Havuz başında veya sadece bahçe sandalyenizde, yaban arısı, eşek arısı veya arı sokmasına karşı bağışık değilsiniz. Süpürme hareketleriyle temaslarından kaçınarak, genellikle bireyler onları heyecanlandırır ve paniğe kaptırır. Çabuk bir acı geldi. Tüm yaz boyunca belirli bir bileşenle bu zararlılardan nasıl kurtulacağınızı öğrenin.

En erken çocukluğunuzdan beri arı veya yaban arısı sokmasının tehlikelerini duymuşsunuzdur. Arı sokmasına alerjisi olan kişilerde tehlike daha fazladır. Ama onları avlamak istediğimizde onları heyecanlandırıyor ve korkutuyoruz. Bu küçük böcekleri çoğalmaya iten şey budur. Kendilerini savunmak için ısırırlar.

Arıdan yaban arısı nasıl anlaşılır?

Görünüşe göre eşekarısı ve arılar benzer görünüyor. İlk bakışta, bu iki böcek tuhaf bir şekilde birbirine benziyor, vızıltıları kesinlikle birbirine benziyor ve vücut renkleri, onları birbirleriyle karıştırmamıza neden oluyor. Ancak bu iki zararlı arasındaki fark, benzer hiçbir şeye sahip olmayan yaşam tarzlarında yatmaktadır.

Arıların görevi çiçeklerden ve nektarlarından polen toplamak ve kahvaltıda yediğimiz balı üretmek veya çayımızı tatlandırmak iken, eşekarısı ise larva ve diğer canlılarla beslenerek ekosistemin dengesine katkıda bulunan yırtıcı hayvanlardır. ölü böceklerin cesetlerini ve böylece yeşil alanları temizler. Bu yırtıcı yaban arısının gövdesi, arınınkinden daha incedir. Ayrıca arının elbisesi kahverengi ve sarı, yaban arısı ise siyah ve sarı çizgilidir. Öte yandan  arılar bal üretmek  ve balı orada depolamak için kovanlarda yaşarken, eşekarısı saklanmak, üremek ve orada yaşamak için yuvaları tercih eder.

Eşekarısı ve arılar nasıl uzak tutulur?

eşekarısı

Bu böcekler ekosistemimizin biyoçeşitliliği için önemli bir rol oynamalarına rağmen bahçelerde, havuz kenarlarında ve parklarda bulunmaları bireylerde şaşkınlık ve korkuyu tetikleyebilmektedir. Panik hareketinde, ikincisi büyük kol hareketleriyle onları uzaklaştırmaya çalışma eğilimindedir. Eşekarısı ve arılar ise paniğe kapılır ve kendilerini sokarak savunmaya çalışırlar. Isırıklar bazen acı verici olsalar da kesinlikle zararsızdırlar ancak bazen bundan daha tehlikeli olabilirler.

Alerjik reaksiyona neden olabilecek veya böceklere zarar verebilecek böcek öldürücüleri kullanmaktan kaçınmak için, yaban arıları ve arılara veda etmek için doğal bir ipucu. Onlar gidecek ve bahçenizde çoğalmalarını önleyeceksiniz.

  • Eşekarısı ve arıları kahve ile uzak tutun

Yazın kahve, krem ​​şanti, çikolata veya karamel ile soğuk olarak da içilir ancak arı ve eşekarısı kovalamasında da faydalı ve çok etkilidir.

Bunu yapmak için, öğütülmüş kahve tozunu bir kaba dökmeniz ve yakmanız yeterlidir. Konteynerden çıkan duman eşekarısı ve arıları kovacaktır ancak onları öldürmez.

  • Eşekarısı ve arıları uzak tutmak için diğer ipuçları

Bir havuz partisinde misafirleriniz arasında panik dalgasına neden olabilecek bu böceklerden kurtulmak için, gecikmeden deneyebileceğiniz diğer malzemeler burada.

  • Lavanta ile eşekarısı ve arıları uzaklaştırın

bal arısı

Bazı bitkiler gerçek kovucu görevi görerek arıları ve yaban arılarını uzak tutar. Örneğin lavanta bu böceklerin dayanamayacağı bir koku. Bir spreye birkaç damla lavanta esansiyel yağı koyun ve bahçenize düzenli olarak serpin ya da  sadece bitkiyi orada büyütün . Zararlıları uzak tutmanın yanı sıra bahçeniz son derece güzel kokar.

Diğer uçucu yağlar da sitronella veya okaliptüs yağı gibi zararlıları savuşturmak için faydalıdır… Evin her köşesine birkaç damla veya bir oda difüzörü kullanılarak dağıtmak, tam bir güvenlik içinde huzurunuzu garantilemek için yeterli olabilir.

  • Yaban arılarını ve arıları sarımsakla uzak tutun

Kan emen vampirler gibi, yaban arıları ve arılar da sarımsak kokusundan nefret eden gerçek zararlılardır. Ancak kurgusal karakterler olan vampirlerin aksine böcekler gerçektir.  Su dolu bir sprey şişesine  birkaç tane sarımsak tozu koyun .   Spreyiniz hazır. Çözeltiyi arıların uğrak yeri olabilecek yerlere püskürtün ve işte!

Son olarak, bir arı veya yaban arısı sokması durumunda, yarayı dezenfekte edin, iğneyi çıkarın ve herhangi bir enfeksiyon veya iltihaplanmayı önlemek için bir doktora danışın. Isırıklar bazen tehlikeli olabilir.

ev