Herkesin yaptığı bu hata yüzünden reyhan birkaç günde kurur.

fesleğen almak

Fesleğen bitkisi her zaman tüm İtalyan evlerinde bulunur. Geleneksel yemekler için mükemmel bir lezzet arttırıcı, aynı zamanda tüm ortamlar için vazgeçilmez bir parfüm. Uçucu yağının özellikleri ve vücut için faydaları açısından zengin olduğu da bilinmektedir. Kısacası, bu parlak yeşil yapraklar çok şey kazandırabilir ve sömürülecek binlerce kullanım vardır. Fesleğen kuru ise sebepleri nelerdir? Hata, yapılan ve fide için yıkıcı bir domino etkisi içeren belirli bir eylemdir.

Bu bitkiye en iyi nasıl davranılır?

Fesleğen , mutfakta geleneksel İtalyan yemeklerinde lezzet arttırıcı olarak kullanılan aromatik bir bitkidir . Herkesin saksılarında fesleğen vardır ve onu sağlıklı tutmaya çalışır, ancak çoğu durumda fide birkaç gün sonra kurur veya kurur. Durum, yapılan hata kadar yaygındır.

Çoğu zaman ve isteyerek , bu detayı bilmeden fesleğen fidanı   satın almaz , süpermarketin dondurucu tezgahında bulunan doğranmış olanı tercih eder. Taze yaprağın bu kokusundan ve tadından asla vazgeçmemelisiniz.

Taze hasat edilmiş fesleğen

Fidenin birkaç gün içinde kurumasına neden olan bir dizi belirleyici faktör vardır. Uzman bir çocuk bakıcısı açıklıyor, ancak süpermarkette satın alınırsa, kimse ne yapılması veya kaçınılması gerektiğine dair bir açıklama yapmıyor .

Fesleğen ile bu hatayı yapmanıza gerek yok

Taze alınan fesleğenin hemen bozulmaması için ufak tefek hatalar yapılmamalıdır. Süpermarketten bir bitki satın aldığınızda, kontrol etmeniz gereken ilk şey saksının türüdür: çoğu durumda uygun değildir ve hemen saksısını değiştirmeniz gerekir.

Bitki eve geldiğinde, suyun durgunluğunu önlemek için tabanı kil ile zenginleştirilmiş pişmiş toprak bir çömleğe saksı değişimine devam edin . Fesleğeni ve suyu ekin, miktarını iyice ölçün.

Kurutulmuş fesleğen

Yere dokunarak, kuru veya çok nemli veya ıslak olmadığını kontrol ederek yönünüzü belirleyin. Bitkiyi sulamak için ideal zaman sabahtır, böylece gün boyunca tüm besin maddelerini emebilir . Ayrıca maruz kalmaya da dikkat edin, aslında evin içindeki bir bitki aydınlık bir ortama yerleştirilmelidir.

Onu dışarıda kim tutarsa, onu yakabilecek rüzgardan ve doğrudan güneş ışığından korunaklı bir yer seçmek zorunda kalacak. Başka bir faktör daha var, aslında süpermarketteki bitki genellikle yüksek sıcaklıklara maruz kalıyor.

Arabanıza aldığınızda mevsime göre sıcaktan ya da yoğun soğuktan etkilenebilir . Tavsiye, eve nakil sırasında sağlığından ödün vermemek için bir çocuk bakıcısına doğru sıcaklığın ne olduğunu sormaktır.

ev