Muzların üzerindeki sinir bozucu iplerin ne işe yaradığını biliyor musun? Özellikleri çok önemlidir ama çok azı bilir. Bu yüzden onları yemek zorundasın.

muz ipleri

Muz, çoğunlukla Dünya’nın tropikal subtropikal bölgelerinde yetişen bir meyvedir . Aslında bu meyvenin üretici ülkeleri Kosta Rika, Meksika, Ekvador ve diğerleridir. Bu, tüm yıl boyunca mevcuttur ve mükemmel bir vitamin, mineral, lif ve fitosterol kaynağıdır.

Ayrıca muz yemek, kardiyovasküler sisteme fayda sağlamanın yanı sıra glisemik indeksi düşürmeye yardımcı olur. Hepsi bu kadar değil çünkü sindirim için de mükemmel ve aslında günde iki tane yemeniz de tavsiye ediliyor. Ancak ACE inhibitörleri, diüretikler veya oksazolidinonlar kullananlar için önerilmemektedir.

muz

Ama muzun içindeki genellikle çıkarılan liflerin ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Birçoğu onları rahatsız edici bulur ve bu nedenle muzu yemeden önce çıkarırlar ama gerçekte muzu çıkarmadan yemek gerekir. Neden? Bir sonraki paragrafta hemen gidip görelim.

Muz – bu lifler bunun için var

Söylediğimiz ve sizin de çok iyi bildiğiniz gibi muzun içinde lifler vardır ve çoğu insan yemeden önce bunları çıkarır. Bu filamentlerin bilimsel adı floemdir . Bunlar kesinlikle yenilebilir olmalarının yanı sıra sahip oldukları besleyici özellikler açısından da özellikle önemlidir.

Floemler bu nedenle tüm bitkilerde bulunur ve çok özel bir amacı vardır. Bunlar nimfler şeklinde meyveye besin sağlar . Bu nedenle meyvenin sağlıklı büyümesi için gereklidirler. Bunlar yüksek düzeyde A ve B6 Vitamini içerir, ancak aynı zamanda daha çok lif ve mineraller gibi.

muz lifleri

Ek olarak, floemler muzu yemek için doğru zamanın geldiğini gösterir . Aslında muzdan kolayca ayrıldıklarında, doğru zaman gelmiş demektir. Kısacası, özellikle muzla bir smoothie veya başka bir hazırlık yapacaksanız, gidip onları çıkarmak için geçerli bir neden yoktur.

Az önce söylediğimiz gibi, floemler muzu ne zaman yememiz gerektiğini gösteriyor ama yakın zamanda yapılan bir çalışmada kahverengi lekeli muzların lekesizlere göre daha sağlıklı olduğunun belirtildiğini çoğu kişi bilmiyor . Evet doğru okudunuz, o kısım atılmamalı, yenmeli.

muzun floemi

Siyah kabuklu  bir muz yemenin sağlığa inanılmaz etkileri vardır , kimsenin hayal bile edemeyeceği faydaları vardır. İşte faydaların neler olduğu:

  • Kanser şansını azaltın. Görünüşe göre kanser hücrelerini yok eden bir bileşen içeriyorlar.
  • Olgun muzlar iyi kan basıncını uyaran yüksek oranda potasyum içerdiğinden kan basıncını düzenler.
  • Kabızlığa yardımcı olur.
  • Regl sancılarını yatıştırır.

Muz hakkında pek çok şey keşfettiniz ve artık alışkanlıklarınızı değiştirmenin zamanı geldi. Floemli muzları hemen yemeye başlayın!

ev