Limon vitamin ve besin açısından zengin besinlerden biridir. Bu çok yönlü içerik, güzellik tariflerinde, mutfak hazırlıklarında ve daha birçok şeyde kullanılabilir. Ne yazık ki marketlerimizde bulduğumuz limon genellikle bazı faydalarını ortadan kaldıran ve sağlığımızı tehlikeye atan kimyasallarla doludur. Burada organik ve doğal limonların hızlı ve kolay bir şekilde nasıl yetiştirileceğini açıklayacağız.

Kanıtlanmış birçok faydasının yanı sıra limon ağacı, meyvelerinin lezzetli aromasının tadını çıkarırken evinizi dekore edecek en iyi ağaçlardan biridir. Ve bazılarının düşündüğünün aksine limon ağacı dikmek için bahçeye ihtiyacınız yok. Saksıda limon ağacı yetiştirmeyi ve piyasada satın aldıklarınızdan çok daha iyi olan doğal, organik limonları nasıl hasat edeceğinizi öğrenin.

Evinizde neden limon ağacı bulundurmalısınız?

Muhtemelen zaten bildiğiniz gibi limon, kozmetikte ve geleneksel tıpta en çok kullanılan doğal içeriklerden biridir. Antioksidan zenginliği, antiinflamatuar ve antibakteriyel özellikleri, onu sağlığına ve sağlığına önem veren herkesin tercih etmesi gereken sihirli bir bileşen haline getiriyor. Evet ama neden limon almıyorsunuz? Cevap basit: Evde yetiştirdiğiniz limon, sağlığınız için herhangi bir risk oluşturmayan, organik ve doğal bir limondur. Vücudunuza zarar verecek pestisit ve kimyasallar içermez. Evinize limon ağacı dikerek terasınıza da parfüm koyacak ve ona kesinlikle gözden kaçmayacak bir zarafet dokunuşu katacaksınız.

Saksıda limon ağacı nasıl yetiştirilir?

Bahçıvan rolünü üstlenip kendi limon ağacınızı yetiştirmeye hazır mısınız? Aşağıdaki adımları takip et:

 1. yöntem:

 1. Küçük bir limon ağacı satın alın (yaşı 2 ila 3 yıl arasında).
 2. Delikli büyük bir saksı alın (yaklaşık 16 cm derinliğinde), bunlar limon ağacınızın köklerinden daha büyük olmalıdır.
 3. Tencerenize kompost ve kumla karıştırılmış toprak ekleyin.
 4. Limon ağacınızın köklerini kesin, ardından saksınıza yerleştirin, üzerini toprak ve suyla kaplayın.

2. yöntem:

 1. Toprağı kum ve kompostla karıştırın ve suyla nemlendirin. Ama dikkat et ! Toprak çok ıslaksa tohumlar çürüyebilir.
 2. Drenaj delikleri olan yaklaşık 16 cm derinliğinde bir saksı alın ve hazırladığınız saksı karışımıyla doldurun.
 3. Organik bir limonu parçalara ayırın ve bir taşı çıkarın. Bunlar çok küçük olmamalı ve iyi durumda olmalıdır.
 4. Tohumu temizlemek ve etraftaki maddeleri çıkarmak için gece boyunca ılık suda bekletin.
 5.  Saksıya yaklaşık 3 cm derinliğinde bir çukur kazın, limon çekirdeğini ekin ve üzerini toprakla örtün. (Bir saksıya birden fazla tohum ekebilirsiniz ancak saksı limon ağaçlarınızın köklerine yetecek kadar büyük olmalıdır.)
 6. Saksınızı selofanla örtün ve bitkinizin nefes alması için kürdanla delin.
 7.  Saksınızı güneşli bir yere koyun ve toprağını düzenli olarak sulayın.
 8.  İlk filizler ortaya çıkar çıkmaz (ekimden yaklaşık iki hafta sonra), plastik ambalajı çıkarın.

Limon ağacının bakımı nasıldır?

Diğer tüm bitkiler gibi limon ağacının da en iyi şekilde büyüyebilmesi ve size yüksek kalitede limon sunabilmesi için belirli koşullara ihtiyacı vardır. Bakım için bazı yönergeler şunlardır:

 1.  Limon ağacı yazın iki günde bir, kışın ise haftada bir veya iki kez sulanmalıdır. Sulamadan önce toprağın çok kuru olması gerektiğini unutmayın.
 2.  Limon ağacınızı saksısına narenciye gübresi ekleyerek gübreleyin.
 3.  Kışın sonunda limon ağacınızı ölü odunları ve gereksiz dalları çıkararak budayın.
 4.  Limon ağacı sıcağı sever ve düşük sıcaklıklara tolerans göstermez. Bu nedenle kışın korunması şiddetle tavsiye edilir.
 5.  Limon ağacınızı her iki ila üç yılda bir nakledin. Ekim için ideal mevsimin bahar olduğunu unutmayın.