Yeterince dikkatli olmadan ve çamaşırlarınızı çamaşır suyuyla lekelemeden önce başınıza gelmiş olmalı. Çok sık kullandığımız bir ev ürünüdür ve onsuz yapmak karmaşıktır. Çamaşır suyu lekeli giysileriniz varsa, panik yapmayın! Çamaşır suyu lekelerini rekor sürede çıkarmak için 2 etkili ipucu!

Çamaşır suyu lekeleri yaygın ve oldukça rahatsız edicidir. Giysiyi geri almanın imkansız olduğunu düşünmeye meyilliyiz, ama değil! Bu inatçı lekelerden kurtulmak için hızlı ve kolay ipuçları var, bu yüzden daha fazla beklemeyin ve bunları evde deneyin.

Çamaşırlardan çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar?

Gömülü lekeler

Giysilerinizi yanlışlıkla çamaşır suyuyla lekelediyseniz, onları atmanıza gerek yok! Bu lekelerin çok çabuk kaybolmasını sağlayacak 2 ipucunu keşfedin.

1) Giysilerdeki lekeleri çıkarmak için sodyum tiyosülfat

Sodyum tiyosülfat, ağartıcı lekelerini çıkarmak için kullanılabilen mükemmel bir ağartıcı nötrleştirici ve leke çıkarıcıdır. Klor ve diğer oksidanlar gibi biyositlerin etkisini nötralize eder. Kullanmadan önce ellerinizi eldivenle korumaya özen gösteriniz. Lekelerden kurtulmak için 250 ml oda sıcaklığındaki su ile bir yemek kaşığı sodyum tiyosülfatı homojen bir karışım elde edene kadar karıştırmanız yeterlidir.

Karışım elde edildikten sonra, solüsyonu doğrudan çamaşır suyu lekelerinin üzerine dökün ve giysiyi soğuk suda yıkamadan önce ürünün birkaç dakika ovalamadan etki etmesini bekleyin. Islanmasına izin verin ve sonucu göreceksiniz!

Sodyum tiyosülfat satılık online alışveriş sitelerinde veya eczanelerde bulabilirsiniz. Beyaz giysilerde kahve lekesi veya yağ lekesi gibi koyu lekeler varsa, bunları çıkarmak için   işe yarayan bu 4 numaraya göz atın .

2) Giysilerdeki lekeyi çıkarmak için beyaz sirke

temiz çamaşır 1

Beyaz sirke çamaşır suyu lekelerine ve inatçı sarı lekelere karşı çok etkilidir. Giysinizde kullanmak için  biraz beyaz sirkeyi doğrudan   lekenin üzerine dökebilir ve soğuk suyla durulamadan önce birkaç dakika bekletin.

Beyaz sirke ile nötrleştirici madde olarak alkol veya kabartma tozunu da karıştırabilirsiniz, ancak karışım klor gazı saldığı için önce çamaşır suyunu durulayarak kumaştan çıkarın. Temiz bir bez kullandığınızdan emin olun, lekeli bölgeyi nazikçe ovalayın ve oturmasına izin verin. Birkaç dakika sonra, tüm nemi emmek ve kokuyu nötralize etmek için lekeyi kuru bir bezle silin. Giysi tamamen kuruduğunda, kumaşa zarar vermemek ve lifleri zayıflatmamak için iyice durulayın ve yıkayın.

Leke hala görünüyorsa beyaz sirkeyi ikinci kez uygulayabilirsiniz. Bilmiyor olabilirsiniz ama beyaz sirke vazgeçilmez bir temizlik ürünüdür ve işte çamaşırlarınızı  yıkamak için kullanmanız için 7 neden   .

Artık büyükannenin bazı numaralarını öğrendiğine göre, çamaşır suyu lekesini temizlemen gerekirse ne yapman gerektiğini biliyorsun. Sert lekeler çıkmıyorsa, profesyonel temizlik için giysinizi her zaman kuru temizlemeciye götürebilirsiniz.

ev