Günümüz ekmekleri artık eskisi gibi tazeliğini koruyamıyor gibi görünüyor. Muhtemelen yeni unlar, hızlandırılmış fermantasyon, elektrikli fırınlar nedeniyle… Sonuç: Beklenenden daha kısa sürede sertleşme veya kalıplanma ile sonuçlanır. Neyse ki, onu biraz daha uzun süre taze tutmanın birkaç püf noktası var, böylece onu boşa harcamadan tadını çıkarabilirsiniz. Satın alınmış veya ev yapımı, işte kalıcı olması için ipuçlarımız.

Altın kural: Ekmeğinizin uzun süre taze ve yumuşak kalması için her şeyden önce doğru saklamayı öğrenmelisiniz. Ne yazık ki, evlerimizde en çok israf edilen yiyeceklerden biridir. Ve haklı olarak, neredeyse hepimiz aynı hatayı yapıyoruz. Neden asla orada saklamamanız gerektiğini öğrenin!

Ekmeğin çok çabuk sertleşmemesi için nasıl düzgün bir şekilde saklanır?

sepet içinde ekmek

Şimdi birçok kişinin evde ekmek saklarken yaptığı bu meşhur hatanın ne olduğuna bakalım.

Ekmeği hasır veya plastik gibi özel bir sepette saklamamız tavsiye edilir. Bagetlerinizi veya köy ekmeğinizi korumak için en yeterli koruma bu değil. Bu şekilde saklandığında ekmek havaya çok maruz kalır ve daha çabuk kurur. Birçok evde çok popüler olan teneke veya metal kutu bile tazeliği korumanın en iyi yolu değildir.

Peki en uygun çözüm ne olurdu?  İdeal olarak, daha sonra tüketmek istediğiniz    ekmeğin  geri kalanını daha iyi saklamanıza yardımcı olacak bir bez çanta satın almak (veya kendiniz yapmak) daha iyi olacaktır  . Bu sayede ortam havasından korunacak ve daha uzun süre yumuşak kalacaktır. Ayrıca ekmeğe özel olarak ayrılmış çeşitli çantalar da bulunmaktadır. Bonus olarak, sağlam, dayanıklı, geri dönüştürülebilir ve birkaç yıl dayanırlar!

Küçük numara  : Ekmeği fırından yeni çıkmış gibi daha da taze ve yumuşak tutmak için poşetin içine bir sap kereviz ekleyebilirsiniz. Gerçekten de kereviz (hatta havuç gibi başka bir  sebze  ) poşette az miktarda nem bırakır ve bu nem daha sonra ekmek tarafından emilir. Böylece satın aldıktan sonra bir hafta boyunca saklayabilirsiniz.

NOT  : Ekmeğinizi güneşten uzak, kuru bir yerde, oda sıcaklığında tuttuğunuzdan emin olun.

Zaten kuru ekmeğe tazelik nasıl geri yüklenir?

ekmek dilimleri

Dışı çıtır içi yumuşacık ve nefis aromalı ekmek dilimlerinizi tatmak ister misiniz? Ekmek zaten biraz kuru görünüyorsa oraya nasıl ulaşırsınız?

Çok basit: Beş dakika boyunca maksimum güçte fırında pişirmeden önce dilimlerinizi akan suyun altında birkaç saniye geçirmeniz yeterlidir. Ekmeğin emdiği su kırıntıyı yumuşatacak, fırından geçiş ise ekmeği tekrar çıtır çıtır ve kokulu yapacaktır.

Son olarak, evde daha uzun süre saklamak istediğiniz ekmeği saklamak için  dondurucu  en iyi seçenektir. Bunun için dilimler halinde kesmenizi ve bu parçaları hava geçirmez şekilde kapatılmış çeşitli uygun kaplara yerleştirmenizi öneririz. Onları dondurucuya yerleştirin. Ve her öğünde ondan kurtulabilirsiniz. Çözdürmek için, dilimlerinizi önceden 200°C’ye ısıtılmış fırına koymanız yeterlidir. 5 dakika sonra kapatabilirsiniz. Dilimleri çıkarmadan önce birkaç dakika daha içeride bırakın. Artık israf yok, sadece ihtiyacınız olan miktarı tüketeceksiniz!

ev