyasada bitkilerimize bakım yapmamıza yardımcı olabilecek ve yeşil dostlarımız için sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaşam garantileyebilecek birçok ürün bulunmaktadır.

Ancak tavsiyemiz bu kimyasal çözümlere odaklanmamak ve evde birkaç basit adımda hazırlanabilen bazı doğal ve organik ilaçları tercih etmektir. Organik gübreler bitkilerinizin her zaman tatmin edici bir şekilde çiçek açmasını sağlamanın en iyi yoludur.

Bitkilerin büyümeyi bıraktığını, durgunlaştığını ve artık çiçek üretmediğini fark ederseniz, sorunu çözebilecek organik gübreyi tercih etmenin zamanı gelmiştir.

Bu ürün sayesinde bitkiler yeniden büyümeye başlar, yapraklar muhteşem bir yeşil renge kavuşur, kökler daha sağlıklı hale gelir ve substratın mikrobiyotası aktive olur. Kısacası çok geçmeden kendimizi gerçekten olağanüstü bir çiçekle karşı karşıya bulacağız.

Bu organik gübreyi yapmak için önce bir havuç almalıyız. Pek çok kişi bilmese de yemek pişirmede yaygın olarak kullanılan bu sebze, faydalı özellikler açısından oldukça zengindir.

Azot ve potasyumun yanı sıra fosfor ve E vitaminini de düşünün. Etkili bir gübre yapmak için orta büyüklükte bir havuca ihtiyacımız var, ne çok büyük ne de çok küçük. Havucu küçük parçalara ayırıp her şeyi blendere koyuyoruz.

Bu noktada bitkilerimizin büyümesi için son derece etkili bir gübre oluşturmamızı sağlayacak diğer gizli malzemeyi karıştırıcıya eklemeliyiz.

Çözüm, faydalı özellikler açısından zengindir – bitkiler için her derde deva.

Sadece yemekleri baharatlamak için değil, aynı zamanda bitkilerin çiçeklenmesi ve büyümesi için de ideal olan tarçın tozudur. Ek olarak tarçın tozu, sümüklü böcek ve sivrisinek gibi zararlıları bitkilerden uzak tutmak için mükemmeldir.

  1. Karıştırıcıya bir kaşık dolusu tarçın tozu ve bir litre su ekliyoruz. Mikseri açın ve yaklaşık iki dakika bekletin.
  2. Bu adımı da tamamladıktan sonra elde ettiğimiz solüsyonu başka bir kaba döküp karışımı bir süzgeçten iyice süzmeliyiz (sadece sıvı kısmına ihtiyacımız var).
  3. Çözelti kaktüsler ve orkideler dahil tüm bitkilerde kullanılabilir. Pek çok özelliğe sahip bir bileşik olduğundan bitkilere faydası garantidir.

Yeşil dostlarımız artık parazitlerle savaşmak zorunda kalmayacak ve yeniden sağlıklı, güçlü ve bereketli olacaklar.