Birkaç kullanımdan ve pişirmeden sonra, özellikle her pişirme sırasında biriken çok sayıda sıçrama nedeniyle, fırınınızın camında ve hatta iç kısmında lekeler görülür. Bu nedenle ideal olarak düzenli olarak ve her kullanımdan sonra temizlenmesi gerekir. Fakat bunu kimyasal kullanmadan nasıl başarıyorsunuz?

Fırınınızı temizlemek ve ilk başladığı zamanki gibi parlamasını sağlamak için bu birkaç büyükannenin hilesini keşfedin.

Fırınınızı manuel olarak nasıl düzgün bir şekilde temizleyebilirsiniz?

fırın temizliği

Fırın kapağını etkili bir şekilde temizlemek için işinizi kolaylaştırmak için camı çıkarmanız gerekecektir. Herhangi bir yanma kazası veya başka bir olayla karşılaşmamak için öncelikle fırının iyice soğuduğundan emin olun.

Genel olarak,  cam manuel olarak çıkarılabilir , eski modeller için vidayı çıkarmak için bir tornavidaya ihtiyacınız olacaktır. En yeni modellerde ise camın kolayca açılmasını sağlayan bir düğme bulunur. İşlem tamamlandıktan sonra temizleme işlemini başlatmak için fırından çıkarın.  Ancak aşındırıcı ürünler veya süngerler kullanmaktan kaçının  , bu yüzeyinde çiziklere neden olabilir.

 İşte size, dilerseniz sabun veya bulaşık deterjanı ile eşlik eden , fırınınızı temizlerken korkmadan kullanabileceğiniz , çevreye saygılı bazı doğal ürünler  . Ancak camın etrafındaki contalara zarar vermemeye dikkat edin.

Fırınınızı temizlemek için karbonat

fırını temizlemek için kabartma tozu

Bunu yapmak için, kalın bir macun oluşturmak için suyu kabartma tozu ile karıştırmanız yeterlidir. Gerekirse eldiven giyin ve macunu camın her yerine yayın. Daha sonra  kir inatçıysa bir saat veya bir gece bekletin . Daha sonra camın yüzeyinde bulunan kalıntıları temizleyebilir ve gerekirse süngerle ovalayabilirsiniz. Ardından suyla nemlendirilmiş bir bez kullanarak camı iyice durulayın ve temizleyin. Bitirmek için fırını 100°’de 15 dakika ısıtın, böylece kurur.

Fırınınızı etkili bir şekilde temizlemek ve yağdan arındırmak için sirke

Ayrıca   inatçı lekeler üzerinde çok etkili olan ılık su ve  beyaz sirke ile sprey solüsyon hazırlayabilirsiniz. 1/3 sirkeyi 2/3 suya alın. Çözeltiyi camın tüm yüzeyine püskürtün , ardından bir süngerle ovalayın ve temiz su ile durulayın.

Kaba tuz fırınınızı yıkamanıza yardımcı olur

Kaba tuz, fırınınızın duvarlarındaki inatçı lekelerden ve fırınınızın camında biriken kirlerden kurtulmak için ultra etkili bir üründür. 250 gr iri tuzu yarım litre su ile karıştırıp elde edilen solüsyonu bardağa uygulayın. Birkaç dakika bekletin ve ardından nemli bir süngerle ovalayın. Son olarak, bardağı bir süngerle durulayın. Tuz,   fırın içindeki yağları emdiği için yağ alma gücüne sahiptir.

Fırınınız için limon ve dezenfektan etkisi

fırını limonla temizleyen kadın

Fırınınızı kullandıktan sonra, özellikle içinde balık  pişirdiyseniz  , yıkamak için  limon kullanın.   Limon, hoş kokusu ve  antiseptik etkisi ile  fırınınızı temizlemenizi kolaylaştıracaktır . Bir, hatta iki limonun suyunu alın ve bir litre suya ekleyin, ardından bir süngerle fırını ovun ve elde edilen karışım. Ürünü birkaç dakika etki etmesi için bırakın ve tekrar temiz ve parlak hale gelecek bir süngerle fırınınızı silin.

Entegre bir kendi kendini temizleme sistemi ile fırınınızı nasıl temizleyebilirsiniz?

Bazı fırınlarda, manuel yıkamanın aksine, fırını tamamen temizlerken birkaç saat boşta yüksek sıcaklıkta çalıştırmanıza izin veren kendi kendini temizleyen bir sistem bulunur. Bunu yapmak için,  tüm fırın raflarını çıkardığınızdan emin olun . Ardından kapıyı kilitleyin ve otomatik temizleme modunu başlatın. Fırından gelebilecek duman kokularını dağıtmak için mutfağınızın pencerelerini açmanız veya davlumbazı açmanız gerekir.

Fırın soğuduktan sonra nemli bir sünger alın ve özellikle duvarlarda bulunan en inatçı lekelerin kalıntılarını temizleyin. Sonra kurumaya bırakın.

Bu nedenle fırınınızı düzenli olarak temizlemeniz gerekir ve bu doğal ve ekolojik ipuçları, sağlığınıza ve çevreye zararlı kimyasal ve toksik temizleyicilere başvurmadan bu görevi yerine getirmenizi sağlayacaktır.

ev