Dinlendirici bir gece uykusundan sonra iyi bir fincan kahve zihnimizi temizler.Bu kullanımının yanı sıra bitkilerimizi canlandırmak için birden fazla uygulaması olduğunu biliyor muydunuz?

Kahve, bahçemiz veya bahçemiz için yıldız ürünlerden biridir, faydalarını uzun zamandır bilen bahçıvanlar arasında kullanımı yeni bir şey değildir. Yeniden kullanmak toprağımıza fayda sağlayacak ve daha sürdürülebilir bahçecilik uygulamamıza yardımcı olacaktır.

Kullandığınız kahve telvelerini saklamanız ve kurutmanız, ardından taze paketleyip daha sonra kullanmak üzere saklamanız gerekir. Bu adım çok önemli, bitkilerinize zarar veren mantarların oluşmasını engellemiş olacaksınız. Bahçede kahvenin farklı kullanımlarını paylaşıyoruz, bitkileriniz de kahveyi çok seviyor!

1- Kompost

Haftalık kahvenizin kalıntılarını kompostun bir parçası olarak kullanabilirsiniz, bu sayede kompostun hava almasını sağlarken aynı zamanda besin de sağlamış olursunuz. Daha önce kullandığımız bir kahve olduğu için PH değerini büyük ölçüde değiştirmeden başlangıçtaki asitliğini kaybeder. Bu muhteşem bileşenin bize verdiği bir diğer özellik, nemi korumak ve drenajı iyileştirmektir, bu şekilde kökler engel olmadan büyümek için özgür hissedecektir . Toprak ve bitki örtüsü ile karıştırılmalı, beklenenin aksine bir etki oluşmaması için maksimum %20 oranında kullanılmalıdır. Kompostumuzdaki bu yüzde bize bir artı nitrojen verecek ve onu zenginleştirecektir.

2- Abonelik

Kahve kalıntısı mükemmel bir gübreye dönüştürülebilir, yüksek nitrojen yüzdesi çiçeklenmeyi artıracak ve bitkilerimizin meyvelerini iyileştirecektir . Kahvenin bitkiler için bir başka faydası da büyümeyi sağlayan mikroorganizmaların çoğalmasına yardımcı olmasıdır. Sana ne diyeyim… Her derde deva! Bu şekilde kullanmak isterseniz, gece boyunca suda yumuşamasını sağlayın ve 24 saat sonra içindekileri sap ve yaprakların çevresine zemine dökün.

3- Doğal pestisit

Bu kullanım benim için bilinmiyordu, şimdi bahçemde kullanmaktan vazgeçemiyorum. Kahve salyangozları ve sümüklü böcekleri uzak tutmak için kullanılır, zemin yapısı bu istenmeyen hayvanların bitkilerimizi yemesine izin vermez. Mukoza üzerinde hareket ederken yürümelerini engeller çünkü bunu yapabilmek için pürüzsüz ve nemli zeminlere ihtiyaç duyarlar. Bitkinin etrafına ince bir tabaka kahve telvesi dökün ve daha iyi yapışma için toprağa hafifçe karıştırın.

 

4- Solucan yemi

Toprak ve bitkilerle ilgili her şeyde solucanlara çok ihtiyaç vardır, toprağımızı harika bir şekilde havalandırırlar, arkalarında o siyah altını… solucan humusunu bırakırlar. Haftada bir kez küçük bir miktar koyun, kısa sürede miktar olarak katlanarak nasıl büyüdüğünü göreceksiniz. Her zaman kullandığım ve kötüye kullanmadığım kahve temasıyla, çok ileri giderseniz asitlik onlar için çok güçlü olurdu.

5- Malçlama

Geri dönüştürülmüş kahve bir örtü olarak mükemmeldir, toprağı yabani otlardan uzak tutar ve toprağı korur. Bu işlevi yerine getirmesi için 2 cm kalınlığında bir tabaka bırakmanız gerekir. Malçlama, toprağın bir organik malzeme tabakası ile kaplanması, böylece toprağın korunması ve elementlerden izole edilmesinden oluşur . Mahallenizde bir kahve dükkanınız varsa, kahve atıklarınızı biriktirmesini isteyebilirsiniz, bu sayede geniş yüzeyleri daha hızlı kaplayabilir ve düşünülen bir şeye değer vererek döngüsel bir ekonomi gerçekleştirmiş olursunuz. çöp.

6- Fideler için substrat

Bu kullanımı vermek istiyorsanız, kalan kahveyi çıkarmak için kahve telvesini çok iyi yıkamalısınız. Kuruduktan sonra, fidelerinizin gelişmesi için gerekli nemi yakalayacak ve kolayca boşalarak çürümeyi önleyen bir alt tabakaya sahip olacaksınız. İlk kökler bu sürdürülebilir alt tabakada zahmetsizce büyüyecektir.

ev