Domates çok iyi! Çeşitli küçük yemeklerde, salatalarda, soslarda ve hatta meyve sularında kullanılır. O kadar çok seviyoruz ki, bir ısırık almadan edemiyoruz! Evinizin bir bahçesi varsa muhtemelen zaten domates ekmişsinizdir, değil mi? Bize nasıl gittiğini anlat! Büyük ve çok sulu mu yoksa kötü mü?

Evet, maalesef domateslerimiz bazen hasadı kaybetmemek için hızla tedavi edilmesi gereken mantar hastalıklarından etkileniyor. Domatesin en büyük düşmanı külleme hastalığı ön planda!

Panik yok! Bu yazımızda bu mantarı önlemek ve domates bitkilerinize zarar vermesini engellemek için hazırlaması kolay birçok doğal fungisit tarifini paylaşıyoruz.

Domates hastalığı: geç yanıklık nedir?

Tüm bitkiler gibi küf de en yaygın ve tehlikeli hastalıklardan biridir. Tennessee Toptan Satış Fidanlığı’ndan Tammy Sons’ın açıkladığı gibi, yapraklar ve saplar da dahil olmak üzere bitkinin toprak üstü kısmında büyük, düzensiz kahverengi lekeler olarak görünüyorlar.

Lekeler geliştikçe büyür, etkilenen bölgeler kurur ve artık fotosentez yapamayan ve yavaş yavaş ölen bitkinin sağlıklı yüzeyi azalır.

Geç yanıklık domateslere nasıl zarar verir?

Çok hızlı yayılan bir hastalık olan tüylü küf, üretkenlikte hafif bir düşüşe veya mahsulün tamamen kaybolmasına neden olabilir. Bu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır:

 1. İklim koşulları.
 2. Bitki fenolojisi.
 3. Azot gübreleme seviyesine ulaşıldı.
 4. Gerçekleştirilen tedavilerin sayısı ve süresi.
 5. Çeşit ekildi.

Hangi iklim koşulları tüylü küf gelişimini kolaylaştırır?

Küf sıcak ve nemli iklimlerde gelişir! %90’ın üzerindeki nem seviyelerinde ve 10 ile 25°C arasındaki sıcaklıklarda bu mantar hiçbir engel olmadan büyür ve yayılır!

Ancak 30°C’nin üzerindeki sıcaklıklar ve düşük nem bu mantarın hayatta kalma şansı vermez.

Domates bitkilerinde külleme görünümüyle mücadele etmek her zaman kolay değildir! Mahsulünüzü korumak için artık hastalığın ortaya çıkmasını önlemeyi düşünmeli ve etkili fungisitlerle kendinizi silahlandırmalısınız!

Domateslerde geç yanıklık nasıl önlenir?

Domateslerinizin yeterli havalandırmaya ihtiyacı var. Bu nedenle, havanın dolaşabilmesi ve ışığın tüm plantasyona ulaşabilmesi için bitkiler arasında boşluk bıraktığınızdan emin olun.

 1. Yere temas eden yaprakları çıkarın.
 2. Sulama sırasında aşırı sudan kaçınılmalıdır, çünkü ikincisi küf gelişiminde ana faktördür.
 3. Domateslerinizi dönüşümlü ekim yapmayı tercih ettikleri yerde yetiştirmeyin.
 4. Özellikle temiz makasla yapılması gereken budama yaparken bitkilerinize zarar vermemeye dikkat edin.
 5. Besin eksikliği bitkileri zayıflattığı ve onları geç yanıklığın gelişmesine daha duyarlı hale getirdiği için domateslerinizi fazla nitrojen içermeyen ve potasyum açısından zengin gübrelerle uygun şekilde gübreleyin.
 6. Irklara dayanıklı çeşitler.
 7. Domates ve patates ekimlerinizi ayırın. Her ikisi de aynı mantardan etkilenebilir ve birbirlerine bulaşabilir.

Sulama sisteminizin yerleri sıra arası zemine yerleştirilmelidir. Bitkilerin sap ve yapraklarını asla ıslatmayın. Yalnızca domates bitkilerini sulayın ve sulamalar arasında toprak yüzeyinin kurumasını bekleyin (bahçe uzmanı Oliver Hill, Garden List tarafından önerilen bir teknik).

Gelecekteki ekimlerin kirlenme riskini azaltmak için her hasadın sonunda tüm kalıntıları temizleyin.

Enfeksiyon durumunda, enfekte olmuş bitkileri ilk belirtiler ortaya çıkar çıkmaz kesmek, çıkarmak ve yakmak, hastalığın yayılmasını sınırlamak için iyi bir önlemdir.

Domatesler düşük nemli toprağı sever ve ılıman sıcaklıklarda (20 ila 26°C arasında) en iyi performansı gösterir! Domates küllemesinin ortaya çıkmasıyla mücadele etmek için, iklim koşulları hastalığın ortaya çıkmasına elverişli olduğunda önleyici hareket etmenin tercih edildiğini bilmek önemlidir. Bu gerçekleştiğinde kontrol edilmesi çok zordur!

Domatesleri bu zararlı mantardan korumanın en etkili yolu onlara mantar ilacı sıkmaktır! Endüstriyel ürünler kullanmak istemiyorsanız işte küfle savaşan doğal içeriklerin listesi!

Nemli havalarda domateslerinize at kuyruğu infüzyonu püskürtün! Nasıl hazırlanır:

 1. At kuyruğunu 24 saat bekletin (10 litre suya 1 kg taze bitki veya 150 g kurutulmuş bitki).
 2. Bunları büyük bir tencerede 20 dakika pişirin.
 3. Tencerenin kapağını kapatıp soğumaya bırakın.
 4. Püskürtmeden önce, çözeltinin 5 kısmını 100 kısım su ile seyreltin.
 • adaçayı özü

Domateslerinize fermente adaçayı özü (10 litre suya 1 kg yaprak ve çiçek) püskürtün. Bu sefer domatesleri püskürtmeden önce %10’a kadar seyreltin (100 hacim suya 10 hacim çözelti)!

 • papatya

Litre suya 50 g çiçek kullanarak bir papatya infüzyonu hazırlayın. Bitkilerinize ilaçlama yapmadan önce her litre infüzyonu 9 litre suyla seyreltin.

 • BT

Sarımsak çok etkili bir doğal fungisittir. Litre suya 50 gr diş sarımsak ekleyin. Daha sonra solüsyonunuzu 4 ölçü suyla seyreltin ve birkaç gün güneşte domateslerinizin üzerine püskürtün.

 • İnek sütü

Süt, yaprakların yüzeyinde mikrobiyal bir film oluşturarak bitkinin pH’ını değiştirerek domatesin üzerini kaplar ve korur. İkincisi kırılmaz hale gelir ve artık küfün yayılması için ideal koşullar sunmaz.

Süt kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum açısından zengindir! Yani sadece domateslerinizi korumakla kalmıyor, aynı zamanda onları besliyor ve daha iyi büyümelerine yardımcı oluyor! Besin açısından zengin olan bu küf tedavisi iki kat etkili! Hem güçlü bir doğal fungisit hem de yaprak gübresidir!

1. Koruyucu tedavi (haftada bir kez)

Koruyucu tedavi olarak haftada bir kez süt kullanın:

 1. 3 bardak sütü 7 bardak suyla seyreltin.
 2. Domatesleri bu solüsyonla sulayın.

2. Koruyucu tedavi (haftada iki kez)

 1. 1 bardak sütü 4 bardak suyla seyreltin.
 2. Daha sonra domateslerin üzerine gezdirin!
 3. Süt bitkinin her yerine sabah çok erken saatlerde uygulanmalıdır.

Bu yüzden ! Bahçenizde geç yanıklıktan etkilenebilecek domates veya diğer sebzelerden iyi bir hasat elde etmek için bugün birlikte gördüğümüz ipuçlarını, doğal ilaçları ve önleyici tedbirleri izleyin! Bitkilerimiz, bizim ve gezegenimiz için organik tedavilerin her zaman daha iyi olduğunu unutmayın!