Halihazırda pek çoğumuz cilt, göz ve akciğer tahrişi gibi birçok sağlık riski nedeniyle çamaşır suyunu evlerimizden yasakladık. Ama bu ürün nasıl değiştirilir ki bu kadar etkili ama giysilerimizi beyazlatmak için? Neyse ki, muhtemelen evinizde bulunan malzemelerle çok beyaz giysiler elde etmenin birçok yolu var.

Beyaz giysilerin ağartıcı kullanmadan nasıl parlatılacağını öğrenmek oldukça zor olabilir. Ancak, bu neredeyse imkansız gibi görünse de,  bunu gerçekleştirmenin birkaç doğal yolu vardır . Bunu yapmak için kimyasallardan kurtulun ve en saf ekolojik ruha uygun çözümlere yer açın.

Beyaz tişört

Çamaşır suyu olmadan çok beyaz giysiler nasıl elde edilir?

– Beyaz giysiler için damıtılmış beyaz sirke

sirke dozu

Temizleme gücünün yanı sıra burada beyaz sirke kullanmanın avantajı,  çamaşırları   karartmaya meyilli deterjan kalıntılarını giderme özelliğidir  . 3 litre sıcak su içeren bir leğeni hazırlayın, bir bardak damıtılmış beyaz sirke ekleyin ve beyaz giysiyi ıslatın. Bir gece bekletin ve ardından normal yıkamaya devam edin.

– Daha beyaz giysilere sahip olmak için limon

limon beyazlatmak giysiler

Limon, pamuk, keten veya polyester lifleri için kumaşları beyazlatabilir  ve bunu sitrik asit bileşimine borçludur . 3 litre sıcak suya yarım bardak limon suyu dökün ve beyaz çamaşırlarınızı bu suda yıkayın. Bir ila iki saat veya gece boyunca bekletin, ardından her zamanki gibi yıkayın.

  Sitrik asit, kumaş yumuşatıcı kullanmadan giysilerin süper yumuşak olmasına da yardımcı olabilir  .

– Daha beyaz giysiler için hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit veya hidrojen peroksit, ağartıcıya ilginç bir alternatiftir. Bu çevre dostu ağartıcıyı kullanmak için çamaşır makinenizin yıkama döngüsüne bir bardak ekleyin ve tamamen beyaz giysiler almalısınız. Ayrıca hidrojen peroksitin Boraksa mükemmel bir alternatif olmaya devam ettiğini unutmayın. Aynı zamanda çeşitli amaçlarla da kullanılabilen    bir ürün olduğunu hatırlamakta  fayda var.

– Beyaz giysilere parlaklık kazandırmak için sodyum bikarbonat

bikarbonat tozu

Bu ev tozu çok faydalıysa, bunun  nedeni    önemli koku giderici gücünün yanı sıra, tekstil liflerine sıkıca basılmış kiri kolayca parçalayabilmesidir. Yine çamaşırları çamaşır makinesine koymadan önce bir bardak kabartma tozunu 3 litre kaynar suda eriterek başlayın ve kararmış beyaz çamaşırları içine batırmadan önce bir leğene dökün. . Ürünü bir veya iki saat emmelerine izin verin.

– Beyaz çamaşırları aydınlatmak için aspirin

Size ne kadar şaşırtıcı gelse de, aspirin tabletleri giysilerinizin beyazlığını çok iyi bir şekilde geri kazandırabilir. Ancak,  istenen sonucu elde etmek için yaklaşık 10 kullanmanız gerektiğini unutmayın  .  3 litre sıcak su dolu bir leğende 10 tablet veya daha fazla aspirini çözün ve beyaz dokularınızı yıkayın. Ayrıca bu yöntemin en çok %100 pamuktan yapılmış kumaşlar için etkili olduğunu unutmayın.

Bu oldukça tekil yöntemin etkinliğini garanti etmek için, leğeni aşırı doldurmaktan ve giysileri  tamamen soğuyana kadar suda bekletmekten kaçının.  Sonra her zamanki gibi yıkayın. Gördüğünüz gibi aspirin sadece baş ağrılarını hafifletmiyor!

– Daha beyaz giysiler için güneş ışığı

Güneş, tekstilin kalitesini korumak için çok önemlidir ve haklı olarak UV ışınları  çamaşırların rengini açmaya çok katkıda bulunur . Bu nedenle, yukarıda belirtilen ürünlerin etkinliğini artırmak isteniyorsa, bunu hesaba katmak gerekir. Ayrıca ultraviyole ışınları, çamaşırların dezenfeksiyonuna katılırken mikropları ve bakterileri yok eder. Beyaz giysilerinizi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmaktan çekinmeyin. Tahmin edebileceğiniz gibi, şu anda çamaşırları kurutmak için güneşten daha iyi bir yol yok.

ev