Evde de yapılabilecek bu basit çare ile çiçek hemen hayata döner: Kanıtlamak inanmaktır. 

bitkideki maddeler

Yaz aylarının geri gelmesi doğanın her köşeyi toparlamasına,   her ortama renk, güzellik ve parlaklık kazandırmasına olanak tanıyor. Pek çok kişi evlerinin odalarını   pencere kenarlarında, balkonlarda ve bahçelerde kolaylıkla bulunabilen muhteşem bitkilerle zenginleştirmeyi tercih ediyor. En popüler bitkiler arasında hiç şüphesiz   , her zaman taze ve yoğun aromasıyla harika çiçekler açan orkideler vardır.  Orkideler genellikle dış mekan bitkileri olmasına rağmen, son zamanlarda olağanüstü zarafetleri nedeniyle iç mekanları süslemek için giderek daha fazla tercih ediliyorlar  .

Orkide bu son derece etkili yöntemle hayata geri dönüyor: İşte böyle

Ancak diğer tüm bitkilerde olduğu gibi orkidelerin de    potansiyellerini tam olarak ortaya koyabilmeleri için çok detaylı bakım ve bakıma ihtiyaçları vardır.

orkideler

Bu nedenle, orkidenin hastalanma riskini önlemek için her zaman yeterli beslenmeyi garanti altına alma konusunda çok dikkatli olmalıyız  . Orkideleri canlandırmak için çoğu kişi piyasada kolayca bulunabilecek bazı ürünlere güveniyor.

Tavsiyemiz bu çözümleri tercih etmek değil,   evde çok hızlı bir şekilde hazırlanabilen bazı doğal ilaçlara güvenmektir . Genellikle mutfağımızda bulunan bazı yiyeceklerin orkideleri hayata döndürmek için mükemmel olduğunu herkes bilmez.

Örneğin bezelye, sayısız faydalı özelliği sayesinde bu amaca ulaşmada olağanüstü bir unsurdur. Bezelye aslında vitaminler açısından zengindir (B1, B3 ve B5 dahil)  ve aynı zamanda magnezyum ve fosforun yanı sıra iyi miktarda mineral tuz da sağlar.

Sadece 100 gram bezelye alıp bir kavanoza koymamız gerekecek,  ardından oraya bir litre ılık su dökeceğiz  . Kavanozu bir tıpa ile kapatıp yaklaşık 12 saat karanlıkta bırakıyoruz.

Bu sürenin sonunda kavanozu alıp  tüm içeriğini bir karıştırıcıya dökebiliriz  . Orkidelerimize canlılık kazandırmada çok faydalı olacak bir sıvı elde edene kadar solüsyonu karıştıralım.

Bir sonraki adım  , karışımı elbette bir süzgeç kullanarak filtrelemektir  . Bu şekilde daha sonra daha büyük bir kaba dökmemiz gereken sıvı bir madde elde etmiş olacağız.

İhtiyacımız olan çözeltiyi elde etmek için bu kabın içine aslında  oda sıcaklığında üç litre su eklemeliyiz .

Bezelyenin faydalı özellikleri

Bu noktaya geldiğimizde sulamaya geçebiliriz.  Yeşil dostumuzun mümkün olan maksimum beslenmeyi almasını sağlamak için yeni oluşturulan solüsyonu orkidenin büyüyen substratı üzerine döküyoruz  .

Orkide sulama

Bezelye aslında  bu bitkilerin direncini artıran  , onları parazitlerden ve hastalıklardan koruyan mükemmel bir organik gübredir. Ve çiçeğiniz hayata geri dönüyor.

Alternatif olarak, ilacı orkide yetiştirme ortamının tabanına ve yüzeyine püskürtmek için kalan sıvının bir kısmını bir sprey şişesine ekleyebiliriz  .

Önemli olan,  bezelyedeki nişasta onları mahvedebileceğinden, solüsyonu asla bu muhteşem bitkinin çiçeklerine püskürtmemektir.

ev