Çocuk yetiştiricilerinin sağlıklı ve gelişen orkidelere sahip olmak için kullandıkları bir sır olduğunu biliyor muydunuz? Doğru, güzel bitkilere sahip olmak için de kullanabileceğiniz doğal bir çareden bahsediyoruz. Hadi bunun ne gibi bir sır olduğunu öğrenelim.

Sağlıklı ve gelişen orkide

Orkideler çok yaygın ve sevilen bitkilerdir çünkü çok dekoratiftirler ve balkonları, terasları, bahçeleri ve hatta evlerin içlerini süslemek için idealdirler. Yetiştirilmesi kolay bitkiler olmasına rağmen,  sağlıklı ve yapraklı büyümeleri için temel dikkat gerektirirler  , ancak her şeyden önce doğal gübre gibi uygun ürünlerle gübrelenmeleri gerekir.

Bu tür bir gübre bitkinin güçlenmesine ve bereketli bir şekilde büyümesine yardımcı olur, ayrıca bol çiçeklenme sağlar. Peki hangi doğal gübre kullanılmalı? Bitkilerin ve dolayısıyla orkidelerin bakımında uzman olan fidanlıkçılar tarafından kullanılan.  İşin sırrı , genellikle açıp tükettikten sonra çöpe attığımız yumurta kabuklarından gübre yapmak  .

Bunun yerine ev yapımı orkide gübresini hızlı ve kolay bir şekilde elde etmek için bunları geri dönüştürmek daha faydalıdır. Yumurta kabuğundan orkideler için doğal gübrenin nasıl yapıldığını öğrenelim.

orkideler

Yumurta kabuğunun özellikleri

Kalsiyum açısından zengin olan yumurta kabukları,  orkidelerin büyümesi için çok önemli olan manganez, potasyum, fosfor ve diğer maddeleri içerir. Her yumurta kabuğu %96 oranında kalsiyum karbonat içerir  ve bu da onu bitkiler için en iyi organik kalsiyum kaynaklarından biri yapar.

Sizi pahalı gübre satın almaktan kurtardığı için aynı zamanda ekonomik olan bu ekolojik kaynak,  kullanabileceğiniz farklı yollar sayesinde size orkidelerin sağlığını iyileştirme fırsatı sunuyor. Hatta yumurta kabuklarını toprağa ekleyip karıştırarak kullanabileceğiniz gibi, sıvı gübre, hatta toz haline de getirebilirsiniz.

Elde edebileceğiniz çeşitli gübreler sayesinde  orkide yetiştirmek ve her zaman yemyeşil çiçekler elde etmek için kullanabilirsiniz  , bitkilerin sağlıklı büyümesini ve kendilerini tüm güzellikleriyle göstermeleri için gerekli besinlere sahip olmalarını sağlayabilirsiniz. Aşağıda yumurta kabuğuyla doğal gübre yapımını anlatıyoruz.

evdeki orkideler

Yumurta kabuklarından doğal gübre nasıl yapılır?

Yumurta kabuklarından doğal gübre yapmak  oldukça basittir  . Başlangıç ​​olarak,  kullandığınız yumurtaların iki kabuğunu bir kenara ayırın,  içlerini temizleyerek zarı çıkarın ve plastik bir torbaya koyun,  ellerinizle bastırarak küçük parçalara ayırın  .

Tencerede bir litre suyu kaynatın ve kaynamaya başlayınca küçük parçalar halinde doğradığınız kabukları içine dökün. Yaklaşık 15 dakika kaynatın ve ardından çözeltiyi süzün, soğumaya bırakın ve bir sprey şişesine koyun.

Elde edilen gübreyi orkidelerin üzerine dağıtın, orkideler  henüz küçükken ayda bir, daha sonra da bereketli bir şekilde büyümelerini sağlamak için altı ayda bir sıkmaya dikkat edin. Bu doğal gübrenin etkinliği garantilidir ve orkidelerinizin harika görüneceğini göreceksiniz. Bu muhteşem bitkilerle evinizi dilediğiniz gibi dekore edebilirsiniz!

Bayan Waters Orkideleri

Yumurta Kabuğu Tozu Gübresi

Orkidelerin sağlıklı ve gür büyümesi için yumurta kabuklarından çok etkili bir doğal toz gübre de yapabilirsiniz. Nasıl devam edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

  • Yumurta kabuklarını yaklaşık 15 dakika kaynatın.
  • Bunları boşaltın ve soğuması için bir kaba koyun.
  • Bunları blendera dökün ve toz haline getirin.

Elde ettiğiniz tozu orkide toprağıyla karıştırmak için kullanın  ; bu, bitkilere gerekli tüm besinleri vererek gövde ve kökleri güçlendirecektir. Fidancıların orkidelerin sağlıklı büyümesine yardımcı olmak için kullandıkları bu sır,  mükemmel sonuçları garanti eder  ve gördüğünüz gibi, bunu muhteşem çiçekli, harika, sağlıklı bitkiler elde etmek için de kullanabilirsiniz.

ev