Press ESC to close

Kabak: Büyük bir hasat için, onları asla bu ekinlerin yanına dikmeyin!

Kabak: Büyük bir hasat için, onları asla bu ekinlerin yanına dikmeyin!

Her zaman mükemmel bir sebze bahçesine sahip olmak için bazı yararlı ipuçlarını takip etmek önemlidir. Örneğin, hiç kabak yetiştirmeyi denediniz mi? Sağlıklı ve bereketli kabak bitkileri elde etmek için, onları özellikle bazı türlerden uzakta, tek başına dikmek esastır. Bu ipucu sayesinde kusursuz bir hasat yapabilecek ve bazı bitkilerin kabaklarınıza olumsuz müdahale etme riskini almayacaksınız.

 

Kabak: Büyük bir hasat için, onları asla bu ekinlerin yanına dikmeyin!

İşte bahçenizde kabak yetiştirmenin doğru yolu

Kendi sebze bahçenizi oluşturmaya karar verdiğinizde göz önünde bulundurmanız gereken en önemli hususlardan biri kesinlikle yer seçimidir. Aslında, doğru güneşe maruz kalan, uygun drenaja ve bitki büyümesi için en uygun toprak koşullarına sahip uygun bir yer seçmek gerekir.

Sebze bahçenize doğru dikkat ve özeni göstermek, bitkileri tamamen doğal gübrelerle yeterince gübrelemek çok önemlidir. Bu sayede bitkilerde herhangi bir zarar oluşmaz. Kabak özel durumunda, bu bitkilerin iyi büyümek için alana ihtiyaç duyduğunu düşünmek çok önemlidir. Aslında bunlar, çok yakına gömülürlerse düzgün bir şekilde üreyemeyen bitkilerdir.

Kabak, mutfakta vazgeçemeyeceğimiz değerli sebzelerdir, bu nedenle onları kendi bahçemizde yetiştirmek çok yaygındır. Bununla birlikte, birbirlerine çok yakın dikilirlerse veya diğer türlerle yan yana yerleştirilirlerse, büyümelerini tehlikeye atma riskiyle karşı karşıya olduğunuzu bilmelisiniz. Aslında, kabak çok hassas bitkiler oldukları için enfekte olabilir ve kolayca hastalanabilir. Kabak bitkilerimizin yanında hangi türlerin yetiştirilmemesi gerektiğini öğrenelim.

Kabakların yanına asla ne ekmemelisiniz?

Sağlıklı ve güçlü kabak bitkilerini ancak birkaç önemli önlemi alırsanız mükemmel bir hasatla elde edebilirsiniz. Her şeyden önce, kabakların asla salatalık, kavun veya diğer kabakgiller gibi aynı aileden diğer bitkilerin yanına ekilmemesi gerektiğini bilmelisiniz. Risk, bu diğer bitkilerin topraktaki tüm ana besin maddelerini tutabilmesi ve kabakların büyümesini olumsuz yönde etkileyebilmesidir.

Genel olarak, bu narin bitkinin zararlı böcekler tarafından saldırıya uğramasını veya tehlikeli hastalıkların kurbanı olmasını önlemek için her yıl kabak yetiştirme pozisyonunun taşınması tercih edilir. Kabakta herhangi bir zarar yaratmayan bitkiler ise domates ve fasulyedir. Bu durumda kabak bitkilerini bu diğer türlerin yetiştiriciliği ile sorunsuz bir şekilde birleştirmek mümkündür.

ev