Salatalık hasadınızı ikiye katlamak için bu malzemeyi kullanmalısınız; onları asla onsuz dikmeyin. Aşağıda tüm detayları görüyoruz.

gömülü bitki

Salatalık yemek pişirmede kullanılan bir sebze ürünüdür  ve kendi bahçenizde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Aslında iddiasız bir bitkidir ve yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Toprak veya özel bakım gerektirmez ancak ideal olarak verimli toprak ve gübre kullanmalısınız.

Salatalık bitkisi çok hızlı büyür ve bir o kadar da hızlı gelişir. Güneş gören bir yere koymanız gerekiyor ve yaklaşık 40 gün sürerse ilk hasadı alabilirsiniz  . Yani yaz uzun sürüyorsa sezon içinde birkaç kez ekilebilir.

Bu madde olmadan salatalık ekmeyin.

Ancak ekilecek tohumları seçmeden önce seçeceğiniz salatalık türüne dikkat edin. Kendi kendine tozlaşan melezler veya partenokarpik salatalıklar vardır. Hatta seraya değil de toprağa dikildiğinde daha fazla meyve veren arılar tarafından kendi kendine tozlaşıyor.  Ancak aşağıda göreceğimiz bu malzeme olmadan asla salatalık ekmeyin .

Bu olmadan asla salatalık ekmeyin: hasat çok daha büyük olacaktır.

Salatalık dikmek için sıcaklığın yükselmesini beklemeniz gerekir. Gündüz 20°C’nin, gece ise 15°C’nin üzerinde ise doğru zaman olabilir. Ekim sırasında toprağın sıcak, en az 18°C ​​olması gerekir. Böylece başlayabilir ve sizin için doğru çeşidi satın alabilirsiniz.

İlk adım tohumları çimlendirmektir  . Daha sonra bir kap alıp içine tuvalet kağıdını 2 veya 3 kat katlayarak koyuyoruz. Kağıdı nemlendiriyoruz ama sadece suyla değil. Salatalık ekiminden önce kullanmanız gereken malzemeyi şimdi eklemelisiniz, o da glikoz tozudur.

Salatalıkların filizlenmesine izin verin

Şekerleme için kullanılan glikoz tozu, iyi stoklanmış süpermarketlerin çoğunda veya internette bulunabilir. 0,5 gram glikozun 1 litre suda seyreltilmesi gerekir. Glikoz büyüme süreçlerini harekete geçirir ve bitkilere çimlenmeleri ve gelişmeleri için enerji verir  .

Daha sonra glikozlu suya bitkiler için bir miktar C vitamini de ekleyin  (bunu askorbik asit adı altında da bulabilirsiniz). Burada daha azına ihtiyacınız olacak, sadece 0,1 gram. Bunun yerine bağışıklığı ve strese karşı direnci artırır. Daha sonra tuvalet kağıdını ıslatın ve ardından tohumları kağıdın üzerine yayın. Sera etkisi yaratmak için bir kapak veya torbayla kapatın. Sıcak bir yere koyun ve 4 gün bekleyin.

Ekimden toprağa geçiş

Zaman geçtikten sonra oluşturulan küçük serayı geri alıyoruz ve bir miktar sürgün kalması gerekiyor. Vitaminler ve glikoz sayesinde filizlerin tamamı ortaya çıkacak, güçlü ve gelişmiş köklere sahip olacaktır. Bunları saksılara dikmeden önce  , gövdenin yaklaşık 5 santimetrelik bir büyüme aşamasına gelmesini beklemek daha iyidir  .

Daha sonra filizleri tek tek toprak kaplarına aktarabilirsiniz  . Toprağı ekleyin, bir delik açın, böylece kökleri zarar vermeden içine koyabilirsiniz. Kökleri çıkarmamayı, bunun yerine onları bir parça kağıtla birlikte toprağa yerleştirmeyi unutmayın.

salatalık bitkisi

Artık filizler camın içinde olduğuna ve kökler toprakla kaplandığına göre, daha önce kullandığınız gübreden birkaç damla tekrar dökün. Bunları güneşli bir pencere pervazına yerleştirin ve sapın çapı yaklaşık 0,5 cm olana ve birkaç yaprak görünmeye başlayana kadar bekleyin  .

Yaklaşık 20 santimetrelik bir çukur kazarak toprağı hazırlayın ve dibine biraz odun külü koyun  . Bu potasyum, fosfor, kalsiyum, demir ve daha fazlası açısından zengindir. İhtiyacınız olan tek şey, daha sonra toprağa karıştıracağınız bir çorba kaşığı. Daha fazla toprak serpin ve daha fazla organik madde koyun. Daha sonra salatalık bitkisi ekebilirsiniz.

Camı keserek çıkarın ve üzerini tamamen kaplayana kadar toprakla örtün. Artık diğer gübreleri kullanmaya başlayabilir ve tercih ettiğiniz gübreyi seçebilirsiniz. Birçoğu doğal malzemelerle yapılır ve gerçekten harikadır. Bir süre bekleyin ve ne kadar salatalık büyüyeceğini göreceksiniz  .

ev