Er ya da geç, gümüş böceğine rastlamak herkesin başına gelir. İsimleri büyülü bir peri masalı karakterine benzese de, evdeki varlıkları asla hoş karşılanmaz.

Bilimsel isim, doğruyu söylemek gerekirse, ilk bakışta uyandırdıkları tiksinti hakkında daha iyi bir fikir verir: Lepisma Saccharina, sakarinin en sevdikleri yiyeceği, şekeri ve onu içeren herhangi bir yiyeceği belirtmek istediği yer.

Ama her seferinde bir adım atalım ve en önemli konuyu açıklığa kavuşturalım. Bu böcekler sağlık için hiç tehlikeli değildir. Zararsızdırlar, iğneleri yoktur, ısırmazlar, zehir enjekte etmezler ve ev ortamına zarar vermezler veya neredeyse. Aslında, biraz zarar verirler: kağıt için açgözlüdürler ve değerli bir kitaba girerler ya da girmezlerse, onu okumak imkansız hale gelir!

Ve kesinlikle iyi görünmüyorlar. Gümüşi vücutları sümüksüdür ve çok uzun antenleri vardır. Onları yakalamaya çalışırsanız, ağırlık gibi kayarlar. Mükemmel bir şekilde uyum sağlarlar ve ulaşılamaz köşelere kayarlar. Orada aylarca yiyeceksiz yaşayabilirler ve bu arada hızla üreyebilirler. Ve burada bitmiyor: diğer parazitlerden çok daha uzun bir ömre sahipler.

Ama bu numara ile ondan kurtulmak bir kız oyunu, daha doğrusu bir Donna Up olacak!

Hazır? Başlamak!

Evinizde gümüş böceği görürseniz, hemen siper almak için koşun. Bunu yap!

Evinizde gümüş böceği görürseniz, hemen siper almak için koşun. Bunu yap!

Gümüş böceğinin sadece yiyeceklerde değil, aynı zamanda ahşap, tekstil ve kağıtta da bulunan nişasta ve şekerlerle beslendiğini tahmin ettik. Dört duvar bu şekilde mükemmel bir doğal yaşam alanı haline gelir.

Onları görmeseniz bile, kitaplarda veya çamaşırlarda sarı lekeler bulsanız bile, o zaman bir istila içindesiniz demektir. Ne de olsa, kendinizi bir koloni ile hızlı bir şekilde mücadele ederken bulmanız sadece birkaçını alır, çünkü daha önce de belirtildiği gibi hızlı bir şekilde çoğalırlar.

Zararsız olmasına rağmen, onlardan kurtulmak daha iyidir. Bir yem hazırlayın! Bir patates veya somun ekmeği küçük parçalar halinde kesin, üzerine şeker serpin ve zorlukla çıkabilecekleri bir şişeye veya kaba koyun.

Güzel koku alma duyularından etkilenecekler ve kaçma olasılığı olmayan bir tuzağa düşecekler.

Evinizi tertemiz tutmak için, nem seviyelerini düşürmek için odaları her zaman havalandırın. Yiyecekleri sıkıca kapalı tutun ve odayı nane, lavanta ve defne yaprağı gibi uçucu yağlar içeren spreylerle parfümleyin.

ev