Kahve telvesi ve yumurta kabukları bir daha asla atılmak zorunda kalmayacak, doğrudan blendere konulacak: hemen denenecek.

Karıştırıcıda yumurta kabukları ve kahve

Yumurta ve kahve, genellikle sağlıklı ve besleyici bir kahvaltıda bulunan zengin özelliklere ve faydalara sahip iki bileşendir. Kahve telvesi ve yumurta kabukları daha sonra binlerce alternatif kullanım düşünülmeden çöp kutusuna atılır. Aslında çok az insan bunların atılmaması gerektiğini bilir, ancak çeşitli şekillerde yeniden kullanılabilir: örneğin, bunları bir karıştırıcıya koyabilir ve belirli bir amaca sahip benzersiz bir şey yaratabilirsiniz.

Yumurta kabuğu ve kahve telvesinin özellikleri nelerdir?

Genellikle ve isteyerek çöp olarak görülen bu iki malzeme, gerçekte uzun ömürlü ve binlerce farklı kullanıma sahip olabilir. Özellikleri ve faydaları çoktur, bu nedenle uzmanlar her şeyi atmadan kullanmak için hızlı ve ucuz bir yöntem ortaya çıkarmak istediler.

Gıda israfının izin verilen sınırı aştığı bir dünyada, kabuklar – kabuklar ve kahve telveleri farklı kullanım ve kullanım yöntemleri ile ikinci bir hayata sahip olabiliyor.

Spesifik olarak, her yumurta kabuğu çok yüksek konsantrasyonda kalsiyum karbonat içerir. Ağırlığının yaklaşık %10’unu temsil eder ve diğer mineral tuzların yanı sıra 800 mg’a kadar kalsiyuma ulaşır.

Dokunulduğunda gözenekli olan kabuk, nemin aksine oksijenin nüfuz etmesine ve karbondioksitin kaçmasına izin vermek için idealdir. Özellikleri arasında mükemmel miktarda çinko – demir – krom ve fosfor da onaylanmıştır.

yumurta kabukları

Sonra çok yüksek konsantrasyonda bakır – fosfor – nitrojen – magnezyum ve potasyum içeren kahve telvesi var . Sağlık, bahçe veya ev gibi alanlarda binlerce farklı kullanım alanı olduğu için uzmanlar buna “siyah altın” diyor. Ayrıca doğal antioksidanlar açısından zengin olduğu için tavsiye edilir.

Karıştırıcıdaki yumurta kabukları ve kahve artıkları: uzman yöntemi

Yumurta kabukları ve kullanılmış kahve telvesi asla atılmamalıdır, çünkü bunlar birlikte bitkiler için en uygun besin maddesini oluşturabilirler.

Kahve Alanları

Evde veya bahçede yeşil başparmak olsun veya olmasın bitkilere sahip olmayı seven herkes , sağlıklı, günlük beslenmenin öneminin gayet iyi farkındadır. Sıcaklıklar yükseldiğinde, bitkiler parazitlerin ve salyangozların saldırısına uğrayabilir ve beslenme eksikliği yaşayabilir.

Endüstri uzmanları, gübre ve besin görevi gören tamamen doğal bir madde belirlediler .

Malzemeler aşağıdaki gibidir:

  • 4 yemek kaşığı kahve telvesi
  • 12 yumurta kabuğu
  • Bir blender

Tüm malzemeleri alın ve yarım litre su ekleyerek karıştırıcıya koyun. Pürüzsüz bir krema elde edene kadar devam edin (çok koyu olursa suyu azar azar ekleyin).

Bitkiler için gübre

Elde edilen karışım, parazit saldırılarına karşı koymak ve bitkiye ihtiyacı olan her şeyi vermek için ayda bir kez doğrudan toprağa dökülmelidir . Bir yandan kahve kokusu o kadar güçlü ki salyangozlar ve çeşitli parazitler kahveden nefret ederken, yumurta kabukları derinlere işleyerek mineral tuzlar ve nem sağlıyor.

ev